Chorvatsko Chorvatsko

 • Flóra

  Jelikož v Chorvatsku panuje mírné a teplé klima, najdeme tu poměrně bujnou vegetaci, a to nejen rostliny typické v oblasti Středozemního moře, ale i rostliny subtropické - nejatraktivnějšími z nich jsou citroníky a pomerančovníky, nejrůznější palmy, ale také v některých oblastech rostoucí agáve.

  V Chorvatsku roste přes 4.000 druhů rostlin, z nichž téměř 1.000 druhů je endemických, to znamená že se jedná o druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Původní porost tvořily lesy stálezelených stromů, především dubů cesmínovitých, které se v dnešní době vyskytují již jen velice vzácně.

  Dnes převládá na území Chorvatska charakteristický dřevinatý porost, tzv. macchie - stálezelený porost, kde voní šalvěj, rozmarýn a tymián. Dále se zde vyskytují borovice hvězdovitá, borovice halebská a vzácněji také pinie. Souvislejší lesní porost se vykytuje na Istrijské poloostrově. V chráněných oblastech můžete narazit i na cypřiše.

  Najdeme zde samozřejmě i různé druhy oleandrů, juku, agáve, myrtu, lány levandule, na pobřežních promenádách i palmy. Nesmíme zapomenout ani na olivovníky, fíkovníky, morušovníky, vavříny, jedlý kaštan a vinnou révu. Na polích a v zahradách se pěstují rajčata, papriky, ovoce, vinná réva a v malé míře i obilí.

  Když mluvíme o chorvatské flóře, musíme zmínit ostrov Hvar. Ostrov, na kterém se pěstuje mimo jiné i vinná réva, olivovníky, jižní ovoce (citrusy, fíky) a také rohovník, jehož plody jsou u nás známé pod jménem svatojánský chléb, levandule a dalších aromatických rostlin (např. rozmarýnu).