Chorvatsko - Záhřeb Chorvatsko

  • Popis

    Hlavní město Chorvatska Záhřeb leží v západní, historické části země. Nad ním se tyčí vrch Medvednica. Záhřeb má asi milion obyvatel a rozlohu 641 kilometrů čtverečních. Městem vede důležitá dálniční spojnice mezi Jaderským mořem a Evropou. Jméno Záhřeb pochází z chorvatského slova „zagrabiti“, v překladu naběračka, předmět figurující v legendě o původu města. Záhřeb spadá do subtropického podnebného pásu. Průměrná letní teplota se zastavila na hladině 20oC. V průmyslové produkci dominuje výroba chemická, farmaceutická, textilní.

    Historie města spadá až do 1. století našeho letopočtu, kdy se u řeky Sávy usadili římští osadníci. V roce 1094 založil maďarský král Ladislaus diecézi Kaptol a první katedrálu. Obce se ve 13. století zmocnili Tataři, ale zanedlouho ji znovu získal král Bela IV. Termín Záhřeb byl poprvé užit pro dvě oddělené obce Gradec a Kaptol v 16. století. Zničen za druhé světové války, Záhřeb se znovu postavil na nohy a nastal nový konstrukční boom. Byla vybudována industriální zóna Žitnjak, nové sídlo univerzity, mezinárodní letiště Pleso a předměstské obytné části.

    Celá dlouholetá historie Chorvatska i samotného Záhřebu je popsána v muzeích v centru města. Archeologické muzeum na náměstí Nikola Šubić Zrinski od svého vzniku sesbíralo kolekci mincí, umění v rozmezí 400 000 let, Záhřebskou mumii a nejstarší etruský nápis světa. Muzeum přírodní historie se zaměřilo na neandrtálskou dobu. Muzeum moderního umění vystavuje současná díla chorvatských i evropských umělců. Každý rok si město prohlíží na půl milionu návštěvníků. Turistické průvodce doporučují k návštěvě několik míst. Historická část města na sever od náměstí Ban Jelačić zahrnuje Gornji Grad a Kaptol, středověký komplex kostelů, paláců, galerií a starobylých budov. Obchody se suvenýry mají velmi podobný sortiment – sklo, keramiku, slaměné košíky a gastronomické výrobky. K tradičním dárkům patří i kuličkové pero, jehož vynálezce Slavoljub Eduard Penkala se narodil v Záhřebu. Ke strávení aktivní dovolené vybízí záhřebská sportovní centra – Sportovní centrum Jarun, Dom Sportova, Arena Zagreb a Sportovní a rekreační centrum Šalata. Noční ptáci ocení otevírací dobu místních klubů a barů do ranního rozbřesku.

Nejnovější recenze Chorvatsko - Záhřeb

Všechny recenze Chorvatsko - Záhřeb