Kuba Kuba

 • Zajímavá místa

  Kuba je synonymum pro poznání. Jednoduché, ale výstižné slovo. Na Kubě neexistuje snad jediné nezajímavé místo. Všude je něco, co Vás něčím okouzlí. Ať už v přírodě, architektuře nebo jen vlídností obyvatel.

  Nenechte si ujít tato místa:

  Havana

  Téměř dvoumilionové hlavní město je plné nádherných architektonických skvostů, tradičních domů s mnohaletou historií. Celé město je typickou ukázkou typického kubánského života.

  Čemu se tedy v Havaně věnovat?

  Plaza de la Catedral
  Toto náměstí je snad tím nejkrásnějším celé staré Havany. Nachází se zde spousta krásných a zrekonstruovaných budov a nádherná katedrála Catedral de San Cristóbal de La Habana.

  Plaza Vieja
  Na tomto velkolepém náměstí se shromažďuje spousta turistů. Také restaurace a bary jsou orientované vysloveně turisticky ale rozhodně zde stojí za zhlédnutí spousta zajímavých starých budov, které tvoří specifickou atmosféru náměstí.

  Capitolio
  V těsné blízkosti Parque Central se nachází impozantní budova kapitolu. Na první pohled se Vám bude zdát nějak povědomá. Ano, je to kopie Bílého domu ve Washingtonu D.C. Před revolucí sídlil v Capitoliu parlament a senát. V současnosti je zde sídlo ministerstva vědy, technologie a životního prostředí. Veřejnosti je přístupné pouze první patro.

  Obispo
  Pokud chcete nakoupit typické kubánské suvenýry, posedět v jedné z tradičních restaurací a barů nebo se jenom kochat barevným zbožím, je tu pro Vás hlavní nákupní a turistická tepna staré Havany. Nachází se zde také hotel Ambos Mundos, v němž je zpřístupněný k prohlídce pokoj, ve kterém Ernest Hemingway psal svůj román "Komu zvoní hrana".

  Plaza de la Revolución
  Toto náměstí, dříve známé jako Plaza de la República, je bohaté na dochované budovy z éry vlády Fulgencio Batisty. Náměstí je proslulé především projevy Fidela Castra. Je to monumentální a obrovské náměstí, na které budete jistě ještě dlouho vzpomínat. Známá je především socha José Martího.

  Museo de la Revolucion
  Prohlídce tohoto muzea věnujte minimálně půl dne. Expozice je velmi poutavá a přitažlivá. Uvidíte zde vše od vystaveného šicího stroje, na kterém údajně matka revolucionářky Hérnandezové šila uniformy pro vojáky, jenž zaútočili na kasárna Moncada v roce 1953, přes maketu bytu, ve kterém se ?kuly? plány na revoluci. Muzeum si rozhodně nenechejte ujít, je to velice zajímavá sonda do kubánské historie a hlavně její prezentace současným politickým vedením.

  Necrópolis Cristobal Colón
  Jedna ze zajímavostí ve čtvrti Havana Vedado. Asi nejdůležitější kubánský hřbitov a zřejmě i jeden z největších hřbitovů v Jižní i Severní Americe. Hřbitov je opravdu obrovský, údajně se rozkládá na ploše necelých 5 km?, jednotlivé uličky jsou pojmenovány a označeny jako ve městě. Můžete zde vidět hrobky spousty významných osobností, mezi nimi například rodičů José Martího nebo hrobku Máxima Goméze. Zřejmě největší atrakcí hřbitova je hrobka ženy, která zemřela při porodu ? obří mramorová socha ženy, která drží kříž a na rukách dítě.

  Baracoa - město Kryštofa Kolumba

  Město Baracoa, jež se nachází ne jihovýchodě Kuby, je místem, kde v roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus. První město, založené na Kubě Diegem Velasquézem v roce 1511. Město, ve kterém dodnes přežívají potomci místních domorodých indiánů ? Taínů.

  Baracoa Vám doslova vezme dech. Místní lidé zde žijí v klidu a míru, nacházejí se zde úzké uličky, nízké jednopatrové domečky bez skleněných oken, jeden vedle druhého. Vše je lemováno palmami, kakaovníky a křišťálovým mořem.

