Bhútán Bhútán

Oficiální název: Bhútánské království (bhut.: Druk Gyalkhap, zkráceně Druk Yul)
Hlavní město: Thimphu (Thimbu; asi 90 tis. obyv.)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Náboženství: tibetský buddhismus (75 %), hinduismus (22 %), islám, bönismus
Úřední jazyk: Dzongkha (úřední, 24 %); dále tibetské a nepálské dialekty, angličtina
Časový posun: GMT + 6 h

Lokality v Bhútánu

Bhútán - zájezdy od 123 635 Kč

O BHÚTÁNU

Bhútánské království se nachází ve vnitrozemí na jihu Asie, ve východní části Himalájí, na J, V i Z sousedí s Indií, na S s Tibetskou autonomní oblastí, od nedalekého Nepálu je oddělen indickým státem Sikkim. Svou zemi sami Bhútánci neformálně nazývají Druk-jul, tedy "Země hřmícího draka".

Roku 1910 se stal Bhútán britským protektorátem, v r. 1949 kontrolu nad zahraniční a obrannou politikou země převzala Indie. Otroctví bylo v zemi zrušeno až v r. 1956. Od r. 1971 je Bhútán členem OSN. V zemi je však zakázána činnost politických stran, jediná bhútánská politická strana Bhútánský národní kongres sídlí v exilu v Indii. V letech 1990-1999 zde platil také zákaz sledování zahraničních televizních stanic, internet byl zpřístupněn až v r. 2000. Od r. 2004 je pak v zemi zakázán prodej tabáku a platí zde zákaz kouření.

Bhútán je typickým příkladem hornaté země. Skoro 50 % rozlohy se nachází v nadmořské výšce přes 3 000 m n. m., nejvyšší horou je Kula Kangri vysoká 7 554 m n. m., ve výškách nad 4 500 m n. m. pak leží trvale sníh a vyskytují se zde horské ledovce. Říční síť je hustě rozvinutá, nejdůležitějšími řekami jsou Amo, Kuri, Manas a Sankoš (nejdelší řeka země dlouhá 190 km), lesy pokrývají více než 55 % rozlohy země, na jihu jsou lesy monzunové, ve vyšších polohách smíšené, složené z borovic, jedlí, dubů a pěnišníků, v lesích svůj domov nachází mnoho savců, mimo jiné sloni a jakové.

Většina obyvatelstva je negramotná, životní úroveň nízká. Od roku 1972, kdy zde začal vládnout Džigme Singje Wangčuk, docházelo k potlačování demokracie a k růstu absolutismu a tradicionalismu. Po jeho abdikaci v prosinci 2006 nastoupil na trůn nejstarší ze čtyř synů Džigme Khesar Namgjal Wangčhug, jehož korunovace však byla odložena až na dobu po prvních parlamentních volbách, které proběhly v březnu 2008 a jimiž byl završen přechod země na parlamentní demokracii. Nový král, jehož role je ústavou znatelně omezena, se oficiálně chopil moci 6. listopadu 2008 v královském paláci v Thimphu. Odložil zvyk mnohoženství a za dobu své vlády podepsal novou přátelskou smlouvu s Indií a několikrát cestoval po Bhútánu i do zahraničí. V roce 2011 navázala s Bhútánem dipolomatické styky i Česká republika.

Bhútán - zájezdy od 123 635 Kč

Nejnovější recenze Bhútán

Všechny recenze Bhútán