Litva Litva

  • Zajímavá místa

    Hlavní a největší město Vilnius leží ve vnitrozemí na východě země. Jeho historické centrum plné barokních domů, kostelů a kamenných uliček není zasaženo moderní zástavbou. Růžové fasády domů sem tam přeruší bílé věže katedrál. Vody poklidného města čeří čtvrť Užupis, která na Apríla v roce1997 vyhlásila nezávislý stát po vzoru dánské Christianie. Má vlastního prezidenta, vlajku, měnu i symbol – sochu anděla s trumpetou. Řeku Neris kopíruje krásná stezka pro cyklisty, běžce i pěší a provede vás skrze město. Nedaleko Vilniusu se tyčí věže červeného hradu Trakai. Leží na ostrově uprostřed jezera a ve 20. století se stal symbolem Litvy podobně jako náš Karlštejn. Patronem hradu je Jan Nepomucký a na jedné z nástěnných maleb si milovníci historie všimnou vyobrazení Jana Žižky z Trocnova v bitvě u Grünwaldu. Kromě zajímavých expozic se na hradě koná mnoho kulturních akcí.

    Druhé největší město Kaunas protíná široký bulvár Laisves lemovaný sochami postav z litevské historie. Kaunas proslavilo Muzeum čertů založené malířem a profesorem Antanasem Žmuidzinavičiusem. Ten shromáždil asi 300 figurek pekelníků a muzeum v jeho snaze pokračuje dál. Dnešní expozice čítá přes 1000 figurek z různých zemí. Nejslavnější vypodobení představuje čerta-Stalina, jak vyhání čerta-Hitlera. Několik kilometrů východně od Kaunas se nachází skanzen Rumšiškés s typickými dřevěnými chalupami a dobovým vybavením.

    Jedno z nejpozoruhodnějších míst na severním okraji Litvy je Hora křížů. Místo symbolizuje odpor proti komunistickému režimu. V roce 1939 zemi zabral Sovětský svaz a každý další vztyčený kříž znamenal pro místní tichý odpor proti jeho moci. V roce 1959 vláda všechny kříže odstranila a spálila. Brzy nato na návrší putovaly desítky pochodů s dalšími kříži a dnes je jich přes milion. Po návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1993 se návrší nad městem Šiaulai stalo důležitým poutním místem.

    Na pobřeží Baltského moře leží poloostrov Kurská kosa přezdívaný Baltská Sahara. Písečné duny národního parku jsou od roku 2000 zapsané na seznamu UNESCO. Na pobřeží dosahují výšky až 12 metrů a směrem do vnitrozemí se vypínají duny o výšce 70 metrů. Severně od přírodního úkazu stojí přímořské letovisko Klaipéda s mořským akváriem a muzeem jantaru. Přístav zkrášlují hrázděné domy a lodě rybářů se s poklidem vrací se svým úlovkem. V ulicích vládně uvolněná atmosféra a turisté si vychutnávají nízké ceny v barech a restauracích.