Itálie - Řím Itálie

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

 • Doprava letecky

  01:50 h

Nejnovější recenze Itálie - Řím

Celkem: 4,3 Čtyřhvězdičkovému ohodnocení hotel neodpovídal,ale personál příjemný. Nepříjemné překvapení na konci pobytu při placení pobytové taxy,...

 • 4 Ubytování
 • 4 Strava
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Čtyřhvězdičkovému ohodnocení hotel neodpovídal,ale personál příjemný. Nepříjemné překvapení na konci

pobytu při placení pobytové taxy, kde na nás čekalo 100% navýšení, oproti uvedené ceně od cestovní

kanceláře. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování slušné,ale již opotřebované. Kvalita neodpovídá čtyřhvězdičkovému hodnocení.

Strava
Bary a restaurace, příjemné, jak obsluha, tak kvalita jídla.

Služby hotelu
standartní

Soňa S., 25.06.2015, Datum pobytu: 18.6. - 21.6.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Turner

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Turner, Řím, Itálie Soňa S. 2015-06-25 4.3 1 10 Turner Hotel

Celkem: 6,7 Se zájezdem jsme byli celkem spokojeni, ale některé věci bychom doporučili vylepšit. Přičítám vlastní vině, že jsme byli nemile...

 • 7 Ubytování
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
Se zájezdem jsme byli celkem spokojeni, ale některé věci bychom doporučili vylepšit. Přičítám vlastní vině, že jsme byli nemile překvapeni již před odletem z Prahy, při odbavení zavazadel. Létáme poměrně často s cestovními kancelářemi, ale vzhledem k tomu, že jsme nikdy neletěli s touto společností, pochopili jsme až při odbavení pokyny uváděné cestovní kancelář v pokynech, a to: "Na palubu letadla je povoleno 1 příruční zavazadlo do 10 kg o rozměrech 50x40x20 cm. Povolená hmotnost odbavovaných zavazadel je 20 kg/osoba. Nemáte přikoupeno žádné odbavené zavazadlo". S tím jsem se dosud nesetkali a předpokládali, že tedy můžeme mít na osobu 10 kg a nějaké malé zavazadlo na palubu letadla. Proto jsme v klidu zabalili naše věci do společného zavazadla, které vážilo cca 12 kg a přišli s ním k odbavení. Přestože jsme povolenou váhu na osobu ani zdaleka nedosáhli, zaplatili jsme za odbavení zavadla 2000 Kč na obě cesty! Pokyny jsme si vyložili na základě našich zkušeností s jinými zahraničními cestami. Špatně.

Dalším, nepříliš pozitivním poznatkem, byly nedostatečné informace k zakoupeným výletům. Již předem jsme si zakoupili nabízené výlety s názvem "Vatikánská muzea a Sixtinská kaple" (1640 Kč/os.) a protože jsme chtěli navštívit i baziliku sv. Petra, přikoupili jsme i výlet nazvaný "Bazilika sv. Petra a Římská náměstí" (950 Kč/os.). První výlet proběhl podle programu, s anglicky mluvící průvodkyní (velké horko a množství lidí v památkách samozřejmě ovlivnit nelze). K našemu překvapení byl tento výlet zakončen návštěvou a poměrně podrobným výkladem baziliky sv. Petra, která v názvu výletu uvedena není! Pokud bychom to věděli, druhý výlet bychom si neobjednávali a nahradili ho třeba výletem jiným!

Druhý výlet v neděli dopoledne navíc začal prohlídkou Římských náměstí a fontán, které jsme navštívili již sami v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne a tak vzhledem k termínu odjezdu na letiště jsme absolvovali pouze malou část tohoto výletu a po dohodě s průvodkyní výlet předčasně ukončili. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Vzhledem k tomu, že původně objednávaný hotel Loyd byl obsazen, vybrali jsme si jako náhradu hotel Porta Pia, a to již před odletem do Říma. Ten je tedy uveden již ve smlouvě. Bylo by ovšem vhodné uvést v pokynech, že se jedná o činžovní dům, jehož pouze druhé patro slouží jako hotel. Ten jsme tedy hledali podle ulice a čísla, kde jsme nalezli nevelkou mosaznou tabulku s uvedením jména hotelu, s poznámkou, kterou jsme nejprve přehlédli, že hotel je ve druhém patře. Recepční byl o nás informován, byl velmi milý a vstřícný, vybavil nás mapkou centra Říma s vyznačenými památkami a doporučil nám, které a v jakém pořadí navštívit, a to včetně linky městského autobusu, kterou je možné se dostat až do Vatikánu. Pokoj střední velikosti byl čistý, vybaven dvoulůžkem, výklenkem s tyčí a ramínky pro pověšení oblečení, stolkem a komodou, klimatizační jednotkou a TV, dále sprchovým koutem, umyvadlem a WC. K dispozici byl dostatečný počet ručníků. Druhý den byl pokoj opět uklizen. Vzhledem k charakteru zájezdu (poznávání antických památek) jsme byli s ubytováním spokojeni (v podstatě na přespání).

