Itálie - Řím Itálie

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

 • Doprava letecky

  01:50 h

Nejnovější recenze Itálie - Řím

Celkem: 8,4 Organizace zájezdu s CK přes mail dle předem vybrané lokality a hotelu byla výborná. I za tak krátkou dobu se daly zvládnout základní...

 • 8,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Organizace zájezdu s CK přes mail dle předem vybrané lokality a hotelu byla výborná.

I za tak krátkou dobu se daly zvládnout základní památky a zajímavosti, do centra je to pěšky necelých 30 min, autobusem 5´min. Hotel je umístěn cca 20min pěšky od nádraží Termini nebo 3 stanice autobusem č. 68. Na nádraží Termini při zakoupení jízdenky za 1,50 E vám poradí, jakým č. autobusu se dostanete na cílovou adresu nebo si můžete koupit seznam linek dopr. prostředků s mapou. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel, trochu stranou od hl. ulice XX. settembre, byl moderně zařízený s výtahem, restaurací, kde se podávaly snídaně. Všude kopie antických soch, milé prostředí. V recepci vždy ochotný personál. Zařídil i vstupenky do divadla či na jiné aktivity včetně taxi. Pokoj čistý, s vyhlídkou do dvora, klimatizace funkční, hezké nejnutnější vybavení, s televizí, ledničkou, sejfem. Koupelna též vždy čistá, s bidetem a WC, každý den s výměnou ručníků 3 druhů.

Strava
Snídaně v hotelu měly velmi dobrou úroveň, ne pouze kontinentální. Kromě zákl. pití a pečiva jste si mohli pochutnat na smažených vajíčkách, zapečené šunce, houbovém rizotu, různých druzích šunky či salámů, k tomu ovoce a zelenina a tři druhy domácích koláčů. Skvělé.

V restauracích vždy ochotný a milý personál, nikdy jsme nemuseli čekat na místo víc než 3 minuty, např před Pantheonem nebo u Španělských. Všechno, co jsme si dali, bylo výborné, např. pizza carbonare, špagety, saláty, ryby, hlavně zmrzliny v originálních zmrzlinárnách. Např. s příchutí skořice se zázvorem a jiné zvláštní kombinace. Všude výborná káva a dobrá vína. Všude se domluvíte anglicky.

Služby hotelu
Služba v hotelu, recepce, pokojské vždy milí a ochotní.

Pláž
nebyli jsme

Soňa Samková, 27.08.2015, Datum pobytu: 20.8. - 23.8.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Gambrinus

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Gambrinus, Řím, Itálie Soňa Samková 2015-08-27 8.4 1 10 hotel Gambrinus, Via Piave v Římě

Celkem: 8,6 Romantický a čistý hotel, velmi milý personál, blízko k metru.

 • 8,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Romantický a čistý hotel, velmi milý personál, blízko k metru. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Malá, milá izba s kúpelňou, bývali sme na najvyššom druhom poschodí, klimatizáciu sme využívali. Ulica je tichá.

Strava
Raňajky bol bohaté, každý si vyberie.

Služby hotelu
Výborné služby, milý personál.

Pláž
bez pláže.

Monika Kuchárová, 14.08.2015, Datum pobytu: 8.8. - 11.8.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Espana

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Espana, Řím, Itálie Monika Kuchárová 2015-08-14 8.6 1 10 Hotel Espana

Celkem: 10 Celkový dojem z dovolené výborný .CK budu na eurovíkendy doporučovat i svým známým.

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem z dovolené výborný .CK budu na eurovíkendy doporučovat i svým známým. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel na perfektní úrovni,venkovní bazén i posezení, bar u bazénu,pokoje velké, sociální zařízení super

Strava
Snídaně na špičkové úrovni hodně srovnatelná s anglickou snídaní v anglických hotelech,velký výběr teplé i studené kuchyně.

Služby hotelu
Vždy dopoledne čistý pokoj,nové ručníky.

Václav Švec, 22.07.2015, Datum pobytu: 16.7. - 19.7.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton Roma Hotel & Conference Center

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Sheraton Roma Hotel & Conference Center, Řím, Itálie Václav Švec 2015-07-22 10 1 10 Řím

Celkem: 7 Dobrá úroveň hotelu. Pozor na krádeže - v recepci, u bazénu.

 • 6,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Dobrá úroveň hotelu.

Pozor na krádeže - v recepci, u bazénu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoje na úrovni.

Strava
Snídaně - široká nabídka, teplý a studený bufet. Pouze nebylo tmavé pečivo.

Ceny v restauraci (pití i jídlo) poměrně vysoké.

Služby hotelu
Součástí hotelu je venkovní bazén - lehátka a slunečníky jsou za poplatek. Lehátek je málo.

Anonym, 22.07.2015, Datum pobytu: 16.7. - 19.7.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Sheraton, Řím, Itálie Anonym 2015-07-22 7 1 10 Řím – Hotel Sheraton Roma

Celkem: 8,8 Tento zájezd jsme absolvovali již podruhé. Poprvé si nešlo absolutně na nic stěžovat. Tentokrát tomu je však jinak, vzhledem k delegátce,...

 • 9,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Tento zájezd jsme absolvovali již podruhé. Poprvé si nešlo absolutně na nic stěžovat. Tentokrát tomu je však jinak, vzhledem k delegátce, která s námi jela. Ve čtvrtek, den příjezdu, jsme byly večer odkázáni sami na sebe, co se týče obstarání potravin. Okružní jízda se konala v polorozpadlém autobuse (a absolutně nechápu, za co si cestovní kancelář žádá 35 Eur od každého za okružní jízdu - tu tedy nedoporučuji). Každopádně na závěr okružní jízdy nám bylo delegátkou zděleno, že ti kteří chtějí, mohou vystoupit uprostřed města a jít se najíst kam chtějí, a ty co jedou zpět do hotelu, tak ať se o sebe postarají sami. Delegátka lidem ani neporadila. Co se týče pátečního programu (který byl se sobotním prohozený), nemohu říci nic, jelikož jsem zde nebyl. Ale sobotní, tedy návštěva Vatikánských muzeí, byl úžasný, až na to, že delegátka tento výlet s námi neabsolvovala, pouze nás přenechala průvodkyni. Nedělní výlet byl údajně pro nezájem úplně zrušen, každopádně nikdo se nás na to, jestli bysme měli zájem o nedělní výlet (na letní sídlo papeže) nebo neměli neptal. Výlet byl krásný, jen na něj Vámi vybraná delegátka nehází úplně dobré světlo. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V prvním pokoji nefungoval trezor, a byl nám vyměnět za pokoj, kde nešla klimatizace. Nicméně napotřetí se to povedlo a fungovalo vše. Hotel je krásný a čistý, mohu vřele doporučit. Personál je vstřícný a hned nám na požádání vyměnil pokoje bez problému.

Strava
Pouze snídaně je v ceně, ale zdála se mi kvalitní. Obecně mi přijde, že v italských hotelech je jakékoliv jídlo kvalitní.

Služby hotelu
Celkový dojem byl v celku dobrý, jen jsem úplně nechápal cenu za Wifi na pokoji 6 Euro za den, každopádně v lobby je Wifi zdarma. Dále je možné použít bazén, což je velmi příjemné. Největším pozitivem však byl Shuttle bus, který je pro skupinu CK zdarma.

Petr M., 22.07.2015, Datum pobytu: 16.7. - 19.7.2015
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel:Sheraton

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Sheraton, Řím, Itálie Petr M. 2015-07-22 8.8 1 10 Řím – Hotel Sheraton Roma

Všechny recenze Itálie - Řím

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800