Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovolená u moře bude! Přehled oblíbených lokalit a aktuální situace

Aktualizováno 7. 7. 2020

Oprašte pasy, vyndejte kufry, moře volá! Nastává doba postcovidová a celý svět se postupně vrací k normálnímu životu. K němu rozhodně patří dovolená v rytmu mořských vln, slastné lenošení na pláži, objevování cizích chutí a kultur… Kam a kdy můžete vyrazit a jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách?     

V rámci postupného otevírání hranic se můžete v rámci Evropy vydat na dovolenou autem. V některých státech je vyžadováno na hranicích potvrzení o rezervaci ubytování, podepsání čestného prohlášení, že jste zdraví, případně, že zemí pouze projíždíte.  

Od kdy nabízíme letecké zájezdy?

Řecko                      1. 7. 

Bulharsko                 1. 7. 

Malta                        1. 7.

Mallorca                    1. 7. 

Sardinie                    2. 7.

Tenerife                    3. 7.

Baleárské ostrovy    15. 7.

Gran Canaria           18. 7. 

Fuerteventura          26. 7. 

Lanzarote                26. 7. 

Cestovatelský semafor

V pondělí 1. 6. 2020 schválila vláda ČR uvolnění restrikcí pro většinu zemí EU. Vznikl tzv. cestovatelský semafor, podle kterého bude možné cestovat po Evropě bez nutnosti testu či karantény po návratu zpět do ČR. Tento plán je platný od 15. června a zahrnuje vybrané státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. 
Upozorňujeme, že tato opatření platí pro Českou republiku a možnost vycestování do daného státu je vždy třeba ověřit.

Podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) budou země označeny zelenou, oranžovou nebo červenou barvou dle rizika nákazy.

Zelené státy: Polsko, Rumunsko, Finsko, Německo, Česká republika, Estonsko, Rakousko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Švýcarsko, Andorra, Norsko, Kypr, Řecko, Slovensko, Chorvatsko, Island, Slovinsko, Lucembursko, Belgie, Portugalsko, Irsko, Malta, Španělsko, Nizozemí, Itálie, Dánsko, Francie

Do zemí s nízkým rizikem (zelená barva) můžete od 15. června cestovat bez udání důvodu, tedy i na dovolenou, a to bez nutnosti vstoupit po návratu do karantény nebo předložení negativního testu. 

Oranžové státy: 

Do zemí se středním rizikem (oranžová barva) budou platit pro české občany stejná pravidla jako pro cestování do států s nízkým rizikem, tedy cestování bez omezení; pro cizince bude při cestování do ČR platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit do karantény.

Červené státy: Švédsko

Do zemí s vysokým rizikem nákazy (červená barva) bude platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR jak pro české občany, tak pro cizince.

Zelené země mimo EU:

Od středy 1. července se řadí mezi bezpečné státy Černá Hora, Srbsko, Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea. Pouze do Srbska a Černé Hory platí od 1. července vycestování bez nutnosti testů a karantény. 

Jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách?

Rakousko

Hallstatt, Rakousko

Hallstatt, Rakousko Shutterstock

Rakouská vláda 3. 6. po dohodě se svými sousedy (s výjimkou Itálie) otevřela hranice. Do Rakouska tedy můžete vyjet bez nutnosti předkládat negativní test na covid-19. A v rámci cestovatelského semaforu platí stejné podmínky i pro návrat do Česka. V Rakousku platí povinnost nosit roušku v uzavřených veřejných prostorech.

Nabídka zájezdů do Rakouska

Chorvatsko

Makarska, Dalmácie, Chorvatsko

Makarska, Dalmácie, Chorvatsko Shutterstock

Země se otevřela turistům a zrušila povinnost předkládat negativní test či nutnost čtrnáctidenní izolace. Jedinou podmínkou přicestování je vyplněný formulář, kde pouze poskytmete své kontaktní údaje. Předložení rezervace ubytování nebo nájmu lodi už není nutné. Formulář je lepší vyplnit dopředu online, abyste si uštřili zdržení na hranicích.

Na webu https://entercroatia.mup.hr najdete příslušný formulář a aktuální epidemiologická opatření platná v Chorvatsku.

V současné době má web k dispozici formulář v chorvatštině a angličtině. Během několika příštích dnů bude k dispozici v dalších jazycích a cestující obdrží pokyny ve svém rodném jazyce.  Cizinci musí také během pobytu dodržovat speciální pokyny: omezit kontakt s dalšími osobami a každé ráno si měřit teplotu. Pokud bude vyšší než 37,2° C, musíte neprodleně kontaktovat místní hygienickou stanici. V zemi se od 25. května otevřely restaurace i obchody, nadále platí povinnost nosit roušku ve vnitřních veřejných prostorech. Na plážích, stejně jako všude jinde, by lidé měli dodržovat rozestupy 2 metry.

