Koronavirus

Kam můžete aktuálně vycestovat a za jakých podmínek? Musíte podstoupit test i při návratu? Co všechno kryje cestovní pojištění? A jak je to se stornem? Máme pro vás odpovědi na vše, co potřebujete vědět o koronaviru ve vztahu s vaší dovolenou.

Kam se dá aktuálně vycestovat a za jakých podmínek?

Přehled nejoblíbenějších destinací, do kterých se dá momentálně vycestovat, včetně podmínek vstupu, najdete na stránkách covid portálu Ministerstva vnitra: Dovolená 2021.

Platí pro naočkované osoby nějaké výjimky?

Od července 2021 platí ve státech EU tzv. zelený certifikát (covid pass), který obsahuje certifikát o očkování, případně testu (pro neočkované), či o nedávném prodělání onemocnění covid-19. Přehled nejoblíbenějších destinací, do kterých se dá momentálně vycestovat, včetně podmínek vstupu, najdete na stránkách covid portálu Ministerstva vnitra: Dovolená 2021.

Jaké jsou podmínky návratu do ČR?

Vše se řídí podle tzv. cestovatelského semaforu, který rozděluje země do několika kategorií podle míry nakažení tamních obyvatel. Přehled nejoblíbenějších destinací, do kterých se dá momentálně vycestovat, včetně podmínek vstupu, najdete na stránkách covid portálu Ministerstva vnitra: Dovolená 2021.

Kryje cestovní pojištění případné výlohy spojené s koronavirem?

Doporučujeme si koupit balíček cestovního pojištění AXA Assistance s připojištěním Special, které vás v případě nesnází spojených s covid-19 ochrání na dovolené i před ní. Dopřejte si bezstarostnou dovolenou s novým pojištěním Special.

Co když onemocním několik dní před odletem na dovolenou?

Pokud máte cestovní pojištění a onemocníte covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Test před odletem mi vyjde pozitivní. Co to pro mě znamená a jak mám postupovat?

Pokud máte cestovní pojištění a vyjde vám pozitivní test na covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Co když onemocním v destinaci před návratem?

Balíček cestovního pojištění AXA Assistance s připojištěním Special vás v případě nesnází spojených s covid-19 ochrání na dovolené i před ní. Pokud tedy onemocníte v destinaci, pojišťovna uhradí náklady na léčbu, ubytování a dopravu zpět dle daného limitu. Více informací o pojištění Special.

Pokud nemáte cestovní pojištění, musíte, stejně jako v ostatních případech, uhradit veškeré náklady sám.

Jaký následuje postup v případě, že se zájezd neuskuteční?

Pokud dojde ke zrušení zájezdu ze strany cestovní kanceláře (CK), můžete změnit termín či destinaci podle nabídky dané CK. Nebo dostanete poukaz v hodnotě zaplacených záloh, případně vám budou vráceny peníze.

Kdo hradí testy na covid-19? Mám nárok na nějakou slevu či proplacení testu?

PCR i antigenní testy potřebné pro cestu do zahraničí a pro návrat zpět do ČR si klienti hradí sami. Některé cestovní kanceláře nabízejí možnost zajistit testy se slevou, není to však pravidlem či povinností CK.

Kdo se o nás postará v destinaci, když nám vyjde pozitivní test na covid-19?

V případě pozitivního výsledku testu na covid-19 budete pravděpodobně umístěni do karanténního hotelu nebo bude karanténa probíhat na pokoji ve vašem původním ubytování. Doporučujeme mít sjednané kvalitní pojištění, které kryje i tyto náklady. Pokud budete umístěni do karantény, je třeba se vždy obrátit na pojišťovnu, u které máte pojištění sjednáno. Pokud je v destinaci přítomný delegát, zodpoví vám případné dotazy. V případě potřeby se můžete obrátit také na zastupitelský úřad ČR v dané destinaci.

Platnost poukazu, který jsme dostali v loňském roce, brzy vyprší. Lze ji prodloužit?

Poukazy vydané společností Invia.cz je možné prodloužit o 6 měsíců.
Pokud máte poukaz vydaný cestovní kanceláří, posuzuje se každé prodloužení platnosti individuálně pořádající CK.

Jaký je rozdíl mezi samoizolací a karanténou?

Na rozdíl od karantény, kdy nesmíte opustit domov, jde v případě samoizolace ve větší míře o omezený pohyb. Pro samoizolaci, kterou je třeba dodržovat při návratu do ČR platí následující výjimky:
▪ nezbytně nutné cesty k obstarávání základních životních potřeb
▪ cesty k zajištění péče o děti a o zvířata
▪ cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb
▪ cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí
▪ cesty zpět do místa svého bydliště
▪ cesty za účelem účasti na pohřbu

Podrobné podmínky návratu do ČR a přehled nejoblíbenějších destinací, do kterých se dá momentálně vycestovat, včetně podmínek vstupu, najdete na stránkách covid portálu Ministerstva vnitra: Dovolená 2021.

Jak se počítá lhůta 72 hodin u PCR testu?

Počítá se od data a hodiny odebrání vzorku, které naprostá většina laboratoří uvádí v dokladu o výsledku testu.

Prodělal jsem nemoc covid-19, ale mám starý doklad o pozitivním laboratorním výsledku pouze v češtině. Bude mi uznán?

Nebude. Některé laboratoře v ČR však zpětně vydávají potvrzení v českém i anglickém jazyce, pokud mají výsledek vašeho testu uchovaný ve své databázi.

Jak získám certifikát, který potvrzuje výsledek mého testu či očkování?

Od 1. června je možné stáhnout certifikát o prodělaném onemocnění, o výsledku negativního testu (jak antigenního, tak PCR testu) a certifikát o prodělaném očkování (jak po první dávce, tak po ukončeném očkování). Certifikáty už jsou v jednotném vzhledu podle Evropské unie. Na certifikátech jsou uvedené jméno, příjmení a datum narození. Zároveň obsahují QR kód. Certifikát si stáhnete na Očkovacím portálu občana.  Další zdroj informací je seznam odpovědi na nejčastější dotazy ohledně certifikátů.