Egypt - Alexandria Egypt

 • Doprava letecky

  03:50 h

 • Popis

  O Alexandrii se říká, že je nejvíce "evropským" městem celého Egypta. Je nejméně ze všech oblastí ovlivněna arabskou kulturou. Evropský způsob života je patrný i podle oblékání místních, například ženy zde jsou méně zahalené než v ostatních částech země. Město bylo založeno roku 332 před naším letopočtem samotným Alexandrem Velikým. Dnes je to proslulé místo plné luxusních hotelů, kam jezdí na dovolenou nejen cizinci, ale především samotní Egypťané. Podél moře se táhne jedna část města - Corniche (Korniš), která je výrazně ovlivněna řeckou kulturou. Periferie a zázemí však ukazují pravou tvář Alexandrie. Tato část se dá považovat za poměrně zaostalou, lidé zde žijí ve slumech.

  Doprava do Alexandrie je poměrně jednoduchá. Přímo v centru se nachází hlavní autobusové a vlakové nádraží. Klasická autobusová doprava se však turistům příliš nedoporučuje z důvodů její časté přeplněnosti. Z dálkových autobusů do Alexandrie jezdí West Delta Bus Company a Super Jet.

  Na každém egyptském letišti naleznete taxi službu, která zákazníky doveze až do centra. Alexandrijské taxíky mají černooranžovou barvu. Z letišť do turistických letovisek jezdí také pravidelná linková doprava. Alexandrie má dva přístavy, Západní a Východní. Do Západního přístavu míří všechny dopravní a výletní lodě, zatímco Východní přístav je určen pro lodě rybářské. Jak Alexandrie, tak Káhira mají metro i systém tramvají, které jezdí alespoň částí města. Metro jezdí po pár minutách, přičemž jízdenka není moc drahá.

  Ubytovat se zde můžete v hotelech, kterých je v Alexandrii bohatá nabídka. Odpovídají klasickým mezinárodním standardům. Vyšší cenové kategorie poskytují kromě toalet a koupelny také televizi, telefon, milibar. Luxusně vybaven je například hotel Cecil Sofitel, k němuž patří i přilehlé kasino. Hotel má bohatou historii slavných osobností, které zde v minulých letech pobývaly. Hned vedle leží rodinný penzion Acropole, který si oblíbíte pro jeho přátelskou atmosféru.

  Alexandrijské pláže jsou tvořeny bílým pískem a omývány mořem azurové barvy. Táhnou se po celém pobřeží až po Mersa Matrou, přírodní zátoku s průsvitnou vodou. Kouzelné letovisko Sidi Abdel Rahman v oddělené zátoce s křišťálovou vodou. Na ostatní pláže se dostanete místními autobusovými linkami či na vypůjčených bicyklech.

  Alexandria je kulturně-zábavným letoviskem, kde se určitě nudit nebudete. Z míst, která stojí za návštěvu nelze opominout Kleopatřiny lázně, zbořený chrám Ramsesa II., kostelík z raného koptského období nebo. Většina pamětihodností, muzeí, kostelů atd. mívá otevřeno mezi devátou hodinnou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. V pátky bývá okolo poledne zavřeno z důvodů důležitých modliteb.

  Za návštěvu stojí restaurovaná mešita s krásně zdobenou kopulí nesoucí název Abú el-Abbás. Je považována za mistrovské dílo arabské architektury a byla vybudována již v 18. století. Během měsíce ramadánu je mešita místem setkání věřících. Další pamětihodností je pevnost Kait Bey, která byla vystavěna na místě, kde stával maják Pharos. Ten byl vystavěn Ptolemaiem II. a zařazen mezi sedm divů světa. Ve 14. století však bohužel došlo k jeho zničení. Můžete shlédnout také Pompeiův sloup, 27 metrů vysokou památku postavenou z růžové asuánské žuly. Nedaleko sloupu najdete Kom esh ? Shukaffa, rozlehlé pohřebiště. Asi dvacet kilometrů od centra města se rozprostírá královský palác Montáza, jehož rozlehlé pozemky přímo vybízejí k dlouhým procházkám. Většina interiéru je však veřejnosti uzavřená a slouží hlavně pro státní návštěvy. Palác Ras et-Tin byl postaven Mohamedem Allím a dlouhá léta sloužil jako oficiální rezidence egyptských králů. Dnes si ho můžete prohlédnout jen zvenčí.

  Nesmíte vynechat ani známá muzea. Originální je kupříkladu válečné muzeum nazývané "Romellova skrýš", které stojí v místě, odkud nacistický generál plánoval své "výpravy". Klasikou je Řecko-římské muzeum s množstvím tisíce let starých exponátů. Nalezneme zde nespočet mramorových soch, papyrů, mumií, sarkofágů, ozdobných předmětů a samozřejmě suvenýrů. V jeho blízkosti se nalézá originální Římské divadlo. Pro milovníky mořské fauny je připraveno Hydrobiologické muzeum s padesáti akvárii plnými ryb, mušlí, škeblí či mořských hub. Pýchou muzea je 16,5 metrů velká kostra velryby. Muzeum krásného umění láká naopak milovníky malířství a obrazů. Royall Jewellery Museum skrývá nádhernou sbírku šperků a drahocenných předmětů.

  Malé rybářské městečko Abu Qir nabízí skvělá místa pro opalování, rybaření, plavání a ochutnávání darů moře. Uděláte dobře, když navštívíte i sousední Agami nebo Hannoville. Orientální jídla můžete ochutnat v restauraci Athineos, čínská třeba v China House nacházející se na terase hotelu Cecil Sofitel.

Nejnovější recenze Egypt - Alexandria

Všechny recenze Egypt - Alexandria