Belize Belize

  • Zdraví

    Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Belize, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních, avšak pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována i platba předem. Centrální nemocnicí je Karl Heusner Memorial Hospital (Belize City, ul. Princess Margaret Drive).

    Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci přenášené komáry (např. dengue či malárie). Při pobytu těchto oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Má-li turista v úmyslu zdržovat se v Belize delší dobu v oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními parazity (améby).

    Po návratu do ČR je vhodné podrobit se příslušným vyšetřením. Kromě jiných medikamentů se doporučujeme si vzít s sebou i léky proti zažívacím obtížím, opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem a repelenty. Vzhledem k místním hygienickým podmínkám se dále doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.