Egypt - Káhira Egypt

 • Doprava letecky

  03:50 h

 • Popis

  Egypt je považován za kulturní centrum arabského světa a Káhira za jeho kolébku. Je hlavním městem Egypta a zároveň největším a nejlidnatějším městem Afriky a Středního Východu. Velká část obyvatel z méně rozvinutých částí Egypta přijíždí do hlavního města zejména za prací. Město je domovem egyptské civilizace a zároveň jedním z nejvíce urbanistických míst na světě. Je administrativním centrem země, moderní metropolí a zároveň leží v blízkosti velkého množství kulturních památek, ze kterých dýchá historie. Ta nás zavede až do období 3 tisíce let před naším letopočtem, kdy se začaly psát dějiny města. Od 10. století je Káhira mocenským centrem vládců země. Dnes je hlavně pulsujícím srdcem Egypta.

  V této obrovské metropoli nebudete mít s hledáním ubytování problém. Hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení je tu nespočet. Pro ilustraci můžeme zmínit například rekonstruovaný hotel Cosmopolitan umístěný v burzovní čtvrti, kde vás kromě útulného prostředí potěší i relativně nízké ceny. Hotel Four seasons je obrovským lázeňským a wellness areálem. Většinu žen jistě potěší, že je umístěn hned u nákupní čtvrti. Hotel El-Salam je také nově renovovaný. Svým hostům nabízí kromě bazénu také kino s filmy v anglickém znění. Luxusní hotel Le Royal Meridian se dočkal otevření teprve v roce 2001. Tento vysoký kolos mí nespočet pokojů, které mají všechny výhled na Nil. Nahoře se tyčí otáčivá restaurace ve tvaru UFO. Marriott hotel sídlící v bývalém paláci přímo na břehu Nilu nabízí kasino, restaurace, zahradní prostory a malý bazén. Na malém ostrůvku uprostřed Nilu se tyčí hotel Longchamps, který vás nadchne rodinnou a příjemnou atmosférou. Hotel Mena House Oberoi je vůbec jedinou ubytovací kapacitou stojící tak blízko pyramid. Oblíbený pension Roma je levným místem přímo v centru města. Sheraton Royal Garden jsou dvě vily vystavěné egyptským umělcem Yussifem Wahbim. Uprostřed tropického areálu hotelu naleznete několik krásných restaurací. Vicotria Hotel je v současnosti velmi moderně zařízen a má dokonce své specifikum - pokoj Ernesta Hemingwaye.

  Do města se vyplatí vypravit letecky, káhirské letiště je totiž největším v zemi. Letištní autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus kopíruje linku Midan Tahrir v centru Káhiry - Mohandeseen - pyramidy v Gíze. Z Káhiry se dostanete do všech ostatních částí Egypta klimatizovaným autobusem. Sedadla byste si však měli rezervovat asi dva dny dopředu. Silnice z Káhiry do Horního Egypta jsou nejdelší a nejpřeplněnější. Z důvodu vlastní bezpečnosti se nedoporučuje řídit v noci, protože byste mohli narazit do neosvětlených oslích povozů.

  Káhira poskytuje turistům úžasnou nabídku aktivit. K dispozici je velké množství galerií, koncertních sálů, kulturních center či muzeí, restaurací, nákupních center a všemožných volnočasových aktivit. Přímo pro turisty jsou v létě připraveny všemožné trhy, jako například trh velbloudí. Zajisté si také oblíbíte Khan El Khalili Bazar, na kterém se můžete kochat spoustou starožitností, koberců, měděných a jiných orientálních výrobků. Co se týče například sportu, hodně oblíbený je zde squash a tenis. Národním sportem je fotbal. Dlouholetou tradici má ve městě také kinematografie. Káhira byla dokonce dlouho známa jako "Hollywood Středního východu". Každoročně zde probíhá Káhirský mezinárodní filmový festival.

  Pokud chcete vidět město, potažmo celý Egypt, z jiného úhlu pohledu, jsou pro vás připraveny výletové plavby po Nilu. V řece se ovšem z hygienických důvodů nedoporučuje koupat.

  Většina památek má otevřeno mezi 9 hodinami ráno a 16 hodinami odpoledne, stejně jako většina jiných míst v Egyptě. V páteční poledne bývá všude dočasně zavřeno z důvodů týdenních modliteb. V Káhiře sídlí egyptské Národní muzeum s největší sbírkou staroegyptských exponátů. Muzeum bylo založeno v roce 1857. Pýchou muzea je expozice faraóna Tutanchamona. Také Al Azhar, neboli kvetoucí mešita, je častou turistickou destinací. V 10. století našeho letopočtu byla taktéž ustavena univerzitou. Zdejší teologická fakulta je proslavená, dělá si nárok být nejvyšší instancí pro výklad Koránu. Studium trvá okolo deseti let, proto jsou studenti přijímáni zhruba v 15 až 17 letech.

