Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktuální situace v oblíbených lokalitách: Kam a za jakých podmínek můžete cestovat

Aktualizováno 26. 11. 2020

Vydejte se za hranice všedních dní! Momentální situaci navzdory vám dovolená udělá dobře, pomůže vám se odreagovat a zaslouženě si odpočinout. Poradíme vám, kam můžete vyrazit a jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách.    

NOVÁ PRAVIDLA NÁVRATU DO ČR PLATNÁ OD 9. LISTOPADU 2020:

Všechny země EU s výjimkou Vatikánu budou od pondělí 9. listopadu zařazeny na červený seznam. To znamená, že po návratu z cest zpět do vlasti musíte do pěti dnů podstoupit PCR test na COVID-19, anebo předložit bezprostředně po příjezdu negativní test mladší 72 hodin provedený na území EU. Před návratem to Česka je třeba vyplnit příjezdový formulář. Přehledný rozcestník najdete zde.

Opatření vlády se nevztahují na cestování do zahraničí. Hranice zůstávají otevřené. Pokud tedy máte koupený zájezd, nebo koupi dovolené zvažujete, nemusíte mít obavy. Vycestování z ČR je i nadále možné. 

ZEMĚ

CESTA TAM

CESTA ZPĚT

 

Test před
odletem

Test
po příletu

Test před
odletem

Test/karanténa
po návratu do ČR

Tunisko  ne (CK) ne  ne   ne
Egypt ano (72 h) možnost na letišti (30 USD) ne ano
Kanárské ostrovy ano (72 h) ne ne ne 
Madeira  ano  ne  ne ne
Turecko  ne  pouze vybraní ne   ano

Zanzibar

ano (Emirates) ne ano (Emirates) ano

SAE

ano (Emirates)

ano (zdarma)

ne

ano

Dominikánská republika

ne

ano (náhodný, zdarma)

ne

ano

Maledivy

ano (96h)

ne

ne

ano

Kuba

ne

ano (zdarma)

ne

ano

Italské Alpy

ano (72 h)   ne  ne ano (od 9.11.)

Rakouské Alpy

 ano (72 h)   ne ne  ano (od 9.11.)

*Detailní informace o jednotlivých destinacích najdete níže v článku

Cestujte bez obav: Nové připojištění vás chrání před potížemi s Covid-19

Jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách?

Tunisko

Sidi Bou Said, Tunisko

Sidi Bou Said, Tunisko Shutterstock

Podle aktuálních informací mohou z ČR vycestovat do Tuniska pouze držitelé pasu České republiky. Ti také nepotřebují negativní test na Covid-19, avšak pouze v rámci zájezdů organizovaných CK. Tito turisté musejí dodržovat sanitární protokol a pohybovat se pouze v prostředí hotelu. Mimo hotel je možné vyrazit pouze v rámci organizovaných výletů. Individuální program není možný. Při příletu do Tuniska je kromě klasického turistického registračního formuláře nutné vyplnit i zdravotní formulář a cestovní formulář, které obdržíte na palubě letadla nebo po příletu. Po návratu do ČR nepotřebujete test ani podstoupit karanténu.

Objevujte Tunisko

Egypt

Pyramidy v Gíze, Egypt

Pyramidy v Gíze, Egypt Shutterstock

Zahraničním turistům se země otevřela 3. 10. Hotely plní podmínky Světové zdravotnické organizace a platí v nich přísná hygienická opatření. Zaměstnancům i hostům hotelů se povinně měří teplota. Od 1. 9. 2020 je třeba při vstupu do Egypta předložit negativní PCR test, který není starší než 72 hodin. Děti do 6 let tuto povinnost nemají. Máte také možnost se nechat otestovat až na místě. V letoviscích Sharm el Sheikh, Hurghada, Taba, Marsa Alam probíhá testování přímo na letišti za cenu 30 USD. Negativní test potřebujete i po návratu zpět do ČR. 

