Zanzibar Zanzibar

 • Jak trávit čas

  Zanzibar se stal turistickým rájem východní Afriky. Luxusní hotelové resorty se předbíhají v nabídce volnočasových aktivit pro své hosty a na plážích vždy najdete agenturu nabízející různé vodní sporty. Jihovýchodní pobřeží ostrova je jako zrozené pro surfování. Surfařské školy organizují kurzy pro úplné začátečníky i pro profíky. Podmínky jsou ideální. V částečně krytých zátokách vás čekají mírné vlny, zatímco na volném prostranství se tvoří vlny 2 metry vysoké. Nedoporučuje se zkoumat místa k surfování bez průvodce kvůli silným podmořským proudům. Kontaktujte jedinou školu Aquaholics Zanzibar, kde si můžete vypůjčit veškeré vybavení a domluvit si doprovod místních.

  Kitesurf vstoupil na vody Zanzibaru před několika lety a jeho popularita narůstá. Půjčovna vybavení stojí na pláži Ras Nungwi beach. Zde si můžete domluvit individuální trénink nebo skupinovou lekce na plážích Nungwi, Kendwa a Matemwe.

  Severní cíp Zanzibaru křižují cyklostezky a skupinky cyklistů. Kolo si můžete vypůjčit. Během výletu vás průvodci zavedou na zapomenutá místa Zanzibaru, poznáte místní kulturu, prohlédnete si krásy krajiny a protáhnete vlastní tělo.

  Pobřeží Zanzibaru patří k vyhledávaným světovým potápěčským lokalitám. Potápěčská škola Spanish Dancer Divers organizuje jednodenní plavby do mořského parku Mnemba Atoll Marine Park vhodného k potápění i ke šnorchlování. Pod hladinou vás čeká tichý svět tropických ryb, barevných sasanek, korálových útesů, rejnoků, želv a delfínů.

  Rybářské výpravy na severním pobřeží vyplouvají z Nungwi. Časně ráno se nalodíte a se znalci místních vod vyrazíte za životními úlovky. Netradiční rybaření vyzkoušíte v Jambiani. Poplujete v kanoe vydlabaných z jednoho kusu dřeva, tzv. dhow, a za úlovkem musíte skočit přímo do vody. Místní přeborníci vám vysvětlí techniku a dál se ukáže vaše obratnost.

  Pokud vám zachutná místní kuchyně, můžete se přiučit africkému kulinářskému umění na jednom z kurzu vaření, například v Jambiani. Ženy ze Zanzibaru vás povedou při přípravě afrických specialit a výtečné pokrmy na konci kurzu sníte při společné večeři.

  Ve Stone Town narazíte na mnoho agentur nabízející tzv. Spice tour, neboli výlet za kořením. Přijedete na farmu, kde se pěstuje hřebíček, skořice, kardamom a další koření. Farmáři vám vysvětlí celý proces zpracování rostlin a jejich plodů a nakonec můžete vše ochutnat. Po exkurzi si můžete koření koupit, ale mějte na paměti, že bude předražené. Levněji je seženete volně na ulici ve Stone Town.

  Říká se, že delfíni mohou člověku v nouzi zachránit život. Pokud se chcete setkat s ušlechtilým savcem, vydejte se do letoviska Kizimkazi. Motorový člun vás zaveze na volné moře, kde skotačí desítky delfínů. Skočíte za nimi do vody a při troše štěstí se vám podaří dotknout se jich a plavat bok po boku. Po návratu na pobřeží vás čeká výborný oběd, většinou grilovaná ryba s rýží a zeleninou.