Chorvatsko Chorvatsko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Do Chorvatska bez cestovní kanceláře

  Do Chorvatska se, díky příznivé poloze země nedaleko České republiky, můžete poměrně pohodlně vydat autem. Chorvatská silniční síť byla po dlouhá léta slabým článkem v rozvoji cestovního ruchu v Chorvatsku, proto byl v posledních letech vypracován ze strany chorvatských úřadů komplexní plán pro obnovu dopravní infrastruktury, a v souladu s ním se postupně budovaly a stále budují nové dálnice, především z chorvatského vnitrozemí na Jadran. Nejvýznamnější z nich je dálnice ze Záhřebu do Splitu, jejíž poslední úseky byly uvedeny do provozu v červnu 2005. Na dálnicích musíte počítat s dálničními poplatky, ale ty jsou už dnes v Evropě samozřejmostí.

  Pro ty z vás, kteří uvažují o cestě do Chorvatska vlastním autem, zde uvádíme několik vzdáleností z Prahy do nejvýznamnějších Chorvatských letovisek: Praha- Split: 1.040 km, Praha - Makarska (1.080 km), Praha - Zadar (920 km), Praha - Pula (Istrijský poloostrov) - 780 km.

  Do Chorvatska se můžete vydat i autobusem. Mnoho českých dopravců spolupracuje s chorvatskými kolegy, jízdenky prodává i řada českých cestovních kanceláří. Rovněž po Chorvatsku samotném je síť autobusů poměrně hustá. Především na pobřeží je autobusových linek mnoho a spojení mezi jednotlivými městy a letovisky bývá velmi dobré.
  Pokud zvolíte pro cestu do Chorvatska leteckou dopravou, z ČR máte možnost odletů např. z Ostravy-Mošnova do Splitu, z Prahy-Ruzyně pak do Splitu i do Dubrovníku.

  Zájezdy do Chorvatska

  Zájezd do Chorvatska si můžete zakoupit i jako balíček, tj. dopravu, ubytování a stravu zajištěné cestovní kanceláří. Ptáte se, kolik průměrně zaplatíte za zájezd do Chorvatska? Nejlevnější pobytové zájezdy letecky do Chorvatska v délce trvání sedmi pobytových dní pořídíte již od 9.000,- Kč. V ceně zájezdu obvykle bývá letenka, transfery z letiště na hotel a zpět, ubytování ve vybraném hotelu, strava dle požadavků, služby delegáta a zákonné pojištění cestovní kanceláře proti úpadku. Při cestě do Chorvatska musíte ještě počítat s povinnými letištními a bezpečnostními taxami. Za sedmidenní pobytový zájezd s all inclusive zaplatíte se všemi poplatky cca 13.000,- Kč. Cena může být samozřejmě vyšší dle počtu pobytových dní, úrovně ubytování a vámi zvolené lokality. Pokud zvolíte cestu autobusem, cena bude o poznání nižší. Současně můžete ušetřit, pokud nezvolíte ubytování v hotelu, ale v některém z bungalovů, kterých je na pobřeží Chorvatska opravdu velké množství.

  Vlastním vozem po Chorvatsku

  Při cestě autem po Chorvatsku musí mít řidič-občan ČR platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a doklad o zaplacení pojištění o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, tzv. zelenou kartu. Pokud řidič nemá tzv. zelenou kartu, vyžaduje se zaplacení pojistného přímo na hranicích (jeho cena je však mnohem vyšší). Na voze musí být mezinárodní označení CZ. Mezinárodní řidičský průkaz není potřeba, přesto ho ale doporučujeme, a to zejména v případech, pokud si budete chtít v Chorvatsku půjčit auto - mnohé půjčovny jej totiž vyžadují. I jednání s policií může být s mezinárodním řidičským průkazem jednodušší.

  Co se týče pravidel silničního provozu, tak v globálu platí ta, která znáte z České republiky. Pokud se ptáte na ?alkohol za volantem?, pak vězte, že v Chorvatsku je zakázáno pití alkoholu před nebo při jízdě, stejně tak i požití jiných omamných látek. Pozor na zvýšený provoz na silnicích v období hlavní turistické sezóny - na komunikacích se objeví velké množství dvoustopých vozidel, která se proplétají mezi automobily ze všech stran. Je proto nezbytné mít stále na zřeteli i tyto účastníky provozu.