Srí Lanka Srí Lanka

  • Flóra

    Příroda na Srí Lance je velmi rozmanitá. Na území ostrova se rozkládají rozsáhlá pásma rezervací a národních parků. Jihozápadní část země pokrývá oblast mokřin. Je porostlá deštným pralesem s jeho typickým stromovím - ebenem, teakem a dřevinami, které se užívají na výrobu hedvábí. Porost doplňují různé léčivé rostliny a nádherné orchideje. Střední část Srí Lanky je značně suchá a hornatá, nachází se zde široké pastviny, na jejichž okrajích rostou rododendrony, zakrslé keře a lišejníky. Zbývající části povrchu ostrova jsou, mimo zcela vyprahlá místa, řídce pokryté stromy, keři a kvetoucími loukami.

    Neodmyslitelnou součástí kulinářských specialit na Srí Lance je koření, které se zde pěstuje ve velikých zahradách. Mezi ty nejpoužívanější druhy koření patří černý pepř, muškátový oříšek, vanilka, kardamon, skořice nebo hřebíček. Přímo v samotných zahradách si můžete nakoupit celou řadu suvenýrů ? mimo čerstvého koření také aromatické oleje, léčivé kapky a sirupy.

    Kromě koření se v zahradách domorodých srílanských obyvatel často objevují ovocné stromy, především banánovníky, mangovníky a papáje. Specifikem ostrova jsou nepříliš okrasné chlebovníky a stromy s názvem Jackfruit. Jedná se o stromy celoročně kvetoucí a jejich zelené plody, které visí z kmene, jsou se svými cca 30 kg největší na světě.

    Většina buddhistických klášterů na ostrově Srí Lanka pěstuje odnože posvátné smokvoně, dovezené s Indie spolu s náboženstvím. Po celém ostrově se běžně vyskytuje jasmín rudý se sladce vonícími květy, které jsou častou součástí náboženských obřadů. Kláštery také v mnoha případech obklopují stromy Sal s velkými dřevnatými plody. K čajovnám se s oblibou vysazují eukalypty, které snadno vytvoří příjemný stín.