Lucembursko Lucembursko

Oficiální název: Lucemburské velkovévodství
Hlavní město: Lucemburk (Luxembourg)
Státní zřízení: velkovévodství
Náboženství: katolické, menšiny protestantů a židů
Úřední jazyk: Úředním jazykem je lucemburština, s francouzštinou a němčinou i administrativním jazykem.
Časový posun: platí středoevropský čas

Lokality v Lucembursku

Lucembursko - zájezdy od 1 699 Kč

Lucembursko je malý západoevropský stát sousedící s Belgií, Německem a Francií. Velkovévodství lucemburské, jak zní oficiální název, je spjato se šlechtickým rodem Lucemburků. Jeho bohatá historie ústí ve spoluzaložení důležitých institucí (Evropská unie, NATO, OECD) sídlících mnohdy v hlavním městě Lucemburk. Jedna z nejrozvinutějších zemí světa zaujme širokou škálu návštěvníků. Turisté, kteří si potrpí na luxus, budou nadšeni z nadstandardních služeb, kulturního vyžití a bohatých možností rekreace. Baťůžkáři ocení promyšlený systém veřejné dopravy, krásnou přírodu, tajuplné památky a výborné víno.

Hlavní město Lucemburk s krásným historickým centrem na seznamu UNESCO nabízí nespočet zajímavých míst. Stojí na skále nad soutokem řek Alzette a Pétrusse. Členitý terén překonávají desítky mostů, za kterými míří návštěvníci dychtiví po krásných výhledech a romantických fotografiích. Městu dodávají atmosféru přepychové paláce a architektonicky zajímavé budovy. Nenechte si ujít návštěvu čtvrtě evropských institucí Plateau de Kirchberg, budovu Casino Luxembourg, kde dnes sídlí muzeum umění, galerii moderního umění Am Tunnel nebo gotickou katedrálu Notre Dame, v níž jsou pohřbeni členové velkovévodské rodiny včetně Jana Lucemburského. Na předměstí Lucemburku naleznete Americký vojenský hřbitov s více než 5000 bílými kříži, pod nimiž odpočívají vojáci padlí během 2. světové války spolu se svým generálem Georgem Pattonem. Centrum Lucemburku je plné parků a zahrad ideálních k relaxaci a odpočinku.

O zařazení na seznam UNESCO bojuje malé městečko Vianden na severovýchodě země. Nad ním se vypíná nejnavštěvovanější hrad v Lucembursku. Vyrostl mezi 11. a 14. stoletím na místech bývalé římské pevnosti. Pobýval na něm i rodák z Viandenu, český král Jan Lucemburský. Vianden přitahoval návštěvníky ze zahraničí už v minulosti. Proslýchalo se, že zde každý poutník dostane jídlo, pití a nocleh odměnou za vyprávění zážitků ze svých cest. Dávno minulou atmosféru připomíná středověký festival, který se koná každé léto a přitahuje do Viandenu stovky turistů. Město je protkáno kavárnami, hotely, restauracemi a obchody se suvenýry. Kdo chce vynechat krátké stoupání k hradu po svých, může se svézt lanovkou a užít si panoramatický výhled na město.

Romantické Ardeny smutně připomínají boje za 2. světové války. Památníky bitvy v Ardenách z přelomu let 1944 a 1945 stojí na každém rohu. Zajděte do muzea u Ettelbrücku, kde si prohlédnete armádní techniku, taktické plány nebo se dozvíte více o generálu Pattonovi. Ačkoliv byl region silně poničen oběma armádami, mnohé ze středověkých hradů úspěšně přežily nebo se dočkaly rozsáhlých rekonstrukcí.

Lucembursko nadchne milovníky pěší turistiky a cykloturistiky. Krajinu křižují dobře značené stezky vedoucí okolo přírodních památek a zapadlých městeček. Nejznámějším trekem je 53 kilometrů dlouhý Escapardenne Lee Trail. Cyklisté se prohánějí na 600 kilometrech tras a do budoucna se počítá s rozšířením cyklistické sítě o dalších 800 kilometrů. Pokud nevezete kolo s sebou, můžete si ho půjčit v každém městečku a v ubytovacích zařízeních. Cestovat lze i po vodě. Po řece Mosele na hranicích Lucemburska a Německa plují výletní lodě a zastavují u památek a zajímavostí.

Každou dovolenou zpříjemní degustace vyhlášeného lucemburského vína, farmářských sýrů a masa. Lucemburská kuchyně zpracovává převážně místní suroviny. V oblibě je bílé víno odrůdy Rivaner. Jako digestiv slouží místní ovocné pálenky a k jídlu se podává pivo z rodinných pivovarů. Ochutnejte smažené jelito s jablečnou omáčkou Träipen, lucemburské národní jídlo Judd mat gaardebounen (uzené vepřové maso se zelím či fazolemi, bramborem a krémovou omáčkou), sytou polévku ze zelených fazolek, brambor a kysané smetany Bouneschlupp nebo kuřecí maso na bílém víně se zeleninou, kořením a houbami Hong am Reisleck.

Lucembursko - zájezdy od 1 699 Kč

Nejnovější recenze Lucembursko

Všechny recenze Lucembursko