Kuba Kuba

  • Vlastnosti elektrické sítě

    110 V / 60 Hz, ve většině hotelů s rovněž používají paralelní sítě s 220 V / 50 Hz. Přesto doporučujeme vzít adaptér s sebou.

  • Další upozornění

    V poslední době na Kubě stoupá počet krádeží i loupežných přepadení turistů. Je důležité být obezřetný nejen v noci, ale i za bílého dne – především v centru Havany (Havana Vieja, Centro Habana, Vedado). Obzvláště se nedoporučuje navštěvovat po setmění havanskou pevnost Castillo del Moro a její okolí. Zde totiž velmi často dochází k násilným přepadením