Itálie - Řím Itálie

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Doprava letecky

  1 hod 50 min

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

Nejnovější recenze Itálie - Řím

Celkem: 8,8 S dovolenou jsme byli velice spokojení. Zájezd zahrnoval, letenku, ubytování se snídaní, služby delegáta a transfery z/na letiště v Říme....

 • 10 Ubytování
 • 9 Strava
 • 5 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
S dovolenou jsme byli velice spokojení. Zájezd zahrnoval, letenku, ubytování se snídaní, služby delegáta a transfery z/na letiště v Říme. Hotel Sheraton je situován cca 20 minut od letiště poblíž metra. Budova je sice staršího data, ale vybavení je i na dnešní poměry velice slušné. Pokoj byl krásný, čistý, vše bylo plně funkční. Pokojová služba kromě každodenního úklidu denně doplňovala drogérii a láhev s vodou na pokoj, která ale nebyla potřeba, protože v Říme jsou na každém roku městská pítka. Bufetová snídaně byla standardní - slané, sladké, teplé jídlo, ovoce, teplé & studené nápoje. Hotel je sice v širším centru Říma, ale do centra se dá rychle dopravit buďto hotelovým autobusem, který je zdarma, ale jezdí zhruba jednou do hodiny a první vyjíždí až v 9:30 ráno, anebo metrem ze stanice Magliana (za EUR 1,5). Delegátka všem, kteří se neorintovali ochotně pomohla a vše vysvětlila, druhý den ráno po příletu nabízela možnost společné procházky Římem po hlavních turistických bodech, čehož jsme využili jen částečně. Římem jsme se jinak pohybovali po vlastní ose. Doporučuji navštívit toto město na začátku sezóny (my byli druhý týden v dubnu), kdy ještě není tolik turistů, a hlavně doporučuji zakoupit lístky na hlavní památky online přes internet (Koloseum + Fórum Romanum + Palatino, Vatikánská muzea apod.). Tato možnost je sice s přirážkou, ale nemusíte pak stát ve frontě k pokladnám několik hodin. A cestou na památky se člověk musí obrnit trpělivostí před neodbytnými průvodci, kteří se vás za každou cenu snaží přesvědčit, že dovnitř se bez nich nedostane, protože je například zavřeno:) Na druhou stranu, pokud člověk nemá lístky zakoupené online, je to asi jediný způsob, jak se vyhnout půldennímu čekání ve frontě a navíc zaměstnanci muzeí a Vatikánu vypadají plně stejně (nemá žádné zvláštní značení) a ti teda pomáhali bez úplaty najít správný vchod, tu správnou frontu atd. Žádné výlety od CK jsme nevyužili, pro malý zájem byly zrušeny. Celkově hodnotím ale služby CK velice kladně, v budoucnu určitě opět využijeme. Zobrazit celou recenzi

Lucie P., 15.04.2015, Datum pobytu: 9.4. - 12.4.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Sheraton, Řím, Itálie Lucie P. 2015-04-15 8.8 1 10 Skvělá dovolená

Celkem: 5,8 Dovolená se zdařila. Řím je úžasné město a vůbec nechyběla nepřítomnost průvodce ani to, že transfer z letiště nebyl zajištěn. Pohybovat...

 • 5,5 Ubytování
 • 6 Strava
 • 7 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Dovolená se zdařila. Řím je úžasné město a vůbec nechyběla nepřítomnost průvodce ani to, že transfer z letiště nebyl zajištěn. Pohybovat se po Římě je jednoduché a z letiště je možností dostat se do centra spoustu. Problém byl v neaktuálních informacích získaných od CK před zájezdem a ani nabízený termín zájezdu nebyl vhodný, neboť se o tomto víkendu v Římě konal mezinárodní maraton, který na jeden den úplně ochromil centrum města. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel má výborné umístění v centru města, ale bohužel lepší časy již má za sebou. Všechno vybavení už je dost opotřebované.

Strava
Snídaně v hotelu byla průměrná, ale dá se vybrat. Jinak ve městě je spoustu možností, kde se dobře najíst, a kde ochutnat místní oblíbená jídla.

Služby hotelu
Přístup zaměstnanců hotelu byl velmi vstřícný a to je vždy nejdůležitější.

Jaroslav B., 25.03.2015, Datum pobytu: 20.3. - 22.3.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Turner

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Turner, Řím, Itálie Jaroslav B. 2015-03-25 5.8 1 10 Víkend v Římě

Celkem: 10 Vše bylo na 100 %

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Vše bylo na 100 % Zobrazit celou recenzi

Alexandra Bartecká, 26.02.2015, Datum pobytu: 20.2. - 23.2.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Morgana

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Morgana, Řím, Itálie Alexandra Bartecká 2015-02-26 10 1 10 Řím

Celkem: 9 Užil som si to. Určite by som vašu agentúru doporučil a aj ja osobne by som ju použil opakovane.

 • 10 Ubytování
 • 7 Strava
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Užil som si to. Určite by som vašu agentúru doporučil a aj ja osobne by som ju použil opakovane. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Skvelé nemám čo vytknúť.

Strava
Prespal som ju. Stravoval som sa v meste.

Služby hotelu
Skvelé nieje čo vytknúť.

Anonym, 11.02.2015, Datum pobytu: 6.2. - 8.2.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Lloyd

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Lloyd, Řím, Itálie Anonym 2015-02-11 9 1 10 Hotel Lloyd

Celkem: 8,4 hotel je 500m od žel. nadr.Termini kam se pohodlně dojede Leonardo expresem, v celkem klidné ulici, dostupnost bez použití MHD skoro...

 • 9 Ubytování
 • 6 Strava
 • 10 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
hotel je 500m od žel. nadr.Termini kam se pohodlně dojede Leonardo expresem, v celkem klidné ulici, dostupnost bez použití MHD skoro všech zajímavostÍ Zobrazit celou recenzi

Ubytování
přijemné poměrně prostorné pokoje i s rozkl. sedačkou, každý den čistá souprava tří ručníků

Strava
snídaně bufetová - různorodostí uspokojivý střed

Služby hotelu
Je možné si objednat občerstvení na horní terase i mimo letní sezonu

Renée Turková, 17.12.2014, Datum pobytu: 11.12. - 14.12.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Impero

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Impero, Řím, Itálie Renée Turková 2014-12-17 8.4 1 10 Řím hotel Impero

Všechny recenze Itálie - Řím

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800