Dominikánská republika Dominikánská republika

 • Zajímavá místa

  Santo Domingo – hlavní město Dominikánské republiky a současně nejstarší město Nového světa. Jeho zakladatelem byl koncem 15. století Bartoloměj Kolumbus, bratr poněkud slavnějšího mořeplavce, Kryštofa Kolumba. Historické centrum města dodnes odkazuje na svou bohatou koloniální minulost. Najdeme zde například Catedral de la Primada, což je nejstarší stojící katedrála na západní polokouli. Ve starém městě je dále k vidění Muzeum královských paláců či palác Alcazar De Colón z raného 16. století, jejž nechal postavit syn Kryštofa Kolumba. Zona Colonial, neboli Koloniální město, je díky své zachovalé tradiční španělské architektuře zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Na bohatou historii země poukazuje rovněž Plaza de la Cultura, kde se nachází Palác krásného umění, Muzeum moderního umění a Národní palác.

  Východní národní park – jeden z největších přímořských národních parků v celém Karibiku se může pyšnit nesmírně bohatým živočišným i rostlinným životem. Na území o rozloze 31 hektarů žije 112 druhů ptactva, nepřeberné množství rostlin a stovky nejrůznějších živočichů. Za zmínění stojí třeba kapustňáci, delfíni skákaví, čtyři druhy mořských želv, vzácný holub antilský, leguán nosorohý či nepřeberné množství ryb a jiných mořských živočichů. Impozantní korálové útesy mají jistě velkou zásluhu na tom, že jsou zdejší vody rájem pro milovníky potápění a šnorchlování. Krásy přírody však nejsou to jediné, co Východní národní park nabízí. Za návštěvu zde rozhodně stojí i jeskyně s pozoruhodnými nástěnnými malbami a petroglyfy, které zde vytvořili členové staré kultury Taínos před 1 000 až 3 000 lety. K odpočinku na pláži pak poslouží některé z mnoha zdejších překrásných pláží. Velmi oblíbené jsou rozsáhlé pláže s bílým pískem a průzračnou vodou na ostrově Isla Saona.

  La Romana – toto třetí největší město Dominikánské republiky leží na jihovýchodním pobřeží. Jen kousek odsud se nachází Altos de Chavón, replika řemeslné vesnice z 16. století. Díky své kouzelné atmosféře láká každoročně mnoho návštěvníků, kteří zde mohou nakoupit mnoho výrobků a originálních suvenýrů. Dalším známým místem v okolí je luxusní resort Casa de Campo. Nachází se zde několik velmi kvalitních golfových hřišť a mnoho hotelů s dokonale upravenými zahradami a tenisovými kurty. Jižně od La Romany leží neobydlený ostrůvek Isla Catalina, na který každým dnem přijíždějí tisíce návštěvníků pokochat se zdejšími nádhernými plážemi s palmovým porostem a mořem ukrývajícím pozoruhodný podmořský život. Jarabacoa – uprostřed pohoří Cordillera Central se nachází oblast Jarabacoa, která je tvořena hustými borovicovými lesy, klikatými řekami, majestátnými vodopády a horami, jejichž vrcholky se tyčí vysoko nad ostatními horami v celém Karibiku. Příznivci adrenalinu mohou v oblasti Jarabacoa také sjíždět jedinou divokou vodu v Dominikánské republice, na řece Río Yaque del Norte. Díky příjemnému chladnějšímu horskému klimatu je Jarabacoa místem jako stvořeným také pro pěší turistiku, cyklistiku či horolezení.

  Poloostrov a zátoka Samaná – zátoka posetá malými ostrůvky a lemovaná nádhernými plážemi s bílým pískem a palmovými lesy je místo, které by si v Dominikánské republice neměl nikdo nechat ujít. Díky průzračnému moři, krásným plážím i hustému pralesu bujícím životem je Samaná právem považována za jedno z nejkrásnějších míst. Pod mořskou hladinou se ukrývá pozoruhodně rozmanitý život – v lednu a v únoru je dokonce možné zde zahlédnout obrovské keporkaky, kteří do zdejších teplých vod připlouvají z Atlantiku, aby se zde pářili a porodili mláďata. Na poloostrově se rozprostírá také národní park Los Haïtises, tvořený ostrůvky porostlými džunglí a mangrovníkovými lesy. Místy se z moře vynořují pozoruhodné skalní útvary, zvané mogotes, a v některých skalách jsou jeskyně, jejichž stěny zdobí výmalba starými piktogramy.

  Lago Enriquillo – toto jezero nese své jméno po náčelníkovi kmene Taínos, který se ukrýval právě v horách u jezera. Jedná se o největší slané jezero a současně o nejníže položený bod v celých Antilách. Jezero i jeho okolí doslova bují životem – k vidění jsou zde plameňáci, mnoho druhů ryb či leguánů, z nichž dva druhy jsou dokonce endemické. Na ostrově uprostřed jezera, Parque Nacional Isla Cabritos, žije největší populace krokodýlů amerických v Karibiku. Mimo to zde roste až 106 druhů rostlin a 62 druhů ptáků, včetně holuba antilského či papouška aratinga zelenokřídlého.

  Punta Cana – asi nejznámější letovisko v Dominikánské republice může nabídnout ubytování v nepřeberném množství hotelů všech kategorií a relaxování na krásných písečných plážích s průzračným mořem. Tuto destinaci ocení především ti z návštěvníků, kteří preferují aktivní dovolenou. V Punta Cana je možné podniknout některé z mnoha vodních sportů, zahrát si golf, surfovat, jezdit s buginou po písečných dunách, anebo poznávat taje místních pralesů z ptačí perspektivy při lanovém skluzu.

  Bahía de Las Aguilas a Národní park Jaragua – jednou z mnoha krásných pláží Dominikánské republiky je Bahía de Las Aguilas, která se nachází na jihozápadním pobřeží, lemovaná národním parkem Jaragua. Téměř 10 kilometrů dlouhý pás jemného bílého písku a tyrkysové, průzračně čisté moře budou jistě na každého, kdo sem zavítá, působit jako balzám na duši. Díky tomu, že je zátoka obklopena národním parkem, je pláž nádherně čistá a dodnes takřka izolovaná od okolního světa a ruchu všedních dnů.