Dominikánská republika Dominikánská republika

 • Možnosti cestování a dopravy

  Infrastruktura v Dominikánské republice je dobře rozvinutá, a není tak problém se dostat do všech místních měst či turistických destinací. Možnosti dopravy jsou zde velmi rozmanité. Při svých cestách můžete využít autobusy, carros publicos, guaguas, taxi, metro či třeba motoconchos.

  Levným a poměrně pohodlným způsobem dopravy může být autobus. Autobusovou dopravu zde zajišťují čtyři hlavní společnosti, z nich všechny již vlastní pohodlné autobusy s klimatizací. Ani cesta na větší vzdálenosti tak nemusí být problém.

  Jednou ze specifických možností dopravy po Dominikánské republice jsou tzv. Carros públicos, kterým se obecně říká „veřejné taxi“. Jedná se o osobní auta, na jejichž střechách je vždy napsaná destinace, kam daný automobil míří. Zatroubením dává řidič najevo, že má v autě volná místa a může kohokoli svézt. Hlavní rozdíl mezi klasickým taxi a Carro público spočívá právě v tom, že oproti taxi s vámi v Carro público pojedou i další cestující, kteří míří stejným směrem. Pokud se destinace napsaná na střeše (anebo jakákoli destinace na trase) shoduje s tou vaší, stačí na Carro público kdekoli na ulici mávnout a nastoupit. Důležité je se na destinaci i na konečné ceně domluvit ještě před nastoupením do auta, jinak hrozí různá nedorozumění či komplikace. Je také velmi praktické mít u sebe přesnou částku, protože často řidiči nechtějí, anebo nemají jak, vrátit peníze. Cestování s Carro público je velmi levné – průměrně vychází na cca 0,50 € na osobu za pár kilometrů.

  Velmi podobně fungují i tzv. Guaguas. Stejně jako Carros públicos cestují mezi městy a vesnicemi. Hlavním rozdílem je, že Guaguas nejsou automobily, ale minibusy. Stejně jako Carros públicos cestují po předem určené trase. Díky tomu, že řidiči troubí na velkou trubku na autě vesměs na každého, koho vidí stát u silnice, je prakticky nemožné Guaguas přehlídnout. Spolu s řidičem cestuje jeho asistent, Cobrador, který většinu cesty tráví tím, že je vykloněný z okénka, křičí název cílové destinace a máváním se kolemjdoucích ptá, zda chtějí nastoupit. Drtivá většina Guaguas není v nejlepší kondici – často má rozbitá okénka či sedadla anebo mu nejdou zavírat dveře. Podobně jako v případě Carros públicos je nízká cena (cca 0,50 €/os za pár km) daní za to, že v minibusu místo očekávaných 12 osob jich cestuje zpravidla až 20. I zde je nutno se na cílové destinaci a ceně dohodnout hned na začátku cesty a mít u sebe přesnou částku.

  A na podobném principu je založené i cestování s tzv. Motoconchos. V tomto případě s tím rozdílem, že oním dopravním prostředkem je motorka. Tento způsob dopravy je ideální pro přejezdy po kratších trasách. Naopak na delší vzdálenosti se Motoconchos moc nedoporučují, protože pro cestující nejsou k dispozici helmy. Někdy navíc mají řidiči tendenci jezdit rychleji, než by bylo zdrávo, a jízda se tak nemusí jevit jako příliš bezpečná. Občas se také stane, že řidič bude nabízet jízdu i přesto, že už jednoho pasažéra veze. To ale doporučujeme raději odmítnout, neboť i tím se zvyšuje riziko nehody. Jízda na pár kilometrů vychází za osobu na cca 0,60 € – ovšem pozor, jakmile se setmí, ceny jízdného se mohou až zdvojnásobit. I při cestování s Motoconchos je nutné mít připravené správné množství peněz. Komu se nezdají výše uvedené možnosti dopravy příliš pohodlné či bezpečné, i v Dominikánské republice je možné cestovat klasickým taxi. Bezesporu se jedná o nejpohodlnější prostředek hromadné dopravy. S vyšším komfortem je ovšem nutno očekávat i podstatně vyšší ceny jízdného – 15 až 25 km vychází zpravidla na cca 30 €. Oproti Carros públicos a Guaguas jezdí taxi v mnohem novějších vozech, často dokonce i s klimatizací. Díky tomu, že si řidiči nechtějí poškodit auta, snaží se také jezdit mnohem bezpečněji. Zatímco Carros públicos, Guaguas i Motoconchos najdete takřka okamžitě, s taxi už to tak jednoduché není. Většinou stojí se svými vozy na autobusových nádražích, u hotelů, v okolí turistických atrakcí anebo na letištích. Ani taxikáři neradi vracejí peníze, a je tak dobré si i pro jízdu s taxi připravit přesnou částku.

  Protože Dominikánská republika se rozprostírá (společně s Haiti) na ostrově, jsou významnou součástí dopravy také lodě. V návaznosti na stále rostoucí počet mezinárodních lodí bylo nutno zvýšit pravidelné lodní linky mezi Santo Domingem a dvěma přístavy v Portoriku. Tzv. Ferries Del Caribe vyplouvají pravidelně třikrát týdně a jedna plavba trvá přibližně 12 hodin.

  V Dominikásnké republice se nachází také několik letišť, která zjednodušují přepravu na větší vzdálenosti. Letiště jsou zde jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Mezinárodní letiště jsou v Santo Domingu, Puerto Plata, Punta Cana, Santiagu a v Samaná. Průměrná doba letu z Evropy do Dominikánské republiky trvá cca 8 hodin, často s mezizastávkami v USA.

  Pro mnohé asi nejpohodlnějším dopravním prostředkem může být vlastní automobil. Především na letištích je mnoho autopůjčoven, včetně mezinárodních, které nabízejí nejrůznější typy aut. Je však nutno upozornit, že autopůjčovny nejsou v Dominikánské republice nikterak levné. Ceny začínají na cca 55 € za den bez pojištění. Velmi vysoké částky si autopůjčovny účtují za případná poškození vozu, a je proto nasnadě si dobře prohlédnout, jak vůz vypadal při převzetí v autopůjčovně. Pro cesty do hor a pralesů se doporučuje vypůjčit si raději automobil s pohonem všech kol. K zapůjčení automobilu je nutné mít alespoň 21 let a být držitelem mezinárodního řidičského průkazu, který je platný na dobu 3 měsíců. Maximální povolená rychlost v obci je 40 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Řidič může mít při řízení maximálně 0,3 ‰ alkoholu v krvi.