  Ibn Tulunova mešita, pocházející z 9. století, je jednou z největších na světě. Zvenčí připomíná návštěvníkům spíše pevnost, uvnitř pak najdete obrovský dvůr s fontánou. Jednou z nejznámějších káhirských mešit je mešita sultána Hassana ze 14. století. Vchodem se dostanete na rozlehlé nádvoří, odkud vedou vstupy do čtyř hlavních škol islámského práva ? malikovské, hanbalovské, hanfijské a šafijské. Najdete zde také mauzoleum sultána se sarkofágem a podstavcem pro korán. Ze stejného období pochází také mešita el Nasir s minarety zdobenými v perském stylu. V severní části citadely jsou tři muzea (vojenské, policejní a muzeum kočárů). V 19. století byla dokončena nákladná stavba Alabastrové mešity zbudované v istanbulském stylu. Vedle vchodu je za pozlacenou mříží hrobka Muhammada Alího.

  Další káhirskou památkou je pevnost Babylon, která má tvar kruhové věže a jejímž historickým úkolem bylo střežit přístav na Nilu. Křesťanskými symboly jsou kostel svaté Barbory a kostel svatého Sergeje.
  Na západě města leží starobylé město Memfis (Gíza), které bylo původním hlavním městem egyptské říše a které je dnes po celém světe proslavené monumentálními pyramidami. Místo je rozděleno na dvě části umístěné na vyvýšeném místě. Větší z nich skýtá pyramidy, Velkou sfingu a přilehlé chrámy, v menší z nich se nacházejí soukromě hrobky.

  Dominantou Chufévova pyramidového komplexu je Chufévova (Velká) pyramida. Původní výška byla 146,5 metrů, dnes měří monument 137 metrů. Rozlehlá Královská komora se sarkofágem představuje další ze skvostů egyptské starověké architektury. Součástí Chuféova pyramidového komplexu byl zádušní chrám a také tři malé pyramidy, připisované jeho manželkám. Jihozápadně od Velké pyramidy se rozprostírá Rachefův pyramidový komplex. Původně byla jeho největší pyramida vysoká 143,5 m. Dominantou oblasti je tzv. Velká sfinga, která vzbuzuje všeobecnou zvědavost. Je dodnes záhadou, kdy, kým a hlavně proč byla postavena. Je nazývána strážcem pahorku a byla vytesána do jednoho kusu vápence. Sfinga je 60 metrů dlouhá a 20 metrů široká. Podle nejrozšířenějších výkladů představovala faraóna Rachefa nebo boha Hatrmachise. Třetí a nejmenší pyramidou v Gíze je pyramida Menkaureova s výškou 66,45 metrů. Stejně jako u ostatních pyramid byl pro jádro použit vápenec z nedalekých lomů.

Nejnovější recenze Egypt - Káhira

Celkem: Velmi dobrá volba blízko pyramid

Úvodní shrnutí
Velmi dobrá volba blízko pyramid Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V bungalovech v udržované zahradě. Na pokoji tichá klimatizace, slušná koupelna a je zde čisto a útulně, všechno funguje

Strava
Velmi chutná a pestrá. Dostatečný výběr během celé doby výdeje.

Služby hotelu
Profesionální a rychlé.

Pláž
Hotel má dobrý bazén, který oceníte po celém dnu stráveném prohlížením památek.

Celkový dojem
Velmi dobrá volna. jen do centra města je to daleko a pro pěší procházky není vhodný.

Luboš Ott, 07.05.2012, Datum pobytu: 22.4. - 24.4.2012
Oblast: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Byla tato recenze užitečná? Ano (9) Ne (0)

3 fotografie

Celkem: Hotel se nachází asi 20 minut od hlavních pyramid (podle dopravní situace).Moc hezké protředí!Byli jsme na poznávacím zájezdu a byl to...

Úvodní shrnutí
Hotel se nachází asi 20 minut od hlavních pyramid (podle dopravní situace).Moc hezké protředí!Byli jsme na poznávacím zájezdu a byl to nejhezčí hotel. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování je ve velmi pěkných bungalovech.Na jedné posteli bychom se vyspali oba :)
Koupelna čistá,každý den čisté ručníky.

Strava
Strava..každý den jsem si říkala,že dnes opravdu neochutnám všechno!!Ale vše tak krásně vonělo a vypadalo!Viděla jsem 2 restaurace.Když je v hlavní plno,posílají vás o pár metrů dál.
Každý si vybere.

Služby hotelu
Jak jsem psala,dlouho jsme v hotelu nezustali.Ale nikdo si nestěžoval.Myslím,že to bylo naopak :)

Pláž
Hotel má bazén,večer krásně osvětlený s vodotryskem.

Celkový dojem
Krásný hotel i pro náročnější klienty.

Kristýna Průchová, 05.12.2007, Datum pobytu: 23.11. - 26.11.2007
Oblast: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Byla tato recenze užitečná? Ano (10) Ne (1)

3 fotografie

Celkem: 4.5 1) Na letišti žádný česky mluvící delegát 2) Možnost pouze jednoho výletu v neděli, v sobotu jsme byli odkázáni na hotel. 3) Ze začátku...

