Jihoafrická republika Jihoafrická republika

  • Cestovní doklady

    Vstup do Jihoafrické republiky se po roce 2003 zjednodušil. Byla zrušena vízová povinnost pro pobyt za turistickým a tranzitním účelem kratším než 90 dní. Při kontrole po příletu do země vám celní úředníci vlepí do pasu štítek, na kterém je určená délka pobytu. Podmínkou vstupu je cestovní pas s platností ještě 30 dní po plánovaném konci pobytu a s minimálně dvěma volnými stránkami vedle sebe, kam dostanete vstupní a výstupní razítko. Přihlašovací povinnost není. S sebou můžete mít 400 ks cigaret, 1 litr lihovin, 2 litry vína, 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody.

    Vyvážet můžete suvenýry nepřekračující celkovou hodnotu 500 randů. Vstupní a výstupní formulář pro celníky dostanete na palubě letadla a odevzdáte v letištní hale. Pro cestování s dětmi platí zvláštní pravidla. Povinností je mít u sebe nezkrácený úředně přeložený rodný list dítěte. Pokud dítě cestuje pouze s jedním rodičem, musí doložit ověřený souhlas druhého rodiče s vycestováním. Dále se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici, pokud přijíždíte z okolních afrických zemí. Před cestou navštivte internetové stránky zastupitelského úřadu a informujte se o aktualitách ohledně vstupních formalit.



    Vstupní podmínky - Pro ověření aktuálních podmínek pro vstup do země a návrat do ČR navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/jihoafricka_republika/cestovani/index.html)

  • Víza

    Držitelé všech druhů cestovních dokladů ČR, kteří do JAR cestují za turistickým či obchodním účelem, nepotřebují na pobyt do 90 dnů vízum. Při ostatních typech pobytu se ohledně nutnosti opatření víza před návštěvou země obraťte na zastupitelské úřady JAR. Upozorňujeme, že v květnu 2014 vstoupily v JAR v platnost nové imigrační zákony, které zpřísňují cestování do země.
    V případě vycestování do jiné (například sousední) země ve zmíněné 90denní lhůtě a návratu zpět do JAR je s účinností od května 2014 omezena doba pobytu na území JAR datem platnosti původně uděleného krátkodobého pobytu při prvním příjezdu do JAR. Doba pobytu v jiném státu se do doby platnosti povolení pobytu v JAR započítává. V případě, že návštěvník udělenou dobu pobytu v JAR překročí, bude označen za nežádoucí osobu a nebude mu umožněno JAR navštívit po dobu jednoho až pěti let (v závislosti na délce překročení pobytu a četnosti opakování prohřešku). V případě zájmu o prodloužení 90denního pobytu v JAR je nutné na příslušných jihoafrických úřadech podat tuto žádost nejpozději dva měsíce před uplynutím uvedeného pobytu. Na pozdější žádosti nebude brán zřetel.

    Cestování s mladistvými do JAR

    Od 1. 6. 2015 platí zpřísněné podmínky pro cestování nezletilých osob (osoba mladší 18 let) do JAR a z JAR. Tato opatření byla zmírněna na konci roku 2018. Ačkoliv nová legislativa neukládá nově povinnost mít při cestování rodný list dítěte, pokud cestuje s oběma rodiči, Ministerstvo vnitra JAR nadále doporučuje rodné listy při cestování s mladistvými mít vždy u sebe pro případ, kdy by na hranicích došlo k pochybnostem ohledně rodičů (např. různé příjmení dítěte a rodiče). V případě, že rodič nebude mít některý z níže uvedených dokumentů na hranici, bude mu poskytnuta lhůta 24 hod. k jejich obstarání. Ke kontrole níže uvedené dokumentace k dítěti (cestujícího s oběma rodiči) by mělo docházet pouze v případě pochybností.

    Pro cestování s mladistvými platí následující:

    mladistvý s oběma rodiči (pokud nemají údaje o dětech obsaženy v pasu) – cestovní pas dítěte, rodný list dítěte obsahující údaje o rodičích

    mladistvý s jedním rodičem – cestovní pas dítěte, rodný list dítěte, souhlas druhého rodiče – formulář (http://www.dha.gov.za/files/Parental-Consent-Letter_Suggested-Format_v8.pdf), kopie pasu druhého rodiče, kontaktní údaje na druhého rodiče (obsaženo v souhlasu). V případě, že nezletilá osoba nemůže doložit souhlas s uskutečněním cesty některého z biologických rodičů (rozvod, adopce, pěstounská péče, úmrtí rodičů), musí doložit právně závazné dokumenty (soudní rozhodnutí, úmrtní list rodiče) dokládající tento stav, v případě sdílené péče – souhlas obou rodičů je vyžadován.

    mladistvý bez doprovodu rodičů – cestovní pas dítěte, souhlasy rodičů, rodný listy dítěte a kopie pasů rodičů, v případě absence souhlasu rodičů některé z výše uvedených právně závazných dokumentů (adopční rozsudek, úmrtní list rodiče, …). Tyto dokumenty může suplovat prohlášení ředitele školy, že škola má k dispozici tyto dokumenty. Doporučujeme před cestou kontaktovat Velvyslanectví Jihoafrické republiky v Praze, zda prohlášení ředitele školy může suplovat výše uvedené dokumenty, resp. zda skutečně nebudou vyžadovány dokumenty na hranicích. Dále dopis osoby přijímající dítě v Jihoafrické republice, obsahující její údaje o rezidenční adrese, kontaktní údaje osoby a kde dítě bude pobývat. Kopie občanského průkazu či pasu osoby přijímající dítě v Jihoafrické republice.

    Poznámky k dokumentaci:

    listiny jsou vyžadovaná v originále či v prosté kopii (nikoliv ověřené)
    souhlas rodičů je vyžadován v listinné podobě – forma prostého dopisu s podpisem, podpis nemusí být ověřen, již není nadále požadováno jej předkládat ve formě affidavit, který byl dříve ověřován jihoafrickým zastupitelským úřadem.