Strava
V hotelu jsme pouze snídali, a to formou chudšího švédského stolu (plátkový sýr, šunka, máslo, džem, tousty, které si bylo možno opéct, kroisany, k pití na výběr čaj, káva, kapučíno, čokoláda, grapefruitový džůs). Vzhledem k počtu hostů a velikosti hotelu omezený výběr chápu a nám to stačilo. Snídaně byla nabízena od 8 do 9 hod. Vzhledem k našemu nedělnímu, předem zaplacenému výletu, nám po dohodě byla snídaně poskytnuta již v 7:30 hod.

Jinak jsme se stravovali sami, podle chuti. V Římě je dostatek možností zvolit stravu podle času a finančních možností (sendviče, obložené housky, pizzy a další teplá i studená jídla).

Služby hotelu
Služby hotelu jsou v podstatě popsány výše. Nebyl problém s úschovou zavazadla do doby odjezdu z hotelu.

Jaromír Procházka, 10.06.2015, Datum pobytu: 5.6. - 7.6.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Lloyd

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Lloyd, Řím, Itálie Jaromír Procházka 2015-06-10 6.7 1 10 Lloyd

Celkem: 8 Byl jsem spokojený.

 • 7 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Byl jsem spokojený. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V rámci ohodnocení hvězdičkami né uplně odpovídající kvalita služeb.

Strava
Naprosto v pořádku.

David Kalous, 03.06.2015, Datum pobytu: 23.4. - 26.4.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Commodore

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Commodore, Řím, Itálie David Kalous 2015-06-03 8 1 10 Hotel Commodore

Celkem: 9 Hotel je situován asi 15 min. metrem od centra, cesta k metru od hotelu je trochu méně komfortní, ale na metru jste za 5-8 min. jde se od...

 • 9 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Hotel je situován asi 15 min. metrem od centra, cesta k metru od hotelu je trochu méně komfortní, ale na metru jste za 5-8 min. jde se od hotelu po takovým ošklivějším starým viaduktem a pak po úzkém chodníčku kolem vysoké trávy a silnice, kde jezdí auta docela rychle, večer pozor chodníček je neosvětlený, dá se to ale každopádně zvládnout. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V hotelu je čisto, příjemné prostředí. Pokoje také útulné, čisté.

Strava
Měly jsme snídani, super, dobré, velký výběr.

Služby hotelu
V hotelu je indoor bazén, který otevírají až když je relativně teplo na koupání, wi-fi na hotelu v pokojích se platí, 6 euro na hodinu, 16 euro na den, wi-fi v hale u recepce je free + u recepce je PC koutek asi s 6 počítači a internetem - také volně přístupno a zdarma. Paní uklízečka uklízí pokoje každý den.

Micheala Zolotarová, 28.05.2015, Datum pobytu: 21.5. - 24.5.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Sheraton, Řím, Itálie Micheala Zolotarová 2015-05-28 9 1 10 Řím – Hotel Sheraton Roma

Celkem: 7,5 Z eurovíkendu v Římě v hotelu Sheraton Roma mám krásné zážitky. Úroveň hotelu je velmi dobrá po všech stránkách. Je to ideální základna...

 • 7 Ubytování
 • 8 Strava
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Z eurovíkendu v Římě v hotelu Sheraton Roma mám krásné zážitky. Úroveň hotelu je velmi dobrá po všech stránkách. Je to ideální základna pro poznávání Říma. Služby cestovní kanceláře jsou na dobré úrovni.

Doporučil bych cestovní kanceláři zahrnovat pobytové poplatky hotelu (aktuální výši) do ceny zájezdu. Nebo alespoň uvést výslovně, že nejsou zahrnuty v ceně přímo do smlouvy a ne jen do přiložených informací. Někomu to může způsobit problém. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování je velmi dobré. Pokuje dobře vybavené, pravidelně uklízené s pohodlnými lůžky a krásnou koupelnou.

Strava
Snídaně jsou velmi chutné s dostatečně rozmanitým jídelníčkem.

Služby hotelu
Dobré, jen se mi nelíbilo, že nám dle sdělení recepčního vyměnili pokoj za jiný. Dostali jsme pokoj umístěný vedle vzduchotechniky, která byla v noci nepříjemně slyšet a kdo má problémy s nespavostí, tak by asi neusnul.

Vladimír M., 20.05.2015, Datum pobytu: 14.5. - 17.5.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Sheraton, Řím, Itálie Vladimír M. 2015-05-20 7.5 1 10 Řím – Hotel Sheraton Roma

Všechny recenze Itálie - Řím

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800