Každý cestující musí mít uzavřeno cestovní pojištění a vyplnit prohlášení cestovatele s osobními údaji, které následně odevzdá při příletu do Egypta. 

Vyberte si zájezd do Egypta

Kanárské ostrovy

Pláž Las Teresitas, Tenerife

Pláž Las Teresitas, Tenerife Shutterstock

Na Kanárské ostrovy potřebujete od 14. listopadu negativní test. S platností od 17. 11. nepotřebujete PCR test po návratu do ČR. Od 1. července musí každý před příletem do Španělska vyplnit formulář nebo použít mobilní aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Na základě toho obdržíte QR kód, který ukážete po příletu na španělském letišti při kontrole dokladů. Kromě toho se na španělských letištích provádí kontrola teploty. Na všech veřejných místech jsou roušky povinné.

Relaxujte na Kanárech

Madeira

Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Ponta de Sao Lourenco, Madeira Shutterstock

Narozdíl od pevninského území Portugalska, potřebujete na Madeiru negativní test, ne starší než 72 hodin, nebo absolvování testu po příletu. S platností od 17. 11. nepotřebujete PCR test po návratu do ČR. Roušky je povinné nosit ve všech veřejných uzavřených prostorách a také v hromadné dopravě. 

Vydejte se na Madeiru

Turecko

Antalya, Turecko

Antalya, Turecko Shutterstock

Při vstupu na území Turecké republiky musíte absolvovat lékařskou kontrolu. Testy PCR pak budou absolvovat pouze ti, u kterých to stanoví lékař. Cestující musejí mít roušku při pobytu na letišti i během letu a před odletem vyplnit formulář. 

Pro využívání veškeré vnitrostátní dopravy je třeba mít speciální kód HES, a to včetně městské dopravy. Po návratu do ČR je nutné podstoupit test nebo karanténu. 

Odpočiňte si v Turecku

Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar Shutterstock

Na Zanzibar mít test nemusíte, pokud ho nevyžaduje letecká společnost (např. s Emirates a flyDubai se musíte prokázat negativním testem ne starším než 96 hodin, a to při příletu i odletu z destinace). Na letišti vám bude preventivně změřena teplota. V letadle je třeba před příletem na Zanzibar vyplnit Health Surveillance Form. Všichni cestující musí mít platné cestovní pojištění. Na letišti a během transferů jsou povinné roušky, v hotelu nemusíte. Po návratu do ČR jen nutné předložit negativní PCR test do 72 hodin po příletu nebo nastoupit do karantény.

Vyberte si zájezd do Zanzibaru

Spojené arabské emiráty

Noční Dubaj

Noční Dubaj Shutterstock

Před nástupem do letadla (včetně tranzitu) se musíte prokázat negativním testem na COVID-19, ne starším 96 hodin. Cestující z ČR musí podstoupit další test po příletu do SAE. Po návratu do vlasti musíte podstoupit test anebo karanténu. 

Každý cestující musí vyplnit dva formuláře: Quarantine & Treatment Declaration Form (prohlášení, že si uhradíte náklady v případě, že onemocníte COVID-19) a Health Declaration Form (čestné prohlášení o vašem zdravotním stavu). Cestující starší 12ti let jsou povinni si stáhnout aplikaci COVID-19 APP.

Jednotlivé emiráty pak mají specifické požadavky:

Abú Dhabí: Po příletu jste povinni být 14 dní v karanténě. Můžete dostat náramek, který monitoruje váš pohyb. Dvanáctý den karantény musíte absolvovat další test na vlastní náklady.  

Ras Al Khaimah: Po příletu můžete až do konce roku 2020 využít bezplatné testování na COVID-19. Podmínkou je, že musíte mít zařízené ubytování v Ras Al Khaimah.

Všichni cestující musejí mít platné cestovní pojištění včetně krytí léčebných výloh související s Covid-19 po celou dobu svého pobytu. Roušky jsou povinné i venku.

