Uzbekistán Uzbekistán

 • Jak trávit čas

  Uzbekistánem procházela Hedvábná stezka a zanechala po sobě významné památky v podobě historických center měst. Nad vším vynikají stavby islámské architektury: mešity, minarety, mausolea a islámské školy medresy. Barevná náměstí obkličuje spleť kamenných uliček, velkolepých paláců, cihlových obydlí obyčejných lidí a silných hradeb. Ke klenotům celé Asie patří města Chiva, Samarkand či Buchara.

  Za hranicemi měst se rozkládají pouště, ale i národní parky a přírodní rezervace. Je jich poskrovnu, o to víc bojují o přízeň návštěvníků. Podhůří Ťan-šanu dosahuje 4000 metrů nad mořem a vybízí k vysokohorským túrám. Výchozími místy jsou Taškent, Andižan a Samarkand. Nejznámější turistická oblast začíná asi 40 kilometrů od Taškentu u jezera Charvak a pokračuje do Národního parku Čatkal.

  V zimě se otevírají brány lyžařských středisek. Sezóna v Chimganu trvá od prosince do března. K dispozici jsou půjčovny vybavení a instruktoři lyžování, snowboardingu, snowtubingu, sáňkování a bruslení. Letovisko Bel´dersay vzdálené 80 kilometrů od Taškentu připravilo trasy v délce přes 3 kilometry. V poslední době se rozmáhá adrenalinové lyžování a heliskiing na náhorní plošině Pulatkhan.

  Centrem nakupování se stal bulvár Saylgoh v Taškentu, který lemují butiky, restaurace, galerie i stánky pouličních umělců. V každém větším městě naleznete tržnice s rozličným zbožím. Největší trh v zemi vyhledávaný i obyvateli hlavního města se odehrává každou neděli dopoledne ve městě Urgut.

  Panenská příroda pouští, hor a rozeklaných údolí vybízí k výletům v koňském sedle, na kole, v terénním automobilu nebo po svých. Rafting a vodní sporty si vyzkoušíte v Národním parku Čatkal.