Litva Litva

 • Možnosti cestování a dopravy

  V současné době neexistuje přímé letecké spojení z České republiky do Litvy. Přímým letem s AirBaltic se dostanete do lotyšské Rigy, kde můžete přesednout na spoj do Vilniusu. Let s přestupem trvá asi 3,5 hodiny. Další možností je zvolit polskou společnost LOT a přestupovat ve Varšavě. Cena letenek se pohybuje okolo 5500 Kč. Na cenu 2000 Kč se dostanete při jízdě přímým autobusem z Prahy. Mezinárodní cesty zajišťují společnosti Lux Express a Ecolines.

  Páteří vnitrozemské dopravy jsou autobusové linky. Jízdenky se kupují u řidiče, a i do malých vesnic se dostanete minimálně jednou denně. Alternativou jsou sdílené minibusy neboli maršutky. Cíl jejich trasy si přečtete na ceduli za předním sklem. Zastaví vám kdekoliv po cestě, pokud mají volné místo. Stopem lze procestovat celé Pobaltí. Stačí vám základní znalost ruštiny nebo angličtiny.

  Železniční doprava je na velmi dobré úrovni. Vlaky spojují velká města a jezdí na čas. Dopravu provozuje státní společnost Lietuvos geležinkeliai (Litevské železnice) a na jejich internetových stránkách si obstaráte všechny jízdenky (litrail.lt).

  Úroveň silniční sítě dosahuje evropských standardů. Na venkově sem tam narazíte na prašné cesty. V obcích platí rychlost 50 km/h. Maximální rychlost na dálnicích je závislá na sezóně. V zimě (listopad – březen) nesmíte překročit 110 km/h a v létě (duben – říjen) 130 km/h. Na ostatních komunikacích mimo obce jezděte maximálně devadesátkou. Od září do března platí povinnost používat přes den potkávací světla. Automobil si vypůjčíte na mezinárodním letišti ve Vilniusu. Litr benzínu vyjde na 1,1 eura.

  Autobusová a trolejbusová doprava funguje dobře ve větších městech. Systém linek je přehledný a zastávky dobře značené. Lístek na MHD stojí okolo 1,5 eur.

  Litvu snadno projedete na kole. Cyklisté jsou povinni za jízdy nosit reflexní vestu a svítit i ve dne. Vpředu je předepsáno bílé světlo, vzadu červené. Na přechodu pro chodce nesmí cyklista jet. Je povinen sesednout z kola a převézt ho přes cestu. Pokud vede podle komunikace pro motoristy cyklostezka, je cyklista povinen ji využít, i když je v mnohem horším stavu.