Izrael Izrael

  • Měna, ceny, nákupy

    Oficiální měnou v Izraeli je Nový izraelský šekel (ILS). Jeden šekel se dělí na 100 agorot. V oběhu jsou mince v hodnotě 10 a 50 agorot a 1, 2, 5 a 10 šekelů. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100 a 200 šekelů. České směnárny šekely obvykle neprodávají. Na místě je lze směnit za eura nebo dolary. Ve většině obchodů i na kasách u vstupů do památek přijímají mezinárodní platební karty typu Visa a Mastercard.

    Izrael patří k dražším destinacím. Jeho cenová hladina se dá srovnat se západní Evropou, což nejvíce pocítí návštěvníci cestující na vlastní pěst. Organizované zájezdy mají předem zajištěné ubytování v hotelech na dobré úrovni. Ubytování střední třídy nabízí pohodlné čisté bydlení. V Jeruzalémě a v Tel Avivu můžete přespat v levných ubytovnách zaměřených na baťůžkáře a mladé lidi, kde se cena za noc pohybuje okolo 90 ILS na osobu a noc. Můžete využít i služby couchsurfing nebo airbnb. Kempy v Izraeli téměř neexistují. Najdete je jen u řeky Jordán a u Tiberiadského jezera. Kempování ve volné přírodě je ze zákona možné všude kromě vybraných míst. Ty jsou označeny cedulí s anglickým nápisem.

    Díky nízké kriminalitě je takové přespání podél cesty bezpečné a hlavně zdarma.

    Potraviny nakoupíte nejlevněji v supermarketech a ve stáncích pouličního občerstvení. Menu v restauracích je až 10x dražší než v obchodech. Na tržištích a ve stáncích se suvenýry se nebojte smlouvat. Vstup do křesťanských památek, židovských synagog a arabských mešit bývá zdarma. Platí se v muzeích a v přírodních rezervacích.