Zanzibar Zanzibar

 • Zajímavá místa

  Město Stone Town je administrativním centrem Zanzibaru. Jeho název znamená v překladu „kamenné město“ a při procházkách stinnými uličkami pochopíte proč. Kamenné domy jsou nalepené jeden na druhém, ve spleti klikatých ulic se snadno ztratíte a dýchne na vás atmosféra dob arabských sultánů, kteří zde obchodovali s otroky a kořením. Většina staveb vznikla na konci 18. století a dochovala se dodnes. Proto bylo historické centrum v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Poznávací procházku můžete zahájit západně od přístavu podél pobřeží. V Palace Museum sídlil vládce Zanzibaru a rozhodoval o dění na ostrově. Dnes se sem přestěhovalo muzeum dějin. Zaujme vás čtyřpodlažní zdobná budova Old Dispensary, Old Customs house nebo Dům zázraků, který si své jméno vysloužil, protože měl jako první elektřinu, tekoucí vodu a výtah. V pevnosti Old Fort se konají hudební festivaly. Zastavte se i na bývalém trhu s otroky, v dominantní katedrále Church of Christ, u památníku obětem otroctví nebo na ulici Mizingani road v rodném domě zpěváka Freddieho Mercuryho. Pauzu si dejte v parku Forodhani gardens, kde se nacházejí stánky s rychlým občerstvením a pouliční trhy.

  Na nábřeží můžete pozorovat plachetnice. Některé vozí turisty na blízké ostrovy, jiné patří místním rybářům a každé ráno přivážejí úlovky na rybí trh a do restaurací. Rybí trh se skrývá poblíž přístavu, kde kotví turistické trajekty. Vydejte se sem v časných ranních hodinách. Turisty zde nepotkáte. Rybáři mají své úlovky vyložené na pultech před sebou. Uvidíte nejen ryby, ale i další mořské živočichy, jako jsou chobotnice, ústřice nebo krevety. O nejlepší kousky se strhne boj a ten, kdo nabídne nejlepší cenu, si rybu odnese domů. Ve večerních hodinách si nenechte ujít stánky s občerstvením z ryb v uličce za Sultánovým palácem. Pečené ryby voní daleko do okolí. Prodávají se v podobě špízů bez kostí a se zeleninou a prodavači vám je pokapou citronem nebo čili omáčkou. Pokud nechcete utrácet peníze v hotelových restauracích, dejte si večeři za pár korun přímo na ulici.

  Severně od Stone Town leží paláce Maruhubi a Mtoni, kde měl sultán svůj harém. Jižně od města si můžete prohlédnout paláce Mbweni Palace a Chukwani Palace. Na východě jsou zříceniny Bikhole a Unguja Ukuu, místa nejstaršího osídlení na Zanzibaru pocházejícího z 8. století. K nejstarším islamistickým památkám v Africe patří ruiny mešity Shirazi ve městě Mikimkazi.

  Nejkrásnější pláž na Zanzibaru se jmenuje Kendwa Beach. Táhne se podél severního pobřeží a je zaměřená na cestovní ruch. Pláž lemují bary a restaurace pod palmami, kde seženete vše od pizzy po místní kuchyni. Světlý písek, čistá modrá voda a bohatý podmořský život tvoří ideální podmínky ke šnorchlování a potápění. Nejbližší sobotu k úplňku se na pláži koná Full Moon Party hojně navštěvovaná cizinci i místními. K dalším oblíbeným místům ke koupání patří pláže Nungwi, Matemwe, Paje a Jambiani.

  Asi 35 kilometrů na východ od Stone Town se nachází Národní park Jozani - Chwaka Bay. Pokrývají ho zbytky tropického lesa Jozani Forest a mangrovového porostu v Chwaka Bay. Na 50 km2 žijí guerézy červené, jedinečný místní druh přezdívaný jedovaté opice. Své lidové jméno získaly nejspíš proto, že mohou sníst jedovaté rostliny, které jsou pro jiné druhy nepoživatelné.

  Zanzibarské souostroví se skládá z více než 50 ostrovů. Na mnohé z nich vyplouvají turistické výpravy. Korálový ostrůvek Changuu Island je známý pod jménem Prison Island. V 60. letech 19. století byl používán jako vězení pro vzbouřené otroky. V roce 1890 koupili ostrov Britové a chtěli z něj udělat centrální vězení Zanzibaru. Prohlédnete si 18 cel, které nikdy nebyly použity. Ostrov byl sužován nemocemi. V roce 1893 zde propukla epidemie cholery. Nakonec sem byli přiváženi všichni nemocní z britských protektorátů ve východní Africe a ostrov byl pod karanténou. V roce 2002 koupil Changuu Island bohatý architekt, který postavil nové plážové resorty, ale zároveň zachoval památky na minulost. Za vstup na ostrov se dnes platí hlavně proto, že zde volně žijí kolonie želv obrovských.

  Nedaleko pobřeží Zanzibaru leží ostrov Bawe o velikosti fotbalového hřiště. Sultán Seyid Barghash bin Seyid ho daroval Východoafrické telegrafické společnosti, která zde postavila svou stanici pro podvodní kabel mezi Kapským Městem a Zanzibarem a zároveň se sem jezdili rekreovat její zaměstnanci. Na pláži vyrostlo 15 chatek s výhledem na moře. Mají tu vynikající kuchyni, pohodovou atmosféru bez televize a internetu a obyvatele neznající shon moderního života.