Lotyšsko Lotyšsko

Oficiální název: Lotyšská republika
Hlavní město: Riga
Státní zřízení: republika
Náboženství: luteránské, římskokatolické, pravoslavné
Úřední jazyk: lotyština
Časový posun: středoevropský + 1 hodina

Lokality v Lotyšsku

Lotyšsko - zájezdy od 8 060 Kč

Pobaltí na hodinách zeměpisu potrápilo nejednu generaci. Možná si matně pamatujete, že Lotyšsko leží uprostřed tří pobaltských zemí a svou rozlohou je největší. Na 64 600 km2 žijí necelé 2 miliony obyvatel. Země je ze severu omývána Baltským mořem. Na pevnině sousedí s Litvou, Běloruskem, Ruskem a Estonskem. Lotyšská města jsou krásně upravená, rovinatou krajinu pokrývají zelené louky a lesy, pobřeží lemují stovky kilometrů písečných pláží zasvěcených rozjímání a vodním sportům. Cestovní ruch jen pomalu proniká do lotyšských lokalit, a proto můžete objevovat Lotyšsko takové, jaké je.

Turistickým centrem se stalo hlavní město Riga. V roce 1997 bylo historické jádro města zapsáno na seznam UNESCO. Desítky zahraničních návštěvníků si přijíždějí prohlédnout secesní budovy a dřevěné stavby z 19. století na okraji města. Na Katedrálním náměstí stojí Dóm, největší kostel celého Pobaltí, jehož stavba začala už v roce 1211. V Hradě z roku 1330 dnes sídlí úřad prezidenta. Tři na sebe nalepené domky různých architektonických stylů si vysloužily přezdívku Tři bratři. Dům s číslem 17 je dokonce nejstarším kamenným domem v zemi. Švédská brána se jako jediná městská brána zachovala. Namísto hradeb dnes město obklopuje kanál s výletními loďkami, zahrady a parky. Prašná věž ze 14. století je typickým zástupcem cihlových staveb a poslední z 18 obranných věží. Dnes v ní sídlí Muzeum války. V domech Velký a Malý cech se scházeli kupci a řemeslníci. Dnes slouží jako koncertní síň. Na pohlednicích z Rigy figuruje Dům Černohlavců. Gotická budova z roku 1344 patřila členům obchodního spolku Černých hlav a byla poničena za 2. světové války. V roce 2001 došlo k slavnostnímu otevření po rozsáhlé rekonstrukci. Nad noční Rigu vystupuje Televizní věž. Stojí na ostrově na řece Dugava a mírně připomíná francouzskou Eiffelovu věž. V polovině stavby vysoké 368 metrů je vyhlídková plošina.

Nedaleko Rigy stojí 5 hangárů, kde německá armáda za 1. světové války vyráběla legendární vzducholodě Zeppelin. Dnes se pod střechou hangárů rozkládá největší tržnice Evropy. Na 72 000 m2 nakoupíte produkty všeho druhu – sýry, maso, mořské plody, pečivo, suvenýry, sladkosti či alkoholické nápoje.

Asi 15 kilometrů od Rigy se nachází největší přímořské letovisko Jūrmala. 26 kilometrů dlouhou písečnou pláž si oblíbila ruská carská rodina a trávila tu své dovolené. Pobřeží Jūrmaly lemují typické dřevěné vily. Některé z nich si můžete pronajmout. Město proslulo také minerálními prameny, borovicovým lesem a příjemným klimatem. Během celého roku se zde konají kulturní akce, výstavy, koncerty a festivaly.

Zámek Rundāle je jedním z lotyšských architektonických skvostů. Byl letním sídlem favorita ruské carevny Anny Ivanovny Ernsta Johanna von Birona. V barokně – rokokové stavbě podle předlohy francouzského Versailles dnes sídlí muzeum s expozicemi nábytku, porcelánu, stříbra a obrazů.

Díky rovinaté krajině do Lotyšska putují cyklistické zájezdy. Projížďkám po pobřeží nebo na venkově nahrávají ideální podmínky. V zemi není ani velké horko, ani nepříjemná zima, provoz je relativně malý a málokdy prší. Na svých cyklotoulkách objevíte jak život na vesnicích, tak památky velkých měst.

Dovolenou zpestří degustace místní kuchyně. Mezi typická jídla patří pirohy, hrách se slaninou, vepřové kotlety s bramborem, bramborové placky, maso v aspiku či oblíbený salát Rasols – míchané kousky sledě, brambor, mletého vepřového, hrachu, mrkve, okurky a majonézy. Lotyši zapíjejí dobré jídlo pivem. Mnohem více však milují vodku a mírně alkoholický nápoj kvas.

Lotyšsko - zájezdy od 8 060 Kč

Nejnovější recenze Lotyšsko

Celkem: 10 Fajny zajazd

  • 10 Cena

Celkové shrnutí
Fajny zajazd Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pekne

Strava
Zabezpecuje si kazdy sam.

Svedske stoly v hoteli boli super

Služby hotelu
Super ranajky

Program poznávacího zájezdu
Za tak kratku dobu fajn

Anonym, 19.09.2018, Datum pobytu: 11.9. - 15.9.2018
Oblast: Lotyšsko Lotyšsko, Riga, Hotel: Baltpark (Riga)

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Lotyšsko