Zanzibar Zanzibar

  • Možnosti cestování a dopravy

    Mezinárodní letiště leží nedaleko hlavního města Tanzanie Dar es Salaam. Odtud se na Zanzibar dostanete lodí. Cesta z letiště do přístavu trvá asi 2 hodiny. Čas se může měnit dle aktuální dopravní situace. Taxi stojí okolo 30 USD. Domluvte se s taxikářem na ceně, než nastoupíte do vozu. Palubní vstupenku na trajekt směřující na Zanzibar si můžete rezervovat online na adrese www.azammarine.com. Lístek pro jednoho stojí 40 USD. Všechny odjezdy a doplňující informace jsou uvedené na internetové stránce společnosti. Plavba trvá hodinu a půl až dvě hodiny.

    Z Dar es Salaam se na Zanzibar můžete přepravit i letecky. Místní společnosti Fastjet, Precisionairtz, Zanair, Coastalaviation a další nabízí lety v trvání 20 minut. Počet přímých mezinárodních letů na letiště Kisauni Airport na Zanzibaru každým rokem narůstá. Do cílové destinace se odtud dostanete taxíkem. Řidiči mají seznam destinací s taxou, o kterou se nebojte alespoň trochu smlouvat. Některé hotely ve Stone Town garantují vyzvednutí svých hostů na letišti zdarma.

    Na Zanzibaru je 1600 kilometrů silnic. 85% z nich má zpevněný nebo polozpevněný povrch. Ostatní cesty jsou udržované tak, aby byly sjízdné během celého roku. Neexistuje žádná státní dopravní společnost. Veřejnou pozemní dopravu zajišťuje soukromá firma Daladala, po které se jmenují i dopravní prostředky. Cestuje se v přeplněných mikrobusech obsluhujících větší města i zapadlé vesnice na venkově. Cesta ze Stone Town na pobřeží stojí 1,5 USD na osobu. Cizinci s větším obnosem peněz si mohou objednat soukromé taxi. Za pronájem minibusu pro 6 osob na pobřeží zaplatíte 50 USD.

    Autopůjčovny na Zanzibaru vlastní většinou staré vozy ve špatném technickém stavu. Vyberte si renomovanou půjčovnu s pravidelně kontrolovanými vozy, abyste nezůstali po pár kilometrech stát na krajnici. Na silnicích je mnoho policejních kontrol. Vždy se přesvědčte, že máte řidičský průkaz, dočasné povolení k řízení na Zanzibaru, doklad o pojištění automobilu a silniční známky nalepené na čelním skle. Hotely vám s radostí zařídí pronajmutí automobilu, ale naúčtují si za službu nemalé poplatky.