Mýtné za mimosezónní ceny, stejně jako trajekty na ostrovy

Od 15. června bude příjezd do chorvatských destinací bude letos levnější než v předchozích letech. Např. na ostrov Krk  přejedete letos most zdarma. Kromě toho chorvatská vláda rozhodla, že se od 15. června do 14. září nebudou zvyšovat ceny mýtného za dálnice, které jsou obvykle v tomto období o 10% vyšší. Celé léto zůstanou mimosezónní ceny. To platí i pro ceny trajektů na ostrovy. 

Vyberte si zájezd do Chorvatska

Itálie

Amalfi, Itálie

Amalfi, Itálie Shutterstock

Od 3. června otevřela Itálie hranice obyvatelům zemí schengenského prostoru. Pro všechny se ruší povinná dvoutýdenní karanténa, pro vstup do země je nutné vyplnit formulář, ve kterém uvedete důvod příjezdu, kontakt a adresu pobytu.

Na základě rozhodnutí italských úřadů není na letech z/do Itálie možné ukládat kabinová zavazadla do zavazadlového prostoru nad hlavami cestujících. Cestující si na palubu letadla mohou vzít pouze zavazadla, která je možné umístit pod sedadlo před nimi.

Pokud se chystáte na Sardinii, před odjezdem na ostrov je povinná registrace. Stačí vyplnit online formulář. Po odeslání vám přijde potvrzení, které předložíte při nástupu na palubu letadla nebo trajektu. Společně s potvrzením dostanete k vyplnění zdravotní formulář, který je třeba vyplnit před odjezdem (ne déle než 48 hodin). Cestujícím bude měřena tělesná teplota, v případně hodnoty 37,5 a více může být odepřen vstup na palubu. Veškerá data poskytnuta při registraci budou smazána do 14 dnů od odjezdu cestujícího. Přímé lety z Prahy na Sardinii jsou zatím potvrzeny pouze do Cagliari od 2. července do konce sezóny a to 2x týdně (čtvrtek a neděle).

Vyrazte do Itálie

Řecko

Santorini, Řecko

Santorini, Řecko Shutterstock

Řecko oficiálně zahájilo turistickou sezónu 15. června a od 1. července se obnoví mezinárodní lety. 

Od středy 1. 7. je nutné nejpozději 48 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit oficiální elektronický formulář – tzv. Passenger Location Form (PLF), který je povinný pro každého cestujícího (nezávisle na státní příslušnosti a výchozí destinaci). Formulář je nutné vyplnit v anglickém jazyce. Je třeba uvést všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku. Po jeho vyhodnocení obdržíte elektronicky unikátní čárový kód, kterým se následně prokážete při vstupu do Řecka (letecky, trajektem nebo po silnici). Odkaz na formulář a podrobnější informace najdete zde nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Momentálně platí speciální opatření na plážích: vzdálenost mezi slunečníky s lehátky musí být minimálně 4 metry, pod jedním slunečníkem mohou být pouze dvě lehátka (rodiny mají výjimku), občerstvení je vydáváno pouze u okénka, na plážích je zakázán prodej alkoholu a kontaktní sporty.

Objevte malebné řecké ostrovy

Slovinsko

Hrad a jezero Bled, Slovinsko

Hrad a jezero Bled, Slovinsko Shutterstock

Slovinská vláda zařadila Českou republiku zpět na seznam bezpečných zemí. Od 7. července můžete vyrazit na dovolenou na Slovinsko bez nutnosti negativního testu nebo karantény. Nepotřebujete ani dřívější rezervaci ubytování. Výjimku tvoří obyvatelé Moravskoslezského kraje, kteří musejí dokládat test anebo podstoupit karanténu. Před cestou je třeba napsat čestné prohlášení, že jste nebyli v posledních 14 dnech na území Moravskoslezského kraje. Tranzit do dalších zemí zůstává bez omezení.

 

Zažijte krásu Slovinska

Nová doba letová:

  • V letadlech a na letištích i nadále platí opatření zakrýt si nos a ústa svou osobní ústenkou
  • Odbavení by mělo být vyřízeno dopředu on-line
  • Některé letecké společnosti budou (pokud kapacita letadla dovolí) usazovat cestující s rozestupy
  • Může být omezený servis na palubě během letu
  • Upřednostňuje se bezkontaktní platba kartou

Španělsko

Costa del Sol, Malaga

Costa del Sol, Malaga Shutterstock

Od 21. června se celé Španělsko otevřelo zahraničním návštěvníkům, bez nutnosti dodržet karanténu či předkládat negativní test. Toto opatření platí na obou stranách, tedy ani po návratu do Česka po 15. červnu nepotřebujete test. Už 25. května se ve Španělsku otevřely pláže i pro koupání. Od července se pravděpodobně začne létat na Baleárské a Kanárské ostrovy. 

