Jižní Korea Jižní Korea

 • Možnosti cestování a dopravy

  Leteckou dopravu do Soulu zajišťují společnosti ČSA a Korean Air. Přímá linka Praha-Soul odlétá několikrát týdně. Mezinárodní lety z Evropy směřují na letiště Incheon v Soulu. Na vnitrostátní lety se specializuje letiště Gimpo. Další mezinárodní letiště najdete v Jeju a v Pusanu.

  Vlaková doprava je na dobré úrovni. Dá se rozdělit do 4 kategorií dle komfortu. Vlaky podobné našim Intercity se jmenují Saemaul. Stojí pouze ve velkých městech a málokdy meškají. Jejich opakem jsou vlaky Tonggeun, které obsluhují i ty nejmenší vesničky. Zlatou střední cestou jsou vlaky Mugunghwa s pohodlným vybavením a trasou zaměřenou na několik hlavních zastávek.

  Alternativu k železničnímu spojení tvoří hustá síť autobusů. Odjíždí každých 15 minut do větších měst a každou hodinu do odlehlejších lokalit. Soul a další milionová centra mají k dispozici i noční autobusy.

  Metro operuje ve městech Soul, Busan, Daejeon, Daegu, Gwangju a Incheon. Dobře značené linky jsou srozumitelné i pro evropského turistu, jelikož jsou názvy zastávek i v angličtině. Taxi čekají na autobusových a vlakových nádražích a na frekventovaných místech.

  Půjčovny aut ve velkých městech vyžadují mezinárodní řidičský průkaz, věk nad 21 let a minimálně 12 měsíců řidičské praxe. V Soulu zaparkujete pouze v soukromých garážích a v parkovacích domech. Za stopování se v zemi platí.

  Důležitou roli hraje lodní doprava. Podél pobřeží plují trajekty a spojují pevninskou část Jižní Koreji s okolními ostrovy. K největším dopravním přístavům patří města Mokpo, Wando, Incheon, Gunsan, Yeosu, Pohang a Donghae. Pro turisty jsou připraveny vyhlídkové plavby podél po moři nebo ve vnitrozemí na jezerech Soyang a Chungju.