Réunion Réunion

  • Možnosti cestování a dopravy

    Réunion je ostrovní stát v Indickém oceánu. Jediné dvě přístupové cesty vedou vzduchem nebo přes moře. Hlavní letiště Roland Garos International Airport leží nedaleko Saint Denis. Většinu mezinárodních letů zajišťují francouzské společnosti Air France s přímým spojem z pařížského letiště Orly a Corsair s týdenními linkami do Pažíže, Lyonu, Marseille a Toulouse. Air Mauritius odlétá denně do Afriky, Asie, Indonésie, Indie, Evropy. Místní společnost Air Austral se zaměřuje na africké státy a okolní ostrovy v Indickém oceánu. Druhé mezinárodní letiště leží na jihu ostrova a jmenuje se Pierrefonds International Airport. Air Mauritius a Air Austral pokryjí téměř celý provoz letiště, zato jsou lety mnohem levnější než na Roland Garos. Některé turistické kanceláře nabízejí výlet okolo ostrova helikoptérou. Odlétá se časně ráno a kromě prohlídky zapadlých koutů Réunionu vás pilot vezme i nad okolní menší ostrůvky. Trajekty Mauritius Pride a Mauritius Trochetia odplouvají z hlavního přístavu na Mauritius a Madagascar. Soukromé společnosti organizují plavby pro turisty podél pobřeží Réunionu.

    Pozemní doprava probíhá pouze na kolech. Na Réunionu neexistuje železniční trať. Okolo celého ostrova se táhne čtyřproudá silnice Route nationale o délce 74 kilometrů. Komunikace Route des Plaines ze Saint Pierre do Saint Benoit vede středem ostrova. Menší cesty jsou také dobře sjízdné. Vyhněte se cestování ve špičce, kdy jsou silnice ucpané. Počítejte i s uzavírkami silnic na pobřeží kvůli silným dešťům nebo ve vnitrozemí kvůli aktivním sopkám. Autopůjčovny jsou otevřené denně ve větších městech i na letišti. Ceny pronájmu aut jsou příznivější než v kontinentální Francii.

    Výhodný je pronájem taxi na celý den. Taxikáři dobře znají ostrov a jsou i dobrými průvodci. Vyvarujte se jen cestování taxi z letiště. Za sedmikilometrovou trasu zaplatíte i 30 EUR. Meziměstskou veřejnou dopravu zajišťují žluté autobusy snadno rozeznatelné podle barvy. Na pravidelných 13 linkách projíždějí hlavními destinacemi ostrova. Jízdní řády jednotlivých linek a ceny zjistíte na internetovách stránkách společnosti.