Mongolsko Mongolsko

 • Jak trávit čas

  Mongolsko patří k největším vnitrozemským zemím světa. Jeho stepi jsou tak rozsáhlé, že sami pastevci jásají, když se setkají se svými sousedy. Mongolové se rádi navštěvují a pozvání není potřeba. Jakmile vstoupíte do jurty, jste uvítáni a návštěva může začít.

  Turisté ze zahraničí do Mongolska míří za slavnostmi a festivaly. Národní svátek Nádam ročně přiláká stovky diváků do hlavního města Ulánbátar, kde se v průběhu dvou dnů odehrávají soutěže v tradičních disciplínách: jízdě na koni, střelbě z luku a mongolském zápasu.

  Rozlehlá krajina bez živáčka láká k dobrodružství po svých s batohem na zádech. Vícedenním výpravám se doporučuje najmout si místního průvodce. Mapy krajiny nejsou k dostání, počasí může být zrádné a infrastruktura mimo města je téměř nulová. Vybavte se všemi zásobami na celou dobu pobytu mimo civilizaci.

  Kapitola sama o sobě je poušť Gobi. Archeologové i zvědavci se sjíždějí do místa Bajandzag neboli Planoucí útesy, kde byly objeveny kostry dinosaurů a jejich hnízda plná zkamenělých vajec. Některé vykopávky si můžete prohlédnout v Muzeu dějin přírody v Ulánbátaru. Výprava do pouště začíná v kempu Gobitour Tourist Camp, kde nasednete na velbloudy a ti vás zanesou k překrásným červeným skalám zasypaným písečnými dunami. Za pozorováním divoké zvěře se vydejte do národních parků Gorkhi-Terelj, Gurvan Saikhan, Altai Tavan a Hustai. Na okraji parků stojí jurtové kempy s dobrým zázemím. Na svých výšlapech můžete spatřit koně převalského, jeleny, lišky nebo dravé ptáky.

  Historické památky si prohlédnete nejčastěji v okolí města Ulánbátar. Do tajů buddhismu proniknete v klášterech Migjid Janraisig Sum, Gandantegchenling, Chenresig nebo Manzshir. Kromě mnichů zahalených do červených a žlutých rouch uvidíte bohatě zdobené střechy budov, obrovské sochy božstev či modlitební mlýnky.