Černá Hora Černá Hora

 • Možnosti cestování a dopravy

  Silniční doprava

  Silniční doprava je stále pro našince nejvhodnějším způsobem, jak se do černohorských letovisek dostat. Její cena je nízká a i přes jistý nekomfort činí pro mnoho lidí doprava osobním automobilem, nebo autobusovou dopravou nejčastější způsob přepravy. Při cestách po silnicích Černé Hory je důležitá značná obezřetnost, neboť místní obyvatelé jezdí dravou jízdou a často ignorují dopravní značení v místech. Zvláštní opatrnost vyžadují také vozovky v okolí hor, které jsou obzvláště úzké a v prudkých zatáčkách pro našince nebezpečné. Pokud do Černé Hory zavítáte bez vlastního dopravního prostředku, můžete využít bohatou místní síť, která je tvořena hustou autobusovou dopravou(jezdí i do poněkud vzdálenějších míst). Na rozdíl od naší dopravy jsou místní řidiči často ochotni zastavit i mimo vyznačenou zastávku.

  Taxislužby jsou v zemi neméně rozšířené a jejich dostupnost je vysoká, zejména v přímořských letoviscích. Jízda ve více osobách se zde vyplatí a představuje tak ideální způsob dopravy na krátké vzdálenosti.

  Železniční doprava

  V šedesátých letech minulého století zde byla vybudována první železnice, která existuje do dnes a tvoří hlavní a jedinou tepnu země. Vede napříč pobřežím Podgorice z Baru do Srbska. Trať byla původně konstruována pro účely nákladní dopravy. Není tedy divu, že vede velice variabilním terénem a sklízí obdiv světa za svou nebojácnou konstrukci, která se měla stát hlavní částí technické industrializace Černé Hory.Úroveň osobní dopravy vlakem se začala zvedat až v posledních letech a není tedy divu, že přeprava vlakem v této zemi nepatří mezi nejpohodlnější způsoby. Cena však nahrazuje nedostatky pomineme-li, že intervaly vlaků jsou poměrně větší, než je tomu v České Republice.

  Námořní doprava

  Majitelům jachet jistě udělá radost fakt že přístavů, kde lze ukotvit jachtu je v Černé Hoře poměrně hodně. Marina "Sveti Nikola" (900 stání), Marina "Kaliman" (220 stání), Marina Budva (520 stání)Celoročně je také možné využít trajektové dopravy, která jezdí na mezinárodních linkách: Bar-Ancona(Itálie), Bar-Bari(Itálie). Mezi přístavy je možné využít i místních služeb přepravy. V boce Boce Kotorská jezdí trajekty po celý rok, 24 hodin denně, ale bohužel bez fixního řádu. Plavba nezabere příliš času.

  Letecká doprava

  K letecké přepravě můžete využít společnost Montenegro Airlines do Bělehradu a z Bělehradu přestoupit na vnitrozemskou linku Yugoslav Airlines nebo můžete letět do Dubrovníku s Croatian Airlines a poté využit pozemskou formu dopravy.

  Montenegro Airlines: provozuje tři lety denně z Bělehradu do Podgorice
  Yugoslav Airlines přes Bělehrad: provozují přípoj z Bělehradu do Podgorice a Tivatu