Černá Hora Černá Hora

 • Zdraví

  Černá Hora patří mezi bezpečné země, takže se nemusíte obávat žádných výraznějších zdravotních omezení nebo komplikací. Pokud se rozhodnete pro dovolenou v této zemi, žádná očkování nejsou povinná, ale vždy je dobré mít se na pozoru a pro jistotu navštívit lékaře, zvláště pak, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním. Návštěvu lékaře by měl každý cestovatel naplánovat alespoň 3 měsíce před odjezdem, aby bylo možné některá očkování aplikovat, posoudit zdravotní stav a provést nezbytná vyšetření. Černá Hora nepatří do seznamu zemí, ve kterých by se vyskytovaly závažné exotické nemoci. Je to, stejně jako my, evropská země, takže by vám nemělo hrozit nic vážného. Očkování tedy není povinné, avšak proti určitým nemocem se alespoň doporučuje jej zvážit a poté podstoupit. Vždy je lepší vycestovat s určitou ochranou, zde ve formě očkování.

  Mezi doporučená očkování patří například:

  Hepatitida B: očkování se podává ve třech dávkách, poslední dávka by měla být podána měsíc před cestou do země

  Hepatitida A: očkování se aplikuje 1 měsíc před odjezdem, zvažte, pokud víte, že navštívíte méně známé oblasti

  Tetanus: zvažte, hrozí - li Vám riziko poranění o neznámé předměty. Pokud jste byli očkování naposledy před deseti nebo patnácti lety, měli byste podstoupit očkování další

  Klíšťová encefalitida: doporučuje se při delším pobytu v přírodě, očkování trvá 12 - 15 měsíců. Bere se na vědomí délka pobytu, místo pobytu a čas pobytu. Toto očkování je velmi důležité také pro Vaše děti, klíšťata se vyskytují velmi hojně.

  Přestože je Černá Hora zemí bezpečnou, můžou Vás postihnout ojedinělá infekční rizika, zejména v letním období. Většinou se jedná o náhlý průjem a bolest břicha, ale nebojte, tento problém se snadno odstraní podáním proti-průjmových léků. Je ale možné, že se u Vás průjem objeví až po požití majonézy nebo různých masných výrobků, a tak je pravděpodobné riziko salmonelózy. Při konzumaci neočištěné syrové zeleniny Vás mohou postihnout i nemoci jako škrkavka nebo roup dětský, jejichž vajíčka přilnou k povrchu zeleniny, zvláště listové. I tyto nemoci mohou být provázeny průjmy. Požívejte tedy pouze dokonale zpracované maso. Nedokonalým tepelným ošetřením se může objevit nemoc trichinellóza způsobena svalovcem stočeným, ale také se pozoruje nákaza tasemnicemi.

  Lékařská pomoc

  První pomoc a nutná zdravotnická ošetření se v Černé Hoře poskytují zcela zdarma, ale jen ve státních zdravotnických zařízeních. Soukromá zdravotnická střediska poskytují lékařskou péči za poplatky. Jestliže Vaše zdravotní problémy budou vážné, obraťte se na českou ambasádu, kde Vám jistě poradí, na kterou nemocnici se obrátit. V extrémně vážných situacích vám může být doporučen odvoz zpět domů do České republiky. Dostaví - li se vám např. zvýšená teplota a méně závažné bolesti, je možné si koupit léky a jiné doplňující prostředky, např. kosmetiku, toaletní potřeby, dietní produkty, dětské plenky a ženské potřeby v lékárnách. Někdy je ale problém nedostatek léků, proto je lepší zásobovat se z domova. Pokud neoplýváte znalostmi bulharštiny, připravte se, že vám lékárníci nemusejí rozumět a vy budete muset ukazovat prstem nebo si zahrajete pantomimu. Po poskytnutém ošetření si nezapomeňte poznamenat potíže, příznaky nemoci, přijatá opatření a podané léky. Určitě si ale schovávejte obaly od podávaných přípravků a hlavně příbalové letáky. Další věcí, na kterou byste měli myslet, je pojištění, které je u nás velmi dobře dostupné, poskytují jej téměř všechny pojišťovny. Nestojí moc, můžete si nechat pojistit jak léčebné výlohy, tak třeba zavazadla, apod.