Letenky, letiště a let

Informace o letu, letenkách i váze zavazadla, přepravě zvířat, ale i o cestování v těhotenství.

Kdy dostanu letenky?

Letenky chodí zároveň s pokyny k odletu, u charterové dopravy chodí pouze voucher a na základě vašeho osobního dokladu vám na letišti bude vydán palubní lístek.

Kde najdu čas letu?

Časy letu jsou dostupné na pokynech k odletu, popřípadě na elektronické letence.

Můžu se odbavit online?

Pokud se jedná o charterový let, není možné se odbavit online.

Doprava na letiště?

Můžete využít zvýhodněné nabídky služeb našich partnerů. Na letiště do Prahy můžete využít transfer. Pokud letíte z Mnichova, Katovic nebo Krakova, můžete cestovat se společností Leo Express, a to se slevou.

Parkování u letiště?

Nabízíme levné a bezpečné parkování v blízkosti nejvýznamnějších českých a slovenských letišť.

Kde zjistím, kolik mi může vážit zavazadlo?

Váhu zavazadel najdete v zaslaných pokynech. Liší se dle jednotlivých leteckých společností.

Co s sebou můžu vzít do letadla?

Přehled povolených předmětu pro zavazadla

Výrobek

Zavazadlo k odbavení

Příruční zavazadlo

Osobní léky, dětské potraviny

ano ano
Láhev s vodou, limonádou atd ano max 100 ml

Tekutá mýdla, gely, šampóny, krémy, tělová mléka, zubní a jiné pasty

ano max 100 ml
Tekuté potraviny, jogurty, pomázanky ano max 100 ml
Elektronická zařízení, fotoaparáty ano ano
Deštník ano ano
Slunečník ano ne

Benzinové zapalovače, barvy a

další hořlaviny

ne ne

Zbraně a třelivo, bodné a sečné

zbraně, toxické a infekční materiály

ne ne

Cestování v těhotenství

Do 28. týdne těhotenství můžete létat celkem bez omezení. Mezi 28. a 36. týdnem těhotenství se většina leteckých společností chrání tím, že vás přepraví pouze s lékařským osvědčením a po 36. týdnu vás již většina aerolinií přepravit odmítne. V případě vícečetného těhotenství je tato hranice navíc posunuta, většinou k 28. týdnu.

Cestování se zdravotním postižením

Asistenční služba na letišti pro cestující se zdravotním postižením či s omezenou schopností pohybu a orientace, osoby s tělesným i jiným postižením je zdarma, ale je potřeba ji objednat předem. Kompletní informace najdete na stránkách leteckého přepravce.

Diabetici

Od roku 2006 platí nová pravidla pro přepravu měřicích a aplikačních pomůcek pro diabetiky. Všechny kapaliny musí být v jednotlivých obalech, z nichž každý může mít maximální objem 100 ml. Tyto obaly musí být v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku s kapacitou ne větší než 1 litr.
Pro přepravu inzulinu se doporučuje mít u sebe lékařské potvrzení o nemoci a nutnosti užívání léku a dalších léčebných pomůcek během letu. Na lékařské potvrzení také nezapomeňte, pokud používáte kontinuální monitor glykemie. Cestování diabetiků v letadle je velmi specifické, doporučujeme cestu předem konzultovat s lékařem, který vám sdělí vše potřebné k tomu, aby byl zajištěn hladký průběh
vašeho letu.

Slovníček na letišti

Terminal – jedna z budov letiště, které mohou mít různá
značení jako např. Terminal 1 či Terminal A, Terminal South,
Reservation confirmation – potvrzení rezervace
Flight ticket – letenka
Boarding pass (boarding ticket) – palubní lístek
Check-in – odbavení
Check-in desk – odbavovací přepážka
Checked baggage (luggage) – odbavené zavazadlo
Cabin baggage (carry-on baggage) – příruční zavazadlo
Security check – bezpečnostní kontrola
Gate – odletová brána
Seat – sedadlo
Departure (time) – odlet (čas odletu)
Arrival (time) – přílet (čas příletu)
Baggage claim – vyzvednutí zavazadel
Charter – letecký spoj objednaný cestovní kanceláří pro větší skupiny cestujících. Tyto lety se organizují sezónně.
Slot – volné časové úseky, které žádá letecká společnost, v nichž je možné létat na jednotlivá letiště. Platí pro příletové i odletové časy.
Seating – rozmístění cestujících v letadle nebo autobuse.
Transfer – místní přeprava osob (většinou autobusová) z letiště v zahraničí do hotelu a zpět. Cestovní kancelář může nabízet také svozy z nástupních míst v ČR na letiště v ČR.
Waiting list – čekací listina, seznam náhradních cestujících. Přepravce sem zapisuje další zájemce o přepravu v případě plné obsazenosti linky. Pokud se některé z rezervovaných míst před odletem uvolní, nabídne se zapsanému zájemci z waiting listu.

Letištní a bezpečnostní taxy – povinné příplatky, které jsou součástí základní ceny zájezdu. Jejich výši stanovuje letecká společnost.
Palivový příplatek – povinný příplatek, je součástí základní ceny zájezdu. Jeho výši ovlivňují ceny ropy a stanovuje ji letecká společnost.
Odletová taxa – poplatek v místní měně nebo USD nebo EUR. Platí se na odletovém letišti při opuštění navštívené země. Je součástí základní ceny zájezdu.

Přeprava zvířat?

Zvířata do maximální váhy 5 kg můžete přepravovat na palubě letadla za zvláštních podmínek. Ostatní zvířata v klimatizovaném zavazadlovém prostoru v dolní části letadla ve zvláštních kontejnerech určených k tomuto účelu. Přepravu všech zvířat musíte ohlásit už při rezervaci, za zvláštní příplatek, musí ji povolit letecká společnost.

Jídlo a pití na palubě?

U některých leteckých společností máte v rámci ceny letenky zajištěné občerstvení během letu zdarma, oproti tomu u jiných leteckých společností může být veškeré občerstvení za poplatek. Podoba občerstvení se může u jednotlivých společností lišit, v rámci občerstvení nemusí být vždy zajištěno teplé jídlo, může se jednat např. o občerstvení formou bagety apod.

Ztracené zavazadlo?

V případě, že zjistíte, že vaše zavazadlo bylo v průběhu přepravy poškozeno, či se dokonce ztratilo, kontaktujte na letišti ihned přepážku letecké společnosti, případně přepážku reklamace zavazadel. Na přepážce nahlásíte osobní údaje, číslo letu atd. a oznámíte poškození/ztrátu zavazadel. Dále postupujte dle instrukcí pracovníka přepážky.