Černá Hora Černá Hora

  • Jak trávit čas

    Černá Hora je velmi rozmanitá a zajímavá země. Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Černé Hoře, využijte ji nejen pro opalování a relaxování u moře. Nacházejí se zde nádherné národní parky, města a střediska. Pojďme si spolu představit nejznámější místa, která byste určitě neměli opomenout.

    Boka Kotorská a její letoviska

    Boka Kotorská je obrovský a podivuhodný záliv v severozápadní části černohorského přímoří. Je považována za jeden z 25 nejkrásnějších zálivů na světě. Majestátností své horské hradby zvedající se přímo z moře i svým tvarem a velikostí připomíná spíš daleký sever, malebností svého pobřeží a bujným rostlinstvem slunný jih. Čekají zde na Vás nádherné historické památky, města a samozřejmě prázdninová letoviska. Zde jsou některá z nich.

    Herceg - Novi

    Herceg-Novi je největší město v Boce Kotorské a současně také největší letovisko. Vyniká mírným příznivým podnebím a mimořádným bohatstvím vegetace. Proslulá je zejména zdejší botanická zahrada s více než 2000 středomořských, subtropických a tropických rostlin. Naleznete zde nádherné pláže, sportovní střediska a také zábavní podniky.

    Koupání a zábava

    V Herceg - Novi se nachází celkem 20 pláží, oblázkových i písečných. Nejkrásnější pláží je oblázková pláž Žanjica, jež se rozprostírá se v širokém oblouku stejnojmenné zátoky na poloostrově Luštica jihovýchodně od Herceg-Novi. Je dlouhá asi 300 m, lemovaná souvislým, převážně borovým a nádherně voňavým porostem. V blízkosti pláže Žanjica se nachází další moc hezká pláž Mirište, na které se nachází množství restaurací. Další velmi příjemnou pláží je Rose. Terén je zde oblázkový a je to ideální místo pro zamilované dvojice, pláž má velmi intimní charakter. Dalším cílem je přírodní oblázková pláž v zátoce Dobreč. Jezdí se na ni taxi-čluny z Herceg-Novi.

    Některé pláže Herceg - Novi byly v roce 2007 oceněny velmi významným mezinárodním oceněním, a to Modrou vlajkou. Ta se uděluje za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích. Mezi tyto pláže patří Yachting Club 32, Stevuzo, Cuba libre a Porto. Jen pláž Yachting Club 32 se nachází přímo v Herceg-Novi, při promenádě pet Danica. K návštěvě ostatních jmenovaných pláží je nutné použít lodní taxi, kterých na protilehlý poloostrov Luštica jezdí dostatek.

    O zábavu je v Herceg -Novi také velmi dobře postaráno. Nechybí zde příjemné restaurace, zábavní podniky, diskotéky, kavárny. Pokud máte rádi techno, určitě si nenechte ujít festival technohudby Entrance na pláži Rose. Město má také bohatou nabídku hodnotných muzeí. Námořní muzeum (Pomorski muzej), Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej) s několika odděleními. U muzea je botanická zahrada. Je tu dále Umělecká galerie J. Benkoviće (Umjetnička galerija J. Benkovića). V sezóně se koná každoročně mezinárodní filmový festival.

    Tivat

    Městečko Tivat je příjemné a poměrně rušné letovisko v Tivatském zálivu Boky Kotorské, ležící na úpatí kopce Vrmac. Jeho pobřeží je velmi členité. Tivat je proslulé svým krásným rozsáhlým přímořským parkem s četnými subtropickými a exotickými rostlinami.

    Koupání a zábava

    V Tivatu se nachází asi 10 hezky upravených pláží, například Belane nebo Župa. Zázemí obou tvoří rozsáhlý cypřišový a borový porost. Směrem k severozápadu se asi 1 km od Tivatu táhne k mysu Seljanovo dlouhá pláž, místy písečná a oblázková se skalními plotnami a na ni navazuje pláž Donja Lastva, rozčleněná moly a ostrohy do několika malých pláží, písečných a skalnatých. Jižně od Tivatu, v těsné blízkosti Ostrova květin se nachází písečná pláž Kalardovo, dlouhá 250 m. V blízkosti tohoto dobře vybaveného koupaliště jsou rekreantům k dispozici sportovní terény, pohostinská zařízení a parkoviště. Pláž Kalardovo byla oceněna prestižní "Modrou vlajkou" Kromě toho jsou dobré možnosti koupání v zátoce Bigovo, jižně od Tivatu, kde je skalnatá pláž. U vstupu do moře je léčivé bahno.
    Není zde samozřejmě nouze o zábavu, restaurace a také kulturní akce. Koná se zde divadlo v přírodě a vystupují zde pěvecké sbory.

