Jemen Jemen

  • Jak trávit čas

    Jemen je zemí s jedinečnou historií a vrtkavou přítomností. Nestabilní politická situace odrazuje cestovní kanceláře od pořádání zájezdů a láká dobrodruhy k poznávání autentického života a nedotčené přírody. Nejkrásnější treky nabízí souostroví Socotra s minimální infrastrukturou a téměř nulovou dopravou. Poznáte přírodu plnou endemitů a vzácných rostlinných a živočišných druhů. Turisté překračující hranici hlavního města potřebují povolení a do některých oblastí je vstup povolený pouze s průvodcem nebo s místní cestovní agenturou.

    Podél celého pobřeží Jemenu se táhnou nádherné písečné pláže, například Qana, Al Hodaidah, Al Kohla a Bir Ali. Na plážích chybí jakákoliv infrastruktura a nepotkáte na nich téměř nikoho. Dopravíte se sem pronajatým automobilem s místním řidičem. Pod vodní hladinou se otevírá svět mořských korálů, pestrobarevných ryb, bohaté flóry a fauny. Kousek od břehu nasaďte šnorchl a ponořte se do klidné podvodní krajiny.

    Větší města oplývají památkami zapsanými na seznamu UNESCO a pyšní se perlami z islámské architektury. Na tržištích seženete krásné suvenýry, jako je zahnutá dýka Jambia ve spoustě provedení a cen od 100 Kč. Kamenné prodejny řemeslníků slouží jako galerie zručnosti jemenských kovotepců, nožířů, krejčích, tkalců a hrnčířů. Ceny lze usmlouvat i na poloviční hodnotu. Otevírací doba je od 8 do 13 hodin a od 16 do 21 hodin.

    Noční život v Jemenu neexistuje. Všude se zavírá okolo 21. hodiny a po setmění se nedoporučuje vycházet.