Egypt Egypt

 • Svátky a události

  Svátky

  V Egyptě je poměrně dost svátků, některé z nich nemají pevné datum v kalendáři, jsou pohyblivé. Svátky se dělí na světské a muslimské.

  Světské svátky jsou následující dny v roce:

  1. leden - Nový rok
  8. březen - státní svátek
  25. duben - Den osvobození Sinaje
  1. květen - Svátek práce
  18. června - Den nezávislosti - ochod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
  23. červenec - Den revoluce - výročí revoluce z roku 1952
  6. říjen - Den ozbrojených sil
  24. říjen - Den města Suez
  23. prosinec - Den Vítězství - vstup do Port Saidu

  Muslimské svátky se v zemi slaví, ale na turistický ruch by neměly mít vliv. Pouze v době ramadánu, jehož datum se každoročně mění, mají úřady zkrácenou pracovní dobu, většina restaurací (kromě velkých hotelů) přestane podávat alkohol a muslimové se přes den postí.

  Mezi největší náboženské svátky patří:

  7. leden - Koptské vánoce
  pohyblivý svátek - Qurban Bairam - svátek poutníků
  pohyblivý svátek - muslimský Nový rok
  pohyblivý svátek - Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
  pohyblivý svátek - koptský Velký pátek a velikonoce (duben)
  pohyblivý svátek, první pondělí po koptských velikonocích - Šam an Nessim (Národní den jara)
  pohyblivý svátek - Ramadan Bairam - konec postního měsíce ramadánu
  Mezi muslimské slavnosti patří vedle Ramadánu například tzv. Chaban - tichý, rozjímavý muslimský svátek , který se slaví večer před začátkem Ramadánu.
  Jediným dnem v týdnu, kdy je oficiálně volno - dnem pracovního klidu, je pátek.

  Další slavnostní události

  Pravidelně každý pátek od rána se na předměstí Káhiry u vesnice Birkaš konají velbloudí trhy. Súdánští obchodníci s velbloudy, egyptští sedláci a řezníci tu prodávají a nakupují celá stáda velbloudů. Protože se sem nepořádají organizované výlety turistů z hotelů a individuálních turistů je tu velmi málo, máte tu příležitost pozorovat pravý egyptský život ve všech jeho rozměrech.
  Na severu Sinajského poloostrova u města el-Ariš se konají každoročně velbloudí dostihy, a to v polovině dubna a koncem října.

  Zavítat můžete i na mezinárodní knižní veletrh, který se každoročně koná v únoru na káhirském výstavišti. Najdete tu novinky zejména nakladatelství Dálného východu, ovšem veletrh zaujme i čtenáře anglických a francouzských překladů arabské literatury.

  V hlavním městě Egypta, Káhiře, navštivte mezinárodní filmový festival, který se tu koná už od roku 1977, každoročně v listopadu nebo v prosinci. Představují se tu filmy zejména z Arabského světa a z Asie. Mezinárodní filmový festival je nejvýznamnější mezinárodní kulturní akcí na Středním východě.