Uzbekistán Uzbekistán

 • Možnosti cestování a dopravy

  Nejsnadnější cesta do Uzbekistánu vede vzduchem. Letecké společnosti létají z Prahy přímo do Taškentu. Od roku 2009 do Uzbekistánu míří i česká ČSA. Nejlevnější spojení připravuje ruská společnost Aeroflot. Linka do Taškentu má mezipřistání v Moskvě. Ceny zpátečních letenek začínají na 12 000 Kč. Za hranice Uzbekistánu se dostanete s místní společností Uzbekistan Airways. Vnitrostátní letecká doprava obsluhuje letiště ve městech Andijan, Buchara, Fergana, Karši, Namangan, Navoi, Nukus, Samarkand, Urgenč, Taškent, Termez. Vybavení letadel dosahuje evropské úrovně, ale za komfort pohodlného cestování si oproti pozemní konkurenci připlatíte.

  Levnější variantou je cestování vlakem. Železnice propojuje obydlené části země. Díky nočním spojům se vlak hodí k přesunům na větší vzdálenosti a můžete si vybrat z vozů tří tříd. V první třídě na vás čeká uzavřené kupé pro dvě osoby, ale užijete si ji jen ve vybraných spojích. Druhou třídu představují uzavřená kupé pro čtyři osoby a třetí třída, tzv. „plackarta“ sestává z otevřených lehátkových oddílů pro šest osob. Soupravy jsou vybaveny WC, horkou vodou a zásuvkami. Na klimatizaci nelze spoléhat. Páteřní trasu Taškent – Samarkand – Buchara – Kitáb – Šahrisabz obsluhuje moderní vlak Afrosiob. Každé místo v klimatizovaných vozech má svou elektrickou zásuvku a opět volíte ze třech tříd. Mezinárodní spojení do Astany, Volgogradu, Kazaně, Ufy a Moskvy není spolehlivé a bezpečnější je upřednostnit letadlo. Na nádraží přijďte minimálně půl hodiny před plánovaným odjezdem, abyste stihli absolvovat několik kontrol.

  Na okrajích velkých měst stojí nádraží, odkud odjíždějí meziměstské autobusy, sdílená taxi a maršutky. Ceny jsou velmi nízké a platí se při výstupu. Vozidla bývají přeplněná a na rušných nádražích se spoje těžko hledají. Nebojte se zeptat místních.

  V turistických centrech jezdí oficiální i neoficiální taxi. Ceny jsou na naše poměry nízké, ale taxikáři se nebojí pro cizince taxu nadsadit. Na konečné částce se vždy domluvte předem a nebojte se smlouvat. Pokud se vám cena nezdá, zamiřte jinam. Řidičů je všude dostatek. Průměrná taxa se pohybuje okolo 2000–2500 UZS za kilometr.

  Automobilem se dostanete do odlehlých oblastí země. Místní doprava je pro našince nezvyklá, proto si raději pronajměte auto s řidičem.