  Pro návštěvu si určitě rezervujte více než jeden den. Ten totiž nestačí na ochutnání té báječné místní atmosféry, vyjížďku po pobřeží a výšlap na stolovou horu El Yungue.

  Kromě nasávání specifické atmosféry, stojí v Baracoa za to zhlédnout místní katedrálu Catedral Nuestra Senora de la Asunción. V té je uložen kříž La Cruz de al Parra, který údajně vztyčil na pobřeží sám Kryštof Kolumbus, když místo objevil.

  Santiago de Cuba - revoluční město

  Obyvatelé revolučního města jsou náležitě hrdí na svou historii, jsou hrdí na to, že revoluci začali právě oni.

  Historicky je Santiago jednou ze sedmi ?villas?, původních osad na ostrově. Založeno bylo na počátku 16. století a v té době bylo také hlavním městem celého ostrova. O toto postavení přišlo přibližně v polovině 16. století. Od počátku svého založení je velkým rivalem Havany a řekla bych, že tato nálada je zde cítit dodnes. Počtem obyvatel je v současnosti po Havaně druhým největším městem Kuby.

  V Santiago de Cuba se určitě nenechte ujít budovu kasáren Moncada, centrální náměstí Parque de Cespédés, kde stále hraje živá kapela a kavárny zde praskají ve švech.vKousek od náměstí si rozhodně nenechte ujít návštěvu pevnosti, nazývané Balcon de Velasquéz. Je odtud krásný výhled na město až k moři a pokud si počkáte lehce do setmění, můžete počítat s velice romantickým zážitkem. Původně zde údajně stálo první opevnění města. Nedokážu si to přesně představit, ale tak nás informoval místní výběrčí poplatku.V Santiagu se také rozhodně musíte projít po známé ulici Calle Heredia se spoustou pouličních prodejců.


  Trinidad

  Trinidad prostě nesmíte vynechat. Panuje zde zcela ojedinělá a fantastická atmosféra, jako nikde jinde na Kubě.
  Trinidad je velice romantický a působivý nejen večer. I za dne vás místní úzké uličky s barevnými domečky zcela vtáhnou do dobového pocitu a to především díky tradičnímu vzhledu domků. Roku 1988 byl vyhlášen za jednu z památek UNESCO, zvýšila se tu tím pádem turistická návštěvnost, zvýšily se investice do rekonstrukcí.

  Ať už Trinidad budete pozorovat od brzkých ranních hodin nebo od pozdějších dopoledních, rozhodně se všichni sejdete ve večerním městě na schodech u Casy de la Musica a za zvuků hudby tu budete popíjet mojito či Cuba libre. Nebude se Vám chtít pryč!

  Odpočinek a relaxace: pláže a letoviska

  Bahia de Cochillos - Zátoka sviní

  Zátoka sviní je jedna z nejkrásnějších oblastí. Nečekají tu na vás sice žádná extra vybavená turistická letoviska, ale zato na krásných plážích budete téměř sami. Obzvlášť pokud si nezvolíte některou z hlavních pláží u hotelů, ale vydáte se po pobřeží a vyberete si sami tu svou.

  Playa Girón

  Pláž je velice pěkná, ale moře je ještě dlouhý kus do pobřeží velice mělké. K plavání je to tu spíše nevhodné, ale pokud byste měli chuť se jen tak položit na vodu a přes potápěčské brýle pozorovat rybičky, tak si pobyt zde určitě užijete. Řekla bych že i pro rodiny s malými dětmi bude místní ?mělké moře? docela výhodné.

  Ovšem cesta mezi Playa Girón a Playa Larga je poseta spoustou malinkých pláží s příjemnými vstupy do moře. Je zde naprosto dokonalá a průzračná voda, vidět je zde do hloubky minimálně čtyř metrů, nikdo nikde, pláž je pouze vaše a jediní živí tvorové jsou barevné rybičky, které vás začnou obléhat při vstupu do moře.

  Playa Larga

  Asi 30 kilometrů vzdálená Playa Larga je velmi vyhledávaná pro svá potápěčská střediska, v nichž si můžete zaplatit sestup do hlubin jako profesionál nebo jako amatér. Nachází se zde spousta cas particular k ubytování pro turisty.