Ohřejte se ve Spojených arabských emirátech

Dominikánská republika

Dominikánská republika

Dominikánská republika Shutterstock

Od 15. 9. je možné vyjet do exotické Dominikánské republiky bez testů a karantény. Navíc až do konce roku mají hoteloví hosté zdarma speciální asistenční službu, která pokrývá mimořádné události spojené s COVID-19, tedy případné testy, výdaje na ubytování i změnu letu v případě nákazy a prodloužení pobytu a servis telemedicíny. Toto cestovní pojištění plně hradí vláda Dominikánské republiky.

Po návratu do ČR je nutné podstoupit test nebo karanténu. Po příletu do Dominikánské republiky je požadováno vyplnění zdravotního formuláře. Roušky jsou povinné všude.

Relaxujte v Dominikánské republice

Maledivy

Maledivy

Maledivy Shutterstock

Před odletem na Maledivy potřebujete mít platný negativní test, který není starší víc než 96 hodin. Může se stát, že vám preventivně změří teplotu. Všichni cestující mají povinnost vyplnit on-line zdravotní formulář, nejpozději 24 hodin před příletem. Po návratu do ČR jen nutné předložit negativní PCR test do 72 hodin po příletu nebo nastoupit do karantény.

Objevte ráj na Maledivách

Kuba

Varadero, Kuba

Varadero, Kuba Shutterstock

I na Kubě se potřebujete prokázat negativním PCR testem. Po příletu do Varadera ho máte zdarma. Momentálně je pobyt na Kubě omezený pouze na Varadero. Po návratu do ČR jen nutné předložit negativní PCR test do 72 hodin po příletu nebo nastoupit do karantény.

Zažijte Kubu

Italské Alpy

Jižní Tyrolsko, Itálie

Jižní Tyrolsko, Itálie Shutterstock

Italská vláda rozhodla o zařazení ČR mezi rizikové země. Při vstupu na italské území tedy musíte předložit negativní test ne starší než 72 hodin. Cestující do Itálie musejí vyplnit formulář spojený s čestným prohlášením. Zároveň je nutné absolvovat PCR test také po návratu do ČR (s platností od 9. listopadu 2020). Nově může být uznán také negativní test provedený na území EU mladší 72 hodin. Cestování mezi jednotlivými italskými regiony je omezené.

Při vstupech do uzavřených prostor vám mohou preventivně změřit teplotu a můžete být vyzvání k uvedení kontaktních údajů. Jinak v Itálii platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1 metr a více (liší se dle regionů), pravidelná hygiena rukou, povinné nošení roušky v uzavřených prostorách. 

Vyrazte na lyže do Itálie

Rakouské Alpy

Hochgurgl, Rakousko

Hochgurgl, Rakousko Shutterstock

Od 3. 11. do konce listopadu je možné se v Rakousku ubytovat pouze za účelem nezbytných pracovních cest. Turisté z České republiky jsou povinni předložit negativní PCR test mladší 72 hodin. Za nedodržení hrozí vysoké pokuty. Zároveň je nutné absolvovat PCR test také po návratu do ČR (s platností od 9. listopadu 2020). Nově může být uznán také negativní test provedený na území EU mladší 72 hodin.

Tranzit je možný, ale musí proběhnout bez zastávky (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži). Všichni cestující jsou povinni vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy zde nebo anglicky zde). V Rakousku platí povinnost nosit roušku v uzavřených veřejných prostorech. 

Nabídka lyžařských zájezdů do Rakouska

Další informace:

Kompletní přehled všech opatření ve všech zemích najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Před cestou doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD.

Od 21. 9. vzniká všem, kteří přijedou do ČR z rizikových zemí (včetně občanů ČR), povinnost vyplnit speciální formulář. Přehledný rozcestník pro návrat z dovolené do ČR vám pomůže se zorientovat.

20.10.2020 Invia

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog