Koronavirus

Kam můžete aktuálně vycestovat a za jakých podmínek? Musíte podstoupit test i při návratu? Co všechno kryje cestovní pojištění? A jak je to se stornem? Máme pro vás odpovědi na vše, co potřebujete vědět o koronaviru ve vztahu s vaší dovolenou.

Kam se dá aktuálně vycestovat a za jakých podmínek?

Přehled nejoblíbenějších destinací našich klientů, do kterých se dá momentálně vycestovat pro vás pravidelně aktualizujeme v našem magazínu. Kompletní přehled opatření ve všech zemích najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Platí pro naočkované osoby nějaké výjimky?

Od června 2021 by měl ve státech EU platit tzv. zelený certifikát (covid pass), který bude obsahovat certifikát o očkování, případně testu (pro neočkované). Momentálně platí výjimka při cestě do Chorvatska, Řecka, Bulharska nebo na Maledivy. Další země budou pravděpodobně následovat. Aktuální stav v oblíbených lokalitách najdete v našem magazínu.

Jaké jsou podmínky návratu do ČR?

Vše se řídí podle tzv. cestovatelského semaforu, který rozděluje země do několika kategorií podle míry nakažení tamních obyvatel. Aktuální stav najdete v našem magazínu nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Kryje cestovní pojištění případné výlohy spojené s koronavirem?

Doporučujeme si koupit balíček cestovního pojištění AXA Assistance s připojištěním Special, které vás v případě nesnází spojených s covid-19 ochrání na dovolené i před ní. Více se dozvíte zde.

Co když onemocním několik dní před odletem na dovolenou?

Pokud máte cestovní pojištění a onemocníte covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Test před odletem mi vyjde pozitivní. Co to pro mě znamená a jak mám postupovat?

Pokud máte cestovní pojištění a vyjde vám pozitivní test na covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Co když onemocním v destinaci před návratem?

Balíček cestovního pojištění AXA Assistance s připojištěním Special vás v případě nesnází spojených s covid-19 ochrání na dovolené i před ní. Pokud tedy onemocníte v destinaci, pojišťovna uhradí náklady na léčbu, ubytování a dopravu zpět dle daného limitu. Více se dozvíte zde.

Pokud nemáte cestovní pojištění, musíte, stejně jako v ostatních případech, uhradit veškeré náklady sám.

Jaký následuje postup v případě, že se zájezd neuskuteční?

Pokud dojde ke zrušení zájezdu ze strany cestovní kanceláře (CK), můžete změnit termín či destinaci podle nabídky dané CK. Nebo dostanete poukaz v hodnotě zaplacených záloh, případně vám budou vráceny peníze.

Kdo hradí testy na covid-19? Mám nárok na nějakou slevu či proplacení testu?

PCR i antigenní testy potřebné pro cestu do zahraničí a pro návrat zpět do ČR si klienti hradí sami. Některé cestovní kanceláře nabízejí možnost zajistit testy se slevou, není to však pravidlem či povinností CK.

Kdo se o nás postará v destinaci, když nám vyjde pozitivní test na covid-19?

V případě pozitivního výsledku testu na covid-19 budete pravděpodobně umístěni do karanténního hotelu nebo bude karanténa probíhat na pokoji ve vašem původním ubytování. Doporučujeme mít sjednané kvalitní pojištění, které kryje i tyto náklady. Pokud budete umístěni do karantény, je třeba se vždy obrátit na pojišťovnu, u které máte pojištění sjednáno. Pokud je v destinaci přítomný delegát, zodpoví vám případné dotazy. V případě potřeby se můžete obrátit také na zastupitelský úřad ČR v dané destinaci.

Platnost poukazu, který jsme dostali v loňském roce, brzy vyprší. Lze ji prodloužit?

Poukazy vydané společností Invia.cz je možné prodloužit o 6 měsíců.
V případě LEX voucherů vydaných dle zákona 185/2020 Sb. vám budou vráceny peníze, pokud je nevyužijete na nový zájezd do 31. 8. 2021.
Pokud máte poukaz vydaný cestovní kanceláří (který nebyl vydán dle zákona 185/2020 Sb.), posuzuje se každé prodloužení platnosti individuálně pořádající CK.

Jaký je rozdíl mezi samoizolací a karanténou?

Na rozdíl od karantény, kdy nesmíte opustit domov, jde v případě samoizolace ve větší míře o omezený pohyb. Pro samoizolaci, kterou je třeba dodržovat při návratu do ČR platí následující výjimky:
▪ nezbytně nutné cesty k obstarávání základních životních potřeb
▪ cesty k zajištění péče o děti a o zvířata
▪ cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb
▪ cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí
▪ cesty zpět do místa svého bydliště
▪ cesty za účelem účasti na pohřbu

Podrobné podmínky návratu do ČR a vstupu do oblíbených destinací najdete v našem magazínu. Kompletní přehled opatření ve všech zemích najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.