Litva Litva

Oficiální název: Litevská republika
Hlavní město: Vilnius
Státní zřízení: republika
Náboženství: římsko-katolické (75%), pravoslavné, evangelické
Úřední jazyk: litevština
Časový posun: SEČ + 1

Lokality v Litvé

Litva - zájezdy od 7 256 Kč

Litva je země hlubokých lesů, desítek jezer, písečných pláží na pobřeží Baltského moře a bohaté historie, již připomínají pozůstatky hradišť a prvních osídlení. Svou rozlohou 65 200 km2 se Litva řadí k menším evropským zemím. Žije zde pouze 3,4 miliony obyvatel. Hlavní město Vilnius v sobě snoubí původní zástavbu s moderní architekturou. Historické centrum se svými barokními a renesančními budovami figuruje na seznamu UNESCO. Při procházkách křivolakými uličkami si možná budete připadat jako v Praze. Z původních vstupních bran do města se dochovala pouze Brána úsvitu, kde je dnes umístěna kaple s relikvií Madona Brány úsvitu. Nepřehlédněte budovu univerzity ze 17. století a s ní sousedící Prezidentský palác. Krásný výhled na město se vám otevře z Litevského hradu a na Katedrálním náměstí uvnitř areálu stojí katedrála svatého Kazimíra, patrona Litvy. Symbolem moderní architektury se stal mrakodrap Europa Tower, jehož slavnostní otevření proběhlo v den vstupu Litvy do Evropské unie (1. 5. 2004). Se svými 148 metry jde o nejvyšší budovu v Pobaltí.

Rovinatá země s nejvyšší horou Aukštojas (pouhých 294 metrů nad mořem) se po odtržení od ruského vlivu stala rájem cyklistů. K pohodovým projížďkám či celodenním trasám vybízejí stezky v národních parcích, okolo průzračných jezer nebo na skalních útesech nad mořskou hladinou. V zimě do Litvy putují rybářské zájezdy z celé Evropy. Rybaření na ledu je rok od roku populárnější a pomáhá Litevcům obsadit mimo sezónu poloprázdné hotely. Jiné dobrodruhy přitahuje litevská minulost. Míří například na horu křížů, poutní místo nedaleko města Šiauliai, které bylo za sovětské éry několikrát srovnáno se zemí, ale brzy vyrostlo znovu. Romantické duše si nesmí nechat ujít návštěvu vodního hradu Trakai, bývalého sídla litevských knížat, obklopeného několika jezery. Na nádvoří stojí stánky se suvenýry, kde snadno seženete oblíbené suvenýry z jantaru. Písečné duny na Kurské kose připomínají africkou Saharu. Pás země dlouhý asi 98 kilometrů a široký od 0,5 do 3,8 kilometrů leží na hranicích Litvy a Ruska. V roce 2000 byla Kurská kosa zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Pískem vede stezka pro turisty, aby se zachovala vzácná fauna a flóra. Na okraji Kurské kosy leží nejbohatší litevská obec Neringa tvořená čtyřmi menšími vesnicemi. Díky cestovnímu ruchu se místní mzdy pohybují na vyšší úrovni než v hlavním městě Vilnius.

Litevská kuchyně těží z blízkosti moře, avšak mezi tradiční jídla patří i bramborové knedlíky plněné mletým masem a polité sádlem (cepelinai), studená polévka z červené řepy, okurek, vajec, kefíru a kopru (šaltibarščiau), sladké bramborové placky (blynai) nebo slaný koláč (šakotis). K jídlu se nejčastěji podává pivo místních značek Šviturys, Baltios a Kalnapilis.

Litva - zájezdy od 7 256 Kč

Nejnovější recenze Litva

Všechny recenze Litva