  Varadero

  Varadero by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Kuby. Je to poloostrov asi 100 km východně od Havany a pokud toužíte po romantické dovolené nebo potápění v ráji, je Varadero to pravé. Čistá příroda, téměř nedotčená moderním světem, tyrkysově modré moře, korálové útesy, laguny, potápěčské revíry, plavání s delfíny. To všechno Varadero nabízí!

  Lokality pro potápění:
  Cayo Lenize
  Maria la Gorda
  Playa Larga + Playa Girón
  Caleta Buena

  Cayo Coco

  Cayo Coco je nádherný ostrov ležící ve střední části Kuby, v provincii Ciego de Ávila. Je součástí řetězu ostrovů známých jako Královské zahrady (Jardines del Rey). Jedná se vlastně o ostrovní útes, který je spojen s pevninou uměle vybudovanou, asi 17 km dlouhou, hrází. Můžete se sem tedy dopravit letadlem i autem.

  Cayo Coco je to pravé místo pro relaxaci, potápění, romantickou dovolenou a poznání. Na Cayo Coco budete obdivovat krásné korálové útesy, bělostný jemný písek na plážích a křišťálové čisté moře. Cayo Coco je rájem pro milovníky potápění, kteří se sem sjíždějí z celého světa.

  Ubytovat se můžete třeba v některém z těchto luxusních hotelů: Melia Cayo Coco, Sol Cayo Coco, Tryp Cayo Coco, NH Krystal Laguna Villas & Resort nebo Blau Colonial Cayo Coco.

  Cayo Largo

  Přibližně 80 kilometrů od Kuby leží ostrov Cayo Largo. Je omýván průzračným karibským mořem a pyšní se délkou 28 kilometrů. Cayo Largo je nádherný vápencový ostrov s obrovským množstvím bílých pláží, mangrovníků a romantických zákoutí.

  Nežijí zde žádní trvale žádní obyvatelé, ale velkou část měsíce zde tráví pracovníci hotelů a středisek, kteří se pak zase vracejí zpátky na ostrov Kuba.

  Ostrov je ale vybaven mezinárodním letištěm a hotely se nacházejí pouhých 10 minut jízdy od letiště. Hotelů je na Cayo Largo sedm a všechny byly postaveny na jižním pobřeží. Místní pláže patří snad k nejkrásnějším na světě. Písek je bílý a voda v moři průzračná a tyrkysová.

  Pokud budete chtít strávit den trochu jinak, můžete se věnovat různým sportům, v La Granja de las Tortugas navštívit želví farmu nebo Isla del Sol, můžete si také vypůjčit džíp a poznat celý ostrov. Mezi hojně využívané služby patří také projížďka na katamaránu. Nudit se zde rozhodně nebudete.

  Santa Clara

  Santa Clara je hlavní město provincie Villa Clara. Najdete si asi 3 hodiny jízdy od Havany. Město bylo založeno v 17. století a dnes patří mezi hlavní centra obchodu s nerosty a cukrovou třtinou. Santa Clara se vyznačuje převážně architekturou koloniálního stylu s úzkými ulicemi. Ve městě se nachází rozlehlý park Vidal, místo častých schůzek a příjemná lokalita pro trávení volného času. Nachází se zde mauzoleum s ostatky Che Guevary a jeho šestnácti spolubojovníků a muzeum věnované životu Che Guevary.

  Prostředí a atmosféra města je velmi příjemný zážitek. Navštivte určitě katedrálu z 20. let 20. století, vybudovanou v novogotickém stylu. Santa Clara je rodištěm slavného kubánského pianisty a skladatele Rubéna Gonzáleze, který proslul především jako člen skupiny Buena Vista Social Club.

  Podtrženo a sečteno, Kuba je místem, kde se rozhodně nudit nebudete. Pobyt na pláži můžete skombinovat s poznáním místní architektury a historie, kochat se velkolepými náměstími v Havaně, obdivovat atmosféru úzkých a barevných uliček. Navštivte Kubu a uvidíte sami.