    Igalo

    Igalo jsou léčebné lázně, kde se vyskytuje radioaktivní minerální voda. Místní Ústav pro fyzikální medicínu, rehabilitaci a revmatologii patří mezi největší a nejlépe vybavené léčebná zařízení na Jadranu a v Evropě. Léčí se zde především nemoci pohybového ústrojí, stavy po úrazech, choroby kožní a ženské, astma, alergie a kardiovaskulární choroby.

    Koupání, zábava a sport

    Pláž dlouhá 2 km se rozkládá přímo v centru lázní a tvoří ji betonové plošiny a oblázky. Podél pláže navazuje jedna restaurace na druhou. Igalo má také velmi dobré podmínky pro vodní sporty, především pro potápění a vodní lyžování. Dále jsou rekreantům k dispozici tenisové kurty, bowling a sportovní středisku se sportovní halou, čtyřmi tenisovými hřišti, víceúčelovým hřiště pro košíkovou, házenou a odbíjenou.

    Budvanská riviéra a její letoviska

    Budvanská riviéra je pobřeží mezi mysem Plantamon (Rt Plantamon) a mysem Dubovica (Rt Dubovica), který uzavírá na jižní straně pláž Buljaricu. Je to úsek dlouhý pouze 21 km, a přesto se právě na Budvanskou riviéru soustřeďuje největší zájem turistů. Nacházejí zde nejlepší možnosti ubytování, koupání, provozování vodních i dalších sportů. Rovněž se zde koncentruje zábavní a kulturní život.

    Budvanská riviéra oplývá velkolepou přírodní scenérií a patří tak k nejkrásnějším pobytovým destinacím v jižní části Jadranu. Skalní stěny vystupující z moře se střídají se svítícím pískem kilometrů zdejších pláží a doplňuje je bohatá vegetace.

    Budva

    Budva je asi nejnavštěvovanější místo Černé Hory. Má asi 8 000 obyvatel a celková délka pláží dosahuje úctyhodných 25 kilometrů. Celou délku pláží a přístavu města opisuje široká promenáda, kde to žije 24 hodin denně. Jsou tu bary, restaurace, pizzerie, stánky se zmrzlinou a hlavně se suvenýry. Takovými suvenýry, jaké jsou ale k dostání v jakémkoliv středomořském letovisku, např. pohledy, ručníky, boty, trička, náramky, náhrdelníky, výrobky z mušlí, hračky, šátky, plavky, atd.

    I když jsou zde pláže téměř stále plné a rušné, jen málokteré místo východního Jadranu se může pochlubit takovým počtem nádherných pláží jako právě budvanská. Každoročně tak stoupá počet pláží, jež jsou oceněny Modrou vlajkou.

    Významnou chloubou Budvy je tzv. Slovanská pláž (Slovenska plaža), u nás známá jako Slovenská pláž. Táhne se v širokém oblouku v délce 1600 m od městského budvanského přístavu východním směrem. Její povrch tvoří příjemné oblázky. Je to v současnosti nejreprezentativnější černohorská pláž s celým komplexem hotelů různých typů a s celou škálou zařízení pro sport a zábavu. Vyniká bohatým rostlinstvem v okolí, výbornými restauracemi a příjemnou atmosférou.

    Další známou pláží je pláž Mogren, na kterou vede cesta vytesaná ve skále. Skládá se ze dvou pláží, jež jsou spojeny tunelem ve skále. Skály jí tvoří malebný a romantický rámec. Na jejím okraji jsou zříceniny letohrádku šlechtické rodiny Zanovićů. Pláž, která je také nositelkou Modré vlajky, odvozuje své jméno od italského mořeplavce Mogriniho, který se tu zachránil při ztroskotání.

    Na Mogren přirozeně navazuje ze západní strany pláž Jaz, oblázková, zčásti písečná, dlouhá 1200 m. Je jednou ze tří největších černohorských pláží. Je využívána hlavně hosty ze zdejšího velkého kempu. Je rovněž složena ze dvou částí, jedna je naturistická.