Od 1. července musí každý před příletem do Španělska vyplnit formulář nebo použít mobilní app SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Na základě toho obdržíte QR kód, který ukážete po příletu na španělském letišti při kontrole dokladů. Do 31. 7. 2020 platí přechodné období a cestující mohou předložit i vytištěný formulář. Kromě toho se na španělských letištích provádí kontrola teploty.

Mrkněte na nabídku zájezdů ve Španělsku

Egypt

Pyramidy v Gíze, Egypt

Pyramidy v Gíze, Egypt Shutterstock

Zahraničním turistům by se země měla otevřít pravděpodobně 1. července. Hotely musí splnit podmínky Světové zdravotnické organizace a budou v nich platit přísná hygienická opatření. Ty se budou týkat kromě hotelů např. i muzejních exponátů. Zaměstnancům i hostům hotelů se bude povinně měřit teplota.

Vyberte si zájezd do Egypta

Tunisko

Sidi Bou Said, Tunisko

Sidi Bou Said, Tunisko Shutterstock

Tuniská vláda oznámila otevření vzdušných, pozemních a námořních hranic od 27. 6. Od 15. 6., kdy končí poslední etapa uvolňování opatření, by se měl život v zemi vrátit k normálu, tedy do situace před vyhlášením nouzového stavu. Ve veřejné dopravě je povinnost nosit roušky a respektovat bezpečné odstupy.

Po otevření hranic bude i nadále platit povinnost prokázat se při příjezdu do země negativním testem na Covid-19 ne starším 3 dnů. Zájemcům bude umožněno se nechat na vyžádání znovu testovat po týdnu pobytu v Tunisku. Turisté budou znovu testováni před odjezdem ze země.

Tunisko pro zajištění bezpečnosti používá moderní technologie: pojízdné roboty monitorující ulice, drony vybavené mikrofony a termokamerami, opakované UV dezinfekce, mobilní laboratoře pro odběr vzorků a jejich analýzu v co nejkratším čase atd. Pro udržení zdraví a bezpečnosti občanů i turistů vznikl také speciální manuál na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. Ten musí striktně dodržovat všechny hotely a další subjekty cestovního ruchu.

Dovolená v Tunisku

Turecko

Antalya, Turecko

Antalya, Turecko Shutterstock

Při vstupu na území Turecké republiky musíte absolvovat lékařskou kontrolu. Testy PCR pak budou absolvovat pouze ti, u kterých to stanoví lékař. Cestující musejí mít roušku při pobytu na letišti i během letu a před odletem vyplnit formulář. 

Postupně se obnovuje provoz mezinárodních linek. Pro hotely byl zaveden speciální certifikační program, který garantuje, že je konkrétní hotel bez nákazy. Kromě běžných opatření a hygienických pravidel by v hotelu měly být i speciální kamery, které budou měřit teplotu hostům i zaměstnancům.

Rodinná dovolená bez starostí: Objevte dětské hotelové kluby v Česku

Čtěte také:

Rodinná dovolená bez starostí: Objevte dětské hotelové kluby v Česku

Slovensko

Štrbské pleso, Slovensko

Štrbské pleso, Slovensko Shutterstock

Od 4. června se obnovil volný pohyb mezi Českem a Slovenskem a vrátí se do stavu před pandemií koronaviru. 

Dovolenkujte na Slovensku

Německo

Hrad Neuschwanstein, Bavorsko

Hrad Neuschwanstein, Bavorsko Shutterstock

Od 5. června nemusejí Češi dokládat při návratu z Německa negativní test ani nastoupit do karantény. Od 26. května fungují na hraničních přechodech s Českem pouze namátkové kontroly.Následná opatření si jednotlivé spolkové země regulují samostatně. V sousedním Sasku jsou restaurace a hotely otevřené od poloviny května. Bavorsko zprovoznilo restaurace 25. května a 30. května by pak měly fungovat i hotely, zámky a zábavní parky (např. Legoland).

Vyjeďte si odpočinout do Německa

Polsko

Poloostrov Hel, Polsko

Poloostrov Hel, Polsko Shutterstock

Od 13. června Polsko ukončilo hraniční kontroly s Německem, Českou republikou a Slovenskem (s Litvou od 12. června). Občané Evropské unie mohou volně cestovat bez omezení v obou směrech. Polsko také obnovuje mezinárodní autobusovou a vlakovou přepravu se sousedními státy EU.

