Chorvatsko Chorvatsko

 • Měna, ceny, nákupy

  V Chorvatsku můžete zaplatit platidlem zvaným kuna (HRK), jehož menší jednotky se nazývají lipa, ale ve většině velkých letovisek se samozřejmostí přijímají jednotné evropské platidlo euro (EUR), které má 100 centů.
  V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze si můžete vyměnit i v hotelu (bez poplatku) nebo v bance ? tady je to ovšem méně výhodně než ve směnárně. Banky bývají v sezóně otevřeny od 8:00 do 19:00 hodin, většinou s polední přestávkou. Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut pak běžně přijímají platební karty (Dinners Club, VISA, American Express, EuroCard, MasterCard). I bankomaty jsou převážně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

  Při cestě do Chorvatska i po zemi samotné nezapomeňte počítat s dostatečnou finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů po okolí, pořízení případných léků, ale i drobná lékařská ošetření. Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt a osobu je 100 EUR.

  Orientační ceny základních potravin

  Jaké jsou přibližné ceny za základní potraviny? Jinou cenu zaplatíte za základní potraviny v obchodě a jinou v restauraci. V gastronomických zařízeních a v období hlavní sezóny jsou ceny poněkud vyšší. Nyní uvádíme pro srovnání ceny některých základních potravin a nápojů:

  chléb = 5 - 10 HRK
  mléko 1 l = 5 - 7 HRK
  jogurt = 3 HRK
  máslo = 9 - 11 HRK
  vejce 1 ks = 1 HRK
  salám měkký 1 kg = 60 - 120 HRK
  sýr = 50 - 130 HRK
  rajčata, papriky 1 kg = 10 - 15 HRK
  brambory = cca 5 HRK
  hroznové víno 1 kg = 5 - 10 HRK
  káva 100 g = 5 - 7 HRK
  minerálka 1,5 l = 5 - 7 HRK
  pivo 1//2 l = 3 - 5 HRK
  víno láhev 1 l = 14 - 80 HRK

  Nákupy

  Zejména v turistických letoviscích se můžete bezmezně věnovat nákupům. Otevírací doba v obchodech bývá dlouho do večerních hodin, a to i o sobotách a nedělích. V turistických oblastech se pak zvláště z večera na promenádách objevují nejrůznější stánky s místními suvenýry.

  Nejlepším místem pro nákupy v Chorvatsku jsou však trhy ? nejen pro příznivé ceny, ale také pro samotný zážitek. V každém městě či městečku najdete alespoň jedno tržiště, vždy s velkou nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny. Koupit tu můžete také typické ručně tkané či paličkované ubrusy, tradiční vyšívané dečky, krajky, keramiku, ručně malované obrazy, dřevěné výrobky, kožené kabelky, pásky, peněženky, stříbrné šperky apod. Oblíbené jsou také mořské mycí houby, různé druhy koření, vín a likérů. Proslulé trhy jsou například v Pazinu, ve Vodnjanu, v Motovunu nebo v Buzetu, konají se zpravidla jednou za čtrnáct dní, někde ale třeba i jen jednou do měsíce.

  Z potravin si turisté nejčastěji vozí z Chorvatska kvalitní olivový olej, místní ovčí sýry, anebo pršut, což je uzený výrobek podobný šunce. Vše ale za ceny srovnatelné s těmi v Čechách. Určitě však vyzkoušejte destilát z hroznů, hruškovici z hrušek nebo bylinkovou vinnou pálenku travarica.

 • Orientační ceny


  rychlé občerstvení - 19 kun
  pizza - 30 až 55 kun
  pivo - 12 až 18 kun
  káva - 8 až 15 kun
  zmrzlina - 5 - 6 kun
  půjčení automobilu 1 km - 60 Kč (15 kun)
  kino - cca 25 kun
  soukromý lékař - 150 - 250 kun
  soukromý zubař - 100 - 400 kun
  taxi - 35 kun + 7 kun/km