Jemen Jemen

 • Cestovní doklady

  Pro vstup na území Jemenu je třeba platný cestovní pas, v současné době se připravuje ztížení vstupu občanů přijíždějících ze země kde se vyskytuje SARS, s příslušnou kontrolou na letišti. Pokud cestující přijíždí z oblasti, kde se aktivně vyskytuje žlutá zimnice, je potřeba předložit platný očkovací průkaz.

 • Víza

  Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

  Držitelé českých cestovních pasů obdrží víza k pobytu do 30 dnů pouze na hraničních přechodech Jemenské republiky tak, jak je tomu v případě občanů ostatních zemí Evropské unie. Další typy víz si občané ČR vyřizují přímo u příslušných úřadů na území Jemenské republiky. Velvyslanectví Jemenské republiky v Praze od roku 2004 již občanům České republiky víza nevydává.

  Režim vstupu je stejný jako v ostatních arabských zemích - při průchodu pasovou kontrolou cestující odevzdá registrační přihlašovací lístek v angličtině nebo v arabštině. Stejná procedura platí i při odletu.

  Návštěvník má povinnost se po týdnu pobytu přihlásit na policii. Pokud je cestující ubytován v hotelu, provede za něj přihlášení na policii příslušný hotel.

  Platnost víza lze prodloužit poměrně bezproblémově na policii. Povolení dlouhodobého pobytu je nicméně spojeno s nepříjemnou zdravotní prohlídkou a testy na HIV, jež si musí žadatel obstarat a zaplatit.

 • Celní a devizové předpisy

  Dovozní omezení: Limity pro vývoz a dovoz cizí a domácí měny nejsou stanoveny. Omezení se týkají dovozu alkoholu, který je limitován obvykle používanými objemy - 1 litr destilátu, 2 litry vína. Menší množství alkoholu nad limit je tolerováno, komplikace by nicméně mohly nastat v období postního měsíce Ramadánu. Dovoz cigaret je oficiálně omezen na 200 ks, nicméně jejich množství nebývá kontrolováno.

  Vývozní omezení: Není povolen vývoz předmětů starších 80 let - tyto jsou považovány za starožitnosti. V žádném případě nelze vyvážet předměty zjevné historické hodnoty, obzvláště palné zbraně. Jinak je možno vyvážet předměty řádně zakoupené v registrovaných ("kamenných") obchodech, jejichž nákup je doložen paragonem či fakturou. Při odletu se všechna zavazadla rentgenují a při jakémkoli podezření následuje podrobná prohlídka zavazadel.