Pojištění

Proč pojištění? Upozornění na chyby při sjednávání, rizikové sporty, pojištění zavazadel, nejčastější obtíže.

Co můžeme udělat za chyby při sjednání pojištění?

Největší chybou při sjednání pojištění je neseznámit zástupce pojišťovny pravdivě s tím, jaké činnosti budeme v rámci cesty provozovat. V případě, že budeme provozovat rizikový sport a pojištění bude sjednáno pouze na běžné sporty a dojde k úrazu, má pojišťovna právo nevyplatit pojistné plnění nebo jej snížit.

Proč máme mít na dovolené sjednané pojištění odpovědnosti za škodu?

Pojištění odpovědnosti je zahrnuto v cestovním pojištění AXA ASSISTANCE automaticky.
Pojištění pomůže vždy, když někde způsobíme škodu na zdraví – ty bývají hodně drahé, neboť se z něj platí náklady na léčení poškozeného, nebo na věci – což jsou například škody na vybavení ubytovacího zařízení.

Co zahrnuje pojištění zavazadel?

Pojištění cestovních zavazadel je obsaženo v cestovním pojištění. Zahrnuje například škody na zavazadlech svěřených přepravci nebo odcizení věci stržením z ramene. Dle všeobecných pojistných podmínek zahrnuje škody na pojištěné věci svěřené dopravci při přepravě i odcizení cenností krádeží, pokud je měl pojištěný na sobě nebo při sobě.

Jak vypadá situace u pojištění rizikových sportů?

Společně s rozšiřujícím se okruhem různých rekreačních aktivit a rovněž s rostoucí nabídkou zajištění těchto činností roste také zájem o pojištění.
Proto je důležité při sjednání pojištění říci, co budeme provozovat během cesty. Nemusí nás napadnout, že rizikovými činnostmi jsou např. jízda na skútru, minikáry, motokáry, rekreační potápění s použitím dýchacích přístrojů do míst s hloubkou 10 m, safari a další.

Evropský průkaz zdravotního pojištění? Kdy se nám nevyplatí?

Naštěstí roste počet lidí, kteří se nespoléhají na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), ale chtějí být co nejlépe pojištěni. EHIC se rozhodně nemusí vyplatit zejména v případech, kdy je nutná repatriace pacienta – tyto případy EHICem kryty nejsou.
Dále nejsou kryty různé spoluúčasti stanovené zákonem pro obyvatele dané země, nemluvě o tom, že pokud neovládáme jazyk dané země, bude pro nás řešení naší situace daleko komplikovanější bez zásahu asistenční služby, která by nám v případě sjednaného komerčního pojištění mohla poskytnout účinnou pomoc. Problémem rovněž může být i např. úraz na horách, kde nejsou zdravotnická zařízení financovaná státem a postižený se musí obrátit na soukromé zařízení, kde EHIC neplatí.

Co bývají nejčastější zdravotní problémy v zahraničí během léta?

Co se týče banalit, nejčastějšími letními problémy jsou střevní potíže, spáleniny od slunce, bodnutí hmyzem nebo šlápnutí na mořského ježka.
Bohužel, se i v letní sezóně setkáváme stále častěji s těžkými úrazy např. při autonehodách.

Kolik nás bude stát ošetření zlomené nohy nebo žaludeční infekce bez pojištění?

Záleží na závažnosti zdravotního problému. Žaludeční infekce kolem 3 000 Kč v oblasti středomoří, zlomenina nohy dle závažnosti a místa pobytu od 20 000 Kč, ale nejsou výjimkou případy nákladů kolem 100 000 Kč.
V případě nutnosti repatriace klienta se náklady zvyšují o další desítky tisíc korun.

Budeme ošetřeni v soukromém zařízení nebo ve státní nemocnici?

Pokud máte Evropský zdravotní průkaz, budete ošetřeni pouze ve státním zdravotnickém zařízení. Cestovní pojištění je akceptováno i v soukromých zdravotnických zařízeních. Nejlepší je kontaktovat asistenční službu, která v případě potřeby zdravotnickému zařízení poskytne garanci platby.

Jakou minimální hotovost mám mít u sebe v případě úrazu?

Doporučujeme kontaktovat asistenční službu, která se vždy snaží najít pro klienta nejjednodušší řešení bez nutnosti platby na místě v hotovosti.

Kdy mi dá pojišťovna zpětnou vazbu?

Pojišťovna má na prozkoumání pojistné události 3 měsíce (ze zákona). Ze zkušenosti víme, že pokud má pojišťovna od klientů k dispozici veškeré dokumenty, které potřebují, tak šetření dokončí dříve.