    Budva je rovněž střediskem veškeré zábavy, nočního života a kulturních akcí. Nudit se zde rozhodně nebudete, jsou zde pro Vás připraveny sportovní akce, festivaly, zábavní parky a hlavně příjemná a milá atmosféra.

    Sveti Stefan

    Sveti Stefan je další velmi známou lokalitou pro tu pravou prázdninovou pohodu. Sveti Stefan je vzdálen asi 8 km od Budvy. Původní prosté rybářské domky byly přestavěny na luxusní apartmány, jež tvoří komplex především pro movitější turisty. Nachází se zde nákupní centra, casina, restaurace, bazény, hřiště. Sveti Stefan je v podstatě jeden velký hotelový komplex, pokud zde tedy nejste ubytovaní, musíte platit vstupné, a to také na hotelovou pláž.

    Koupání

    Asi nejpříjemnějším místem pro koupání je písečná šíje, jež spojuje pevninu s poloostrovem. Krásné pláže se nacházejí také mezi Sv. Stefanem a letoviskem Petrovac. Jsou to malebné a romantické zátoky, mnohdy se na ně dostanete jen člunem z moře. Nejznámější pláží zde je 250 metrů dlouhá pláž Drobný písek, kde vyvěrá nažloutlý sladkovodní pramen. Nachází se zde také velmi bujná tropická vegetace, což vytváří dojem tropického pralesa.

    Bečići

    Známé letovisko Bečići je v podstatě pokračování Budvy. Během poslední let si získalo velkou popularitu, především díky své nádherné rozlehlé pláži. Je dlouhá asi 1800 metrů a vyznačuje se čistým hrubým pískem a pozvolným vstupem do moře. Samozřejmě byla oceněna Modrou vlajkou vedle pláží Tanga Beach, Sveti Toma a Queen of Montenegro.
    V Bečići se určitě nudit nebudete, žije divokým nočním životem a hotely pořádají také zábavné animační programy pro své hosty.

    Barská riviéra: letovisko Sutomore

    Sutomore je významné letovisko na Barské riviéře proslulé svými krásnými písečnými plážemi, bohatou vegetací a asi nejstálejší počasím. Mezi nejkrásnější pláže patří Sutomorská pláž dlouhá asi 1250 metrů, pláž Zlaté pobřeží se zlatavým pískem a nakonec Červená pláž, dle barvy svého písku. Je to nádherná a romantická pláž obklopená hustým borovým lesem. Nacházejí se zde také plážové bary a restaurace.
    Na celé Barské riviéře se nachází množství restaurací, kaváren, diskoték, vládne zde příjemná letní atmosféra a lidé jsou zde velmi přátelští.

    Mezi další místa, která byste si neměli nechat ujít, patří:

    Národní park Durmitor

    Durmitor je nejvyšší pohoří Černé Hory a od roku 1980 patří do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Navštěvují jej horolezci, cyklisté, kteří milují jízdu na horském kole, můžete zde vyzkoušet paragliding, rybolov ve zdejších nádherných jezerech, můžete si zde také vypůjčit na celý den koně. Velmi významnou lokalitou je Škrka, kde žijí medvědi, kamzíci a další divoká zvěř. Je možno zde podniknout safari.

    Národní park Biogradska gora

    Nachází se v severovýchodní části Černé Hory a je to jedno z nejstarších chráněných míst Evropy. Na 1600 hektarech se zde rozkládá pralesní rezervace s pozoruhodným bohatstvím flóry a fauny.

    Národní park Skadarské jezero

    Jezero na černohorsko-albánských hranicích, jež se rozkládá mezi masívy Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije a rovinami při řekách Zeta a Morača, je se svou rozlohou 391 km2 největším jezerem na Balkáně. V jezeře se nachází asi 50 ostrovů a ostrůvků. Na jednom z nich je zajímavá zřícenina bývalého vězení pro neplavce. Říká se, že toto vězení zrušili, když se jeden z vězňů naučil plavat a utekl. Skadarské jezero je největší ptačí rezervace v Evropě. Hnízdí tu téměř 270 druhů ptáků. Na severním břehu jsou mokřady útočištěm zdejší poslední kolonie pelikánů v Evropě. Z malého městečka Virpazar můžete podniknout poučné a velmi zajímavé vyhlídkové plavby motorovou lodí po jezeře.