Odpočiňte si na pláži v Polsku

Bulharsko

Silistar, Bulharsko

Silistar, Bulharsko Shutterstock

Od 15. 6. můžete volně vycestovat do Bulharska bez povinnosti nastoupit karanténu nebo dokládat negativní test. Nošení roušky je znovu povinné. Při příjezdu je třeba předložit prohlášení, že nemáte symptomy onemocnění COVID-19 a jste seznámeni s epidemiologickou situací a riziky onemocnění. Na základě rozhodnutí bulharských úřadů mohou být cestující po příletu do Bulharska (Burgas, Varna) z důvodu podezření na onemocnění COVID-19 odesláni na zdravotní kontrolu. V takovém případě je cestující povinen na místě uhradit poplatek ve výši 80 EUR.

Vydejte se s námi do Bulharska

Cenově dostupná exotika: 6 tipů kam vyrazit v zimě za sluncem

Čtěte také:

Cenově dostupná exotika: 6 tipů kam vyrazit v zimě za sluncem

Francie

Normandie, Francie

Normandie, Francie Shutterstock

Od 15. 6. můžete do Francie volně vycestovat bez nutnosti testu a karantény, stejné podmínky platí i pro návrat do ČR. Dále platí povinnost nosit roušku v uzavřených veřejných prostorech a v dopravních prostředcích. 

Vyberte si zájezd do Francie

Velká Británie

Cornwall, Anglie

Cornwall, Anglie Shutterstock

Britská vláda oznámila zavedení karanténních opatření na území Spojeného království s platností od 8. června 2020. Do karantény musíte pro příjezdu do Velké Británie i v případě, že máte k dispozici negativní test na Covid-19.

Před příjezdem na území Spojeného království musí každý cestující vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář (nejdříve 48 hodin před příjezdem, nejpozději PŘED hraniční kontrolou).

Britská vláda apeluje na to, aby si každý turista nainstaloval aplikaci NHS Covid-19 a používal ji během celého pobytu. Po ukončení karantény je nutné nadále dodržovat vládní nařízení o povinném dodržování rozestupu mezi lidmi. Místní úřady budou v rámci dodržování karantény provádět namátkové kontroly.

Island

Island

Island Shutterstock

Od 15. 6. se Island otevřel turistům. Podmínkou pro vstup je negativní PCR test nebo 14-ti denní karanténa. Test musíte absolvovat jen na Islandu. Do konce června je zdarma, od července bude stát 15.000 ISK (v přepočtu necelých 2700 Kč).

Před odletem jsou cestující povinni vyplnit formulář, kde kromě osobních a kontaktních informací uvedete také údaje o letu, termínu a adresu pobytu na Islandu. Doporučujeme aplikaci Rakning C-19, ve které se dozvíte veškeré oficiální informace a také výsledek vašeho testu.

Testování bude probíhat na letišti v Keflaviku a v Seydisfjorduru. Cestující, kteří přilétají na jiná letiště (Reykjavik, Akureyri, Egilsstadir) nebo do přístavů mohou být testováni v nejbližším zdravotnickém centru. Po provedení testu se mohou cestující volně pohybovat na Islandu. Test na COVID ani karanténu nemusí po příletu absolvovat děti narozené v roce 2005 a později.

Cestující z Islandu do ČR nemusejí dokládat testy ani nastoupit karanténu.

Poznejte kouzlo Islandu

Švýcarsko

Švýcarsko

Švýcarsko Shutterstock

Od 15. 6. můžete volně cestovat do Švýcarska a zpět bez nutnosti testu nebo karantény. Ve veřejné dopravě je doporučeno nosit roušku. Hotely, restaurace, veřejní dopravci a lanovky jsou certifikovány označením Clean & Safe

Odpočiňte si ve Švýcarsku 

Malta

Valletta, Malta

Valletta, Malta Shutterstock

Od 1. července se znovu otevírá mezinárodní letiště na Maltě pro všechny komerční lety. Od 4. 7. obnovuje Airmalta přímé lety z Prahy. Létat bude každé úterý a sobotu v odpoledních hodinách. Po přistání vám změří teplotu a požádají vás o vyplnění formuláře, kde musíte uvést svůj cestovní itinerář za posledních 30 dnů. 

Vyrazte s námi na Maltu 

Kompletní přehled všech opatření ve všech zemích najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Před cestou doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD.

26.05.2020 Invia

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog