Srí Lanka Srí Lanka

 • Možnosti cestování a dopravy

  Letecká doprava

  Vnitrostátní letecká doprava funguje pouze mezi městy Jaffnou a Colombem.

  Autobusová doprava

  Na Srí Lance jsou provozované buď částečně privatizované nebo úplně soukromé linky. Autobusy jezdí na dálkových i místních trasách a jejich kvalita se liší spoj od spoje, někde jezdí moderní klimatizované autobusy, jinde velmi staré a zchátralé vozy. Není běžné kupovat si místenky, v autobusech však existují sedadla, vyhrazená přednostně ženám. Tato výhoda ale nebývá příliš často respektována, narozdíl od nařízení, uvolnit první dvě sedadla duchovním. Ceny jízdenek jsou poměrně nízké, problémem bývá nedostatečně velký zavazadlový prostor a také fakt, že naprostá většina spojů bývá přeplněná, což značně snižuje pohodlí při jízdě.

  Vlaková doprava

  Během víkendů a svátků jsou často přeplněné i vlaky, obecně se ale cestování po železnici pokládá za pohodlnější než doprava autobusem. Na Srí Lance existují tři různé vlakové třídy. Nejlevnější je třetí třída, bývá však také nejvytíženější a poskytuje sezení pouze na nepříliš pohodlných lavičkách. Druhou třídu využívá méně cestujících a mohou sedět na polstrovaných sedadlech, nejluxusněji je samozřejmě vybavená první třída s plně klimatizovanými vozy. Pro meziměstské spoje je možné zajistit si místenku, u vyhlídkových vozů je rezervace dokonce nezbytná. Ceny jsou stejně jako u autobusové dopravy poměrně příznivé.

  Automobilová doprava

  V poslední době stále více turistů na Srí Lance využívá možnosti, cestovat po ostrově vypůjčeným vozem nebo na motocyklu. I v tomto případě se ceny pohybují v přijatelných hladinách. Při vypůjčení je třeba zaplatit zálohu v dostatečné výši, nahlásit číslo svého pasu a mnohdy jako zástavu odevzdat i letenku.

  Nejvyšší povolenou rychlostí v obci je 52 km/h, mimo obec potom 72 km/h. Na Srí Lance se jezdí vlevo. Provoz je zde poměrně bezpečný, nebezpečí mohou způsobit především nedostatečně široké komunikace. Ani kvalita vozovek není nikterak závratná, ale v případě poškození pneumatik najdete pomoc v každé nejbližší vesničce, kde se vám ochotně bude věnovat šikovný mechanik. Na neudržované komunikace je vjezd obecně zakázán, stejně tak jako do národních parků a přírodních rezervací.

  Cestování na kole

  Cyklistika je na Srí Lance velmi rozšířená. K dispozici jsou podrobné mapy i jízdní kola k zapůjčení. Mnohem lepší je, přivézt si ale na Srí Lanku kolo vlastní. Stav silnic sice není zrovna ideální a vyplatí se, mít s sebou některé náhradní díly, odměnou vám bude časová nezávislost a možnost, podívat se i na místa, kam vás žádný jiný dopravní prostředek nezaveze.