Dominikánská republika Dominikánská republika

 • Rychlokurz jazyka

  Úředním jazykem v Dominikánské republice je španělština. Od španělského kolonizování území však již uplynulo mnoho století, a tak není divu, že zdejší španělština prošla mírnými obměnami a přijala některé vlivy z ostatních jazyků. Vznikl zde tak dialekt, kterému se říká dominikánská španělština. Tato španělština je podobná ostatním dialektům mluveným na pobřeží Karibského moře, které se zakládají především na dialektu kanárské španělštiny. Oproti ostatním dialektům v Karibiku jsou však v dominikánské španělštině jasně patrné vlivy západoafrických jazyků a také indiánského jazyku arawak. Zdejší španělština navíc často používá slovíčka, která se v dnešní moderní španělštině už vůbec nepoužívají.

  Pro dominikánskou španělštinu je charakteristické vypouštění písmena „s“ ve slovech (např. „mosquitos“ vs. „mosquito“, atp.). Liší se také samotný význam některých slov. Kupříkladu španělské slovíčko „guapo“ znamená „krásný“, zatímco v dominikánské španělštině je to „naštvaný“. A ani výslovnost nezůstala beze změny. Dominikánci zaměňují například výslovnost písmene „r“ za „l“ nebo dokonce „i“. Slovíčko „porque“ („protože“) tak v dominikánské španělštině zní jako „polque“ nebo „poique“. Co je pro Dominikánce typické, je, že s oblibou mluví hodně nahlas, rychle a velmi u toho gestikulují.

  Kromě španělštiny by neměl být problém se alespoň v turistických oblastech domluvit anglicky, v některých případech i německy a francouzsky. V odlehlejších částech Dominikánské republiky je však běžné, že místní jinak než španělsky nemluví. Každý Dominikánec je navíc moc rád, když si může s turisty povídat ve vlastním (nebo jazyce. Proto je vhodné naučit se alespoň několik základních španělských frází a slovíček. Zde je přehled některých z nich:

  Čeština ŠpanělštinaDominikánská španělština
  Vítejte!Bienvenido!
  Ahoj!¡Hola! ¡Saludo!
  Dobrý denBuenos días
  Dobré odpoledneBuenas tardes
  Dobrý večerBuenas noches
  NashledanouAdiós/Hasta luego
  Jak se máš?¿Cómo estás? ¿Cómo tu ta?
  Jak se máte?¿Cómo está usted?
  Jak se jmenuješ?¿Cómo te llamas?
  Jak se jmenujete?¿Cómo se llama Usted?
  Jmenuji se …Me llamo …
  Odkud jsi/jste?¿De dónde eres/es Usted?
  Jsem z …Soy de …
  Těší měEncantado
  Na zdraví!¡Salud!
  Dobrou chuť¡Buen provecho!
  NevímNo sé
  RozumímComprendo
  NerozumímNo comprendo
  Mluvíte anglicky?¿Habla inglés?
  Pardon, promiňte¡Perdón!
  Kolik to stojí?¿Cuánto cuesta?¿A cómo es?
  Kde je toaleta?¿Dónde está el baño?
  Pomoc!¡Ayuda!
  ProsímPor favor
  DěkujiGracias
  Není začDe nada