Chorvatsko Chorvatsko

 • Fauna

  Chorvatsko je na faunu poměrně chudé. Divoce žijících savců zde můžete spatřit jen velmi málo, na Istrii žije několik málo srnců, zajíců nebo divokých prasat. Na polích můžete vzácně spatřit bažanty nebo koroptve, hojnější jsou pak menší dravci. Na holých, dosud neobydlených ostrůvcích hnízdí supi bělohlaví, na pobřežích se pak vyskytují racci, mořské vlaštovky a kormoráni.

  Lépe je na tom Chorvatsko v říši hmyzu. Na celém území se vyskytuje nespočet cikád, kudlanka nábožná, nejrůznější druhy pavouků, ale i nádherných motýlů. Při procházkách po pobřeží Chorvatska, ale i ve vnitrozemí, můžete spatřit hada nebo ještěrku.

  Pokud budete chtít v Chorvatsku spatřit některé endemické druhy živočichů, určitě nevynechejte Biokovo, které je přirozeným prostředím pro mnohé endemické druhy rostlin i živočichů. Dodnes se tu po řídkých pastvinách potulují kamzíci.

  Protože mluvíme o přímořských oblastech, nesmíme zapomenout ani na podmořský život, který je u břehů Jadranu velmi rozmanitý. V průzračných vodách tady můžete vidět plže, mlže, kraby, ráčky poustevníčky, mořské hvězdice, ježky, slávky jedlé, ústřice, sépie, ale i chobotnice. V okolí Chorvatských pobřeží se vyskytuje přes sto druhů ryb, nejčastěji se jedná o makrely, sardele, mořské okouny, okáče a mořské úhoře.
  Občas se v některých místech mohou vyskytovat i delfíní hejna, ovšem žraloka tu neuvidíte. Podmořský svět Jaderského moře je téměř bezmezný a tato oblast je určitě velice vhodná pro všechny milovníky potápění.