Itálie - Řím Itálie

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Doprava letecky

  1 hod 50 min

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

Nejnovější recenze Itálie - Řím

Celkem: 5 Dovolena byla super. Uroven hotelu prumerna, ale vzhledem k tomu, ze tam clovek chodil jen se vyspat, nezkazilo to dojem z Rima. Pokud...

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Dovolena byla super. Uroven hotelu prumerna, ale vzhledem k tomu, ze tam clovek chodil jen se vyspat, nezkazilo to dojem z Rima. Pokud nepotrebujete luxusni sluzby a ubytovani, mohu hotel doporucit. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Plusy: dobra poloha - pomerne blizko hlavniho nadrazi Termini, da se dojit pesky; k vetsine pamatek se da dojit taky po svych, kolem je dostatek restauraci;lednicka na pokoji; docela vykonna klimatizace

Minusy: male pokoje, wifina fungovala jen u recepce, neni bezbarierovy, schody k recepci a od recepce dalsi schody k vytahu

Strava
Strava: asi jsem uz zhyckana, ale snidanovy bufet v hotelu me zklamal; nic moc chleb, na vyber jedna sunka a jeden trvanlivy salam, jeden druh platkoveho syra, zadna zelenina, zadne ovoce, nutela, med a jeden druh taveneho syra, croissanty vysusene, k piti 2 druhy dzusu, voda, kava usla, jeden druh caje, a to jen hermankovy, pilo se z plastovych kelimku:-(

O to vic si clovek uzil stravovani venku. Italum se musi nechat, ze testoviny fakt umi. Vetsina restauraci nabizi menu od 10 do 15 euro a clovek si pochutna. Byli jsme ctyri a nikdy nikdo z nas neslapl s jidlem vedle.

Vyborne je, ze vsude na ulicich jsou k dispozici pitka k osvezeni, cepovali jsme si z nich vodu a nikomu nic nebylo.

Ilona T., 20.10.2014, Datum pobytu: 18.9. - 21.9.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Paris

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Paris, Řím, Itálie Ilona T. 2014-10-20 5 1 10 Paris hotel

Celkem: 4,5 Celkem dobré

 • 4 Ubytování
 • 5 Strava
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Celkem dobré Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj byl tak úzký že když druhý chtěl jít do koupelny,první musel vlez na postel.Bylo to nedůstojné.

Strava
Snídaně byla celkem dobrá.Málo pestrá.

Služby hotelu
Odevzdání klíče od pokoje, vybrání poplatku a jinak nezájem.

Jan Matuška, 15.10.2014, Datum pobytu: 9.10. - 11.10.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Antico Acquedotto

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Antico Acquedotto, Řím, Itálie Jan Matuška 2014-10-15 4.5 1 10 ANTICO ACQUEDOTTO

Celkem: 8,8 Celkový dojem byl pozitivní a podle očekávání .

 • 8,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem byl pozitivní a podle očekávání . Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování bylo přijemné , pokoj vybaven dobře jen sprchový kout byl malý.

Strava
Na snídani by mohli dávat větší sortiment sýrů . Jinak dobrá.

Služby hotelu
Personál hotelu byl příjemný. A nejlepší byla průvodkyně Hanka. Byla skvělá dozvěďeli jsme se hodně zajímavých věcí. Měla vše dobře s organizované a chťeli bychom jí poděkovat za příjemný pobyt v Římě . Ivana a Petr

Ivana D., 08.10.2014, Datum pobytu: 2.10. - 5.10.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Best Western Blu Hotel Roma

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Best Western Blu Hotel Roma, Řím, Itálie Ivana D. 2014-10-08 8.8 1 10 Letecký eurovíkend do Říma - Blu Roma

Celkem: 9,8 Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý. K tomu výrazně přispěla perfektní práce delegáta CK (R. Hladík), který nám poskytl dostatek...

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý.

K tomu výrazně přispěla perfektní práce delegáta CK (R. Hladík), který nám poskytl dostatek kvalifikovaných informací o městě a památkách a zároveň ponechal dostatek prostoru pro samostatné poznávání města Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování velmi dobré - bez výhrad.

Strava
Snídaně v hotelu - bez výhrad

Služby hotelu
Bez výhrad

Jiří W., 17.09.2014, Datum pobytu: 11.9. - 14.9.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Best Western Blu Hotel Roma

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Best Western Blu Hotel Roma, Řím, Itálie Jiří W. 2014-09-17 9.8 1 10 Letecký eurovíkend do Říma - Blu Roma

Celkem: 7,3 V hotelu byli spíše Italové než cizinci, ale všichni byli příjemní. Bohužel, ne všechen personál uměl anglicky, takže v den, kdy nás...

 • 7,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
V hotelu byli spíše Italové než cizinci, ale všichni byli příjemní. Bohužel, ne všechen personál uměl anglicky, takže v den, kdy nás stěhovali do jiného pokoje nebyla úplně nejsnadnější domluva s recepční. Jinak hotel byl hezký, vše bylo čisté a funkční. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Podařilo se nám vystřídat pokoj pro tři osoby, který byl dostatečně velký a s vanou. Druhou noc nás přidělili do pokoje pro dvě osoby, který byl o poznání menší, ale vše fungovalo včetně klimatizace a sprchový kout byl prostornější než vana v pokoji pro stři osoby. Bohužel výhled mě moc nenadchl. V přízemí byl výhled na nějaký uzavřený dvorek se velkou zdí a nebylo to vůbec hezké. Výhled z druhého patra byl na protější domy a ulici.

Strava
K snídaně několik druhů sladkého pečiva (croissanty, plněné šátečky), možnost si udělat tousty, několik druhů pečiva, sýr, salám, šunka, marmelády, jogurty, kukuřičné lupínky, nutella. Prostě klasický švédský stůl. Výběr nebyl nějak extra rozmanitý, ale snídaně byly dobré. Nechyběl automat na kávu a automat na několik druhů džusů.

Služby hotelu
Zdálo se mi, že měli v hotelu dost zmatek, co se týče rezervací, ale vše vyřešili, a i když balení v půlce pobytu a stěhování nebylo nejpříjemnější, tak k nám byli velmi milí a přívětiví.

Nikola K., 10.09.2014, Datum pobytu: 5.9. - 7.9.2014
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Osimar

Byla tato recenze užitečná? Ano (10) Ne (0)

Osimar, Řím, Itálie Nikola K. 2014-09-10 7.3 1 10 Hotel Osimar

Všechny recenze Itálie - Řím

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800