Chorvatsko Chorvatsko

 • Zajímavá místa

  Dubrovnik

  Dubrovníku se přezdívá "Perla Jadranu" a leží v jižní částí Dalmácie - panuje zde subtropické podnebí. Turisty je Dubrovník velice oblíben díky velice dobře zachovalému středověkému městskému centru uzavřenému hradbami o celkové délce 2 km se šestnácti obrannými věžemi z 13. až 16. století. Nespočet zachovalých a jedinečných památek přispěl k tomu, že město bylo v roce 1979 zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

  Plitvická jezera

  Plitvická jezera jsou nejznámějším chorvatským národním parkem, jež byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Park patří k nejkrásnějším přírodním oblastem Evropy, a tak není divu, že je oblíbeným centrem turistů. Jádro parku tvoří šestnáct průzračných, smaragdově zelených jezer vytvořených řekou Korana v krasovém území, propojených řadou vodopádů a kaskád, kanálů a menších toků, přes které jsou vedeny turistické stezky a můstky. Park má dva hlavní vstupy, do dolní a horní části, mezi kterými jezdí turistický vláček.

  Poreč

  Jedno z nejzajímavějších měst na Istrii a v Chorvatsku vůbec je Poreč. Město bylo postaveno na poloostrově, najdete tu zbytky římských staveb, benátské paláce, středověké věže, románskou baziliku sv. Eufrazia ze 4. ? 6. století s nádhernými mozaikami, ale i zachovalé středověké paláce v románském a gotickém stylu. Poreč je oblíbeným cílem českých turistů, a to nejenom díky své poloze a nevelké vzdálenosti od České republiky.


  Split

  Největší město Dalmácie, Split má 190.000 obyvatel a je zároveň i jejím turistickým a kulturním centrem. Ve staré části Splitu navštivte Diokleciánův palác. Centrum paláce dnes tvoří katedrála sv. Duje s osmihranným půdorysem, která vznikla z původního mauzolea císaře Diokleciána, s věží a katedrální pokladnicí, která kromě jiných cenných předmětů uchovává také nejstarší chorvatský rukopis. Před severní zdí paláce najdete proslulou sochu biskupa Gregora z Ninu. Když už budete ve Splitu, určitě také nevynechejte trh sv. Dominika mezi Diokleciánovým palácem a nábřežím.

  Šibenik

  Šibenik najdete u zálivu, který je současně ústím řeky Krky a představuje tak nejlépe chráněný přírodní přístav na Jadranu. Město je plné úzkých uliček pod pevností sv. Anny, odkud si můžete užívat nádherný panoramatický rozhled. Při návštěvě města by jste neměli vynechat katedrálu sv. Jakova. Zavítejte rovněž na místní velký trh, kde můžete nakoupit nejrůznější suvenýry i nějaké ty dobroty.

  Trogir

  Také historií opředené městé Trogir se svou svéráznou spletí křivolakých uliček, kostelů a paláců, měšťanských domů a prosluněných dvorků je od roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Navštivte zde třeba Dóm sv. Laurentia, který je považován za nejkrásnější renesanční památku Dalmácie. Z kostelní věže se vám otevře nádherná vyhlídka na město, moře i na přístavní pevnost Kamerlengo. Tuto pevnost si můžete rovněž prohlédnout, i ona je přístupná veřejnosti.

  Brač

  Navštivte třetí největší ostrov Jaderského moře, ostrov Brač. Můžete vystoupat na nejvyšší vrchol dalmatských ostrovů, 778 m vysokou Vidovu goru. Ostrov je oblíben turisty zejména díky svým nádherným zálivům a oblázkovým plážím. Nejznámější je Zlatý mys, který je považován za nejkrásnější na celém Jadranu.

  Hvar

  Hvar bývá nazýván levandulovým ostrovem, tato nádherná rostlina s omamnou vůní tu roste opravdu v hojném počtu. Ostrov patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším ostrovům Jadranu. Zajímavostí také je, že tady svítí slunce nejvíce dnů v roce v celém Středomoří. Tisícileté dějiny ostrova zde zanechaly svou nepřehlédnutelnou stopu v podobě značného množství památek. Nejhezčím městem ostrova je jednoznačně Hvar, který patří spolu s městy Dubrovník a Korčula ke třem nejvýznamnějším architektonickým klenotům celého dalmatského pobřeží.

  Korčula

  Za návštěvu stojí v této oblasti určitě i ostrov Korčula, který je plný lesů - borové, cypřišové a dubové lesy pokrývají přes polovinu jeho území. Samotné město Korčula je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst Dalmácie i celého Středozemí, navštivte zdejší památky s neopakovatelnou atmosférou. Dominantou města je katedrála sv. Marka z 15. století, která je obklopená pozdně gotickými a renesančními paláci.

  Zadar

  Město Zadar bylo prakticky po celou dobu své neobyčejné historie významnou námořní základnou s postavením bohaté a mocné samostatné obce, a to až do počátku 15. století. Dokladem toho jsou i dochované stavby, z nichž některé pocházejí už z římských dob. Nejzajímavější z nich je nepochybně kostel sv. Donáta, který byl postaven v 9. století. Zadar je také městem muzeí ? navštivte třeba národní, archeologické, námořní, nebo muzeum a klenotnici v klášterním kostele sv. Františka.

  Kornati

  Když už budete v Zadaru, pak to máte jen kousek na skupinu 150 ostrovů, které tvoří souostroví Kornati. Větší část tohoto souostroví, přesněji celkem 89 vápencových ostrovů, ostrůvků a útesů, byla v roce 1980 prohlášena národním parkem. Součástí parku jsou nejenom ostrovy, ale také moře a jeho dno s celou rostlinnou a živočišnou říší. Potápění je tady však možné jen na zvláštní povolení správy parku.

  Pag

  Pag leží jihovýchodně od ostrova Rab podél pobřeží Kvarneru, od kterého jej odděluje úzký Velebitský kanál. Ostrov, dlouhý asi 60 km, má výrazné středomořské klima a turisty je velmi oblíben díky značnému počtu hodin slunečního svitu. V údolích Pagu najdete stráně s vinnou révou, políčka, kde se pěstuje zelenina, ovocné sady i olivové háje. Městečko Pag, hlavní město ostrova, si svůj středověký půvab zachovalo dodnes - rozhodně stojí za návštěvu!

  Rab

  Ostrov Rab nabízí výborné podmínky zejména milovníkům plachtění a ostatních vodních sportů ? jeho členité pobřeží s mnoha zátokami a přístavy totiž tvoří ideální podmínky! Rab je ostrovem slunce a bujné středomořské vegetace. Centrem tohoto ostrova je stejnojmenné městečko Rab, najdete tu nádherné gotické a renesanční domy, i kostely se zvonicemi. Na pevninu se z Rabu dostanete třeba trajektem z městečka Jablanac, v sezóně jezdícím prakticky nepřetržitě.