Egypt Egypt

 • Zajímavá místa

  Káhira

  Navštivte hlavní město Egypta, které je současně největším městem Afriky. Metropole je se svým náměstím Midan el-Tahrir přezdívána "Matkou měst".

  Metropole se obrazně řečeno nachází na rozhraní tří kontinentů - právě tady se po 5000 let střetaly a prolínaly kultury Evropy, Blízkého východu, Asie a Afriky. Najdete tu nespočet církevních památek - mešit a koptských kostelů, Egyptské muzeum jež skrývá zlatý Tutanchamonův poklad, věž na ostrově Al-Gazíra ve tvaru lotosu nebo nejslavnější orientální bazar - tržiště Khan al-Khalili.

  Dále stojí za návštěvu Citadela s dvojicí bašt, mešita Amr-ibn-el-As (nejstarší v Egyptě), mešita Al-Azhar, mešita Mohamed-Ali (tzv. "alabastrová", z 19. století), kostel Al-Mo´allaqua (tzv. "visutý kostel", původní části jsou z 5. století, postaven na zbytcích římské pevnosti Babylon) nebo Mariánský strom (pod nímž odpočívali Marie a Ježíš, když svatá rodina dorazila do Egypta). Navštivte kostel sv. Sergia (nejstarší v Káhiře, dle legendy se v něm na útěku z Egypta skrývala svatá rodina), katedrálu sv. Marka (moderní stavba největšího kostela v Africe, ostatky evangelisty Marka) a jiné nádherné stavby, zejména církevní.

  Pokud již budete unaveni prohlídkami města, zavítejte do některé z místních hospůdek. Doporučujeme vydat se k Nilu, kde po řece plují tradiční felúky i moderní plovoucí restaurace.

  Gíza

  Jeďte se podívat na neobyčejné pyramidy v Gíze - tajemné hrobky vládců Staré říše. Pokud byste nevěděli, kde je hledat, tak připomeňme, že Gíza je dnes předměstím Káhiry.

  Obdivovat tu můžete Chufevovu pyramidu (vlastně zvaná Cheopsova), Chefrenovu pyramidu (zvaná též Rachefova), Menkaureovu pyramidu (zvaná Mykerínova). V okolí jsou pak ještě další, o něco menší pyramidy a hrobky členů rodiny či vysokých hodnostářů.

  Nachází se tu i Sfinga, lev s obličejem krále, pravděpodobně zobrazovala faraona Chefrena.

  Memphis

  Nejstarší egyptská metropole Memphis leží asi 25 km jižně od Káhiry. Prohlédnout si tu můžete unikátní vápencovou sochou Ramsese II., která je vysoká úctyhodných 13 metrů a váží neuvěřitelných 120 tun. Dále je tu umístěna alabastrová socha Amenopsise II.

  Alexandrie

  Alexandrie je nejdůležitějším přístavem Egypta, který získal své jméno po svém zakladateli Alexandru Makedonském. I toto město je plné nejrůznější impozantních památek - za všechny jmenujme Řecko-římské muzeum, Římské divadlo s deseti půlkruhovými řadami nebo Pompeiův sloup vysoký 25 m. Bývalý palác Montazah byl přebudován na hotel. Palác je v současné době velmi příjemným ubytováním, neboť se ocitnete přímo vedle nejkrásnější alexandrijské pláže.

  Asuán

  Město Asuán má v současné době asi 150.000 obyvatel. Navštívit tu můžete slavný trh s kvalitním kořením nebo nádhernou botanickou zahradu se sbírkou tropických a subtropických rostlin na Kitchenerově ostrově. Na Nilu se nachází plovoucí turistické hotely, i drobné tradiční felúky s bílými plachtami.

  Udělejte si výlet na proslulé Asuánské přehrady. První z nich se nachází pod současnou hrází. Druhá tzv. nová přehrada Sadd el Ali, pojmenovaná ?Násirovo jezero?, je dnes čtvrtou největší přehradou na světě a sahá až na území Súdánu.

  Zajímavostí je, že okolí přehrady je zasolené, takže se zde nedá nic pěstovat.

  Karnak, Luxor a Údolí králů

  V Karnaku si můžete vybrat z nespočetného množství chrámů a náboženských staveb, které byly budovány panovníky mnoha dynastií po více než dva tisíce let. Unikátní je zejména deset dochovaných pylonů, dva obelisky královny Hatšepsovet nebo kolosální sochy Ramesse II.

  Luxor leží asi 700 km jižně od Káhiry a je největším turistickým centrem Egypta. Bývá nazýván městem paláců. Amonův chrám v Luxoru stojí přímo na břehu Nilu. Navštivte zdejší Muzeum Luxor, kde jsou umístěny exponáty z období vlády Achnatona, který se jako jediný odvážil "zamítnout" panteon bohů a za státní náboženství prohlásil uctívání pouze jediného boha Atóna.

  Údolí králů je tajemným a magickým místem, které se stalo místem odpočinku panovníků 18. a 20. dynastie. Nalézá se tu na 25 královských hrobů a dále 37 hrobů vysokých hodnostářů. Pohřbeni jsou tady např. faraoni Seti I., Tut-ench-Amun (Tutanchamon), Ramess II. nebo Thutmose I.

  Nedaleko odtud se nachází i Údolí královen, kde bylo dosud objeveno na 70 hrobek královen, princů a princezen, z 18. až 20. dynastie. K nejzajímavějším patří hrobka královny Nefertari.

  Oblast Rudého moře

  Pobřeží Rudého moře patří k turisticky velmi oblíbeným destinacím. Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří, po celý rok zde panují příjemné teploty vody, což tvoří ideální podmínky pro koupání a potápění.

  Rudé moře patří k nejslanějším mořím světa a svůj název získalo díky měkkýšům na jeho dně, z nichž se získávalo barvivo purpur, popřípadě díky rudé barvě okolní pouště při západu slunce.

  Na západním břehu, tedy na pevninské části Egypta, se kromě Hurghady nacházejí letoviska Ain-Sukhna s jedněmi z nejkrásnějších pláží Rudomoří nebo Al Qussair - hlavní přístav Rudého moře s mešitou z 12. století, obrovskou pevností a krásnými liduprázdnými plážemi Dále tu můžete navštívit letovisko Marsa Alam, které je nejjižněji položeným turistickým letoviskem - skutečný ráj pro potápěče a rybáře.

  Svou dovolenou můžete strávit i v letovisku El Gouna. Kdysi malý rybářský přístav se stal jedním z nejkrásnějších a nejluxusnějších letovisek u Rudého moře. Letovisko je postaveno na skupině ostrůvků obklopených tyrkysovou lagunou. Najdete tu komplex těch nejluxusnějších hotelů, který bývá považován za součást Hurghady.