 • 2.9 Ubytování
 • 7.4 Strava
 • 4.7 Okolí
 • 1 Cena

Úvodní shrnutí
1) Na letišti žádný česky mluvící delegát
2) Možnost pouze jednoho výletu v neděli, v sobotu jsme byli odkázáni na hotel.
3) Ze začátku jsme si museli vypdupat zaplacenou večeři.
4) Nemožnost obrácení se na českého delegáta po celou dobu pobytu!! Zobrazit celou recenzi

Ubytování
pětihvězdičkovému hotelu bych dal max. hvezdičky 3! Sociální zařízení v strašném stavu, prach na pokoji s divným zápachem. V pokoji žádné světlo, pouze dvě lampičky. Bar prázdný!

Strava
Strava téměř bez chyb

Služby hotelu
Recepční skoro nevěděli, která bije. Jinak ostatní personál v pořádku

Celkový dojem
Nebýt příjemného výletu v neděli, velice špatný!!

Pavel Říha, 04.12.2007, Datum pobytu: 2.12. - 29.11.2007
Oblast: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Grand Pyramids

Byla tato recenze užitečná? Ano (10) Ne (1)

Celkem: Na vynikajucej urovni

Úvodní shrnutí
Na vynikajucej urovni Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V bungalovoch, velmi krasne, priestranne izby, krasna kupelna, sprchovy kut alebo vana. Jedine, co vadilo bola zazrata spina vo vani. Inak vsetko ciste.

Strava
My sme mali okruh Egyptom, boli sme ubytovani a jedli vselikde, ale nikde nebolo jedlo tak dokonale dobre ako v tomto hoteli. Mnozstvo jedla na vyber, od predjedal, hlavnych jedal, po mnozstvo zakuskov, tort, kolacov, proste vsetko na co si spomenies. Jedina nevyhoda jedalne bola, ze tam bola prilis silna klima a ludia tam chodili s bundami, proste hodne zima. A nemali sme stale miesto, obsadili sme si jeden stol, ked sme k nemu chceli ist nabuduce, casnik nas posadil k inemu, lebo k nasemu dal nejakych sikmookych. Neviem preco takto, ale to mi az tak nevadilo. Napoje sa platili zvlast a boli drahe, ajaj. Jedna flasa mineralky nejak 10 egyptskych libier.

Služby hotelu
My sme tam boli len 2 dni, tak nemozem az tak hovorit, tolko sme toho nezazili. Ale nebol ziaden problem. Bol tam nejaky program pre deti, babkove divadlo a mikimausovia s nimi tanvcovali a tak.

Pláž
Plaz nema, ma bazen, kde moze byt nedostatok miesta a lehatok. Lehatka i slnecnik som si musela trepat sama.

Celkový dojem
Z celeho Egypta, po ktorom sme robili okruh bol toto uplne najlepsi hotel. Akurat na rozdiel od hotela v Hurghade, tu sme nemali obedy ani napoje v cene, hoci sme si zaplatili plnu penziu. Co sa tyka bungalovov, tazko sa v tom orientovali, nevedeli sme, kde mame hladat ten svoj a neskor som nevedela trafit na recepciu (s mojim orientacnym zmyslom) proste vsade same bungalovy a ja som nevedela, kam ist. Znacenie medzi nimi prakticky ziadne. Len najblizsie cisla bungalovov v ulicke.

Katarína Rašmanová, 06.11.2007
Oblast: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Byla tato recenze užitečná? Ano (8) Ne (0)

Hotel zvonka 6 fotografií

Celkem: 1.5 Tento hotel by neměl být nabízen. Místo objednaných a zaplacených dvou dvoulůžkových pokojů nám byl připraven pouze jeden s jenou...

 • 1.6 Ubytování
 • 1 Strava

Ubytování
Tento hotel by neměl být nabízen. Místo objednaných a zaplacených dvou dvoulůžkových pokojů nám byl připraven pouze jeden s jenou přistýlkou, s vysvětlením, že na manželské posteli můžeme spát s jedním dítětem a druhé si může lehnout na přistýlku. Po hodinovém dohadování ( kolem čtvrté hodiny ranní) nám byla do pokoje donesena další přistýlka. Absolutní nedostatek místa. Delegát cestovní kanceláře po našem příjezdu do hotelu řekl, že je vše v pořádku, že vše kontroloval a odjel. Zaměstnanci hotelu tvrdili, že nerozumí..... Zobrazit celou recenzi

Služby hotelu
výtah jezdí jen na pokyn liftboyu. Normální smrtelník ho nerozjede :-(

Celkový dojem
KATASTROFA

Jiří Sternberg, 29.09.2006, Datum pobytu: 24.9. - 12.9.2006
Oblast: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Europa

Byla tato recenze užitečná? Ano (5) Ne (0)

Hotel Europa 1 fotografie

Všechny recenze Egypt - Káhira