Černá Hora Černá Hora

 • Svátky a události

  Černá Hora, stejně jak ostatní země s bohatou historií, slaví mnoho svátků, pořádá festivaly a stejně jako všechny země si snaží zpříjemnit všední dny zábavou. Pojďme si společně ukázat všechny podstatné státní a náboženské slavnosti, a také tradiční slavnosti a festivaly.

  Svátky

  Nový rok: 1. - 2. leden

  Pravoslavné Vánoce: 7. Leden

  Mezinárodní den žen: 8. Březen

  Den práce: 1. - 2. Květen

  Den nezávislosti: 21. Květen

  Den státnosti: 13. Červenec (státní svátek Republiky Černá Hora)

  Vánoce: 25. Prosinec (velká část černohorských muslimů dodržuje ramadán a účastní se čtyřdenních slavností Baham, jež ohlašují konec ramadánu.

  Nejposvátnějším svatým srbské pravoslavné církve je Svatý Vávra, ale nedivte se, každá rodina má svého patrona nebo ochránce a slaví také jednodenní svátek na jeho počest. V tento den má celá rodina právo na dovolenou a nemusí se zúčastnit žádných domácích, či polních prací.

  Festivaly a slavnosti

  Obyvatelé Černé Hory milují zábavu, proto jsou zde festivaly a slavnosti tradicí.

  V měsíci lednu se v městě Žabljak konají první celostátní závody na sněhu. Sportovní nadšenci si tuto událost velmi užívají, nesmí chybět hudba, dobré jídlo a pití. V únoru se v oblasti Herceg Novi koná takzvaný festival mimózy. Jedná se o různorodý a velmi veselý festival. V jeho průběhu se zde konají rybářské oslavy, maškarní bály, karnevaly, výstavy, soutěže, výstavy květin a divadelní představení. V únoru se koná také karneval a maškarní ples v Kotoru, Karnevalové noci v zálivu Tivat a také slavný Lyžařský pohár Durmitor v oblasti Žabljak, tentokrát na mezinárodní úrovni. Ani v březnu se obyvatelé Černé Hory nenudí. V Černé Hoře a Itálii se v několika etapách konají mezinárodní cyklistické závody Po cestách krále Nikoly. Velmi významnou slavností jsou Dny kamélií v Kotoru. Probíhají se výstavy květin, obrazů, divadelní představení, kaméliový ples a Miss kamélie. v Podgorici se také koná festival dětských písní Naše radost a Zlatá sněhová koule. V Dubnu se pro změnu konají divadelní festivaly, a to v Podgorici. V květnu se konají celkem 3 důležité slavnosti. První je Mezinárodní televizní festival, během něhož se promítají slavné televizní filmy, druhou významnou událostí je Vladimírův kříž, jež se koná 30. Května. V ten den se nese kříž na vrcholek hory Rumija na místo, kde dle legendy dříve stával kostel. Posledním květnovým festivalem je Montenegro Cup v Kotoru a Nikšiči. Jedná se o soutěže ve volném lezení. Červen je také velmi bohatý na kulturní slavnosti. V Budvě se koná festival Písně Středomoří neboli Mezinárodní festival středomořské hudby. Mládež se může vyžít během festivalu International Youth Camp a naleznou své uplatnění také na červencovém festivalu Město divadla v Budvě. Jedná se o slavnosti klasické hudby, divadla, baletu, vystupují zde pěvecké sbory, domácí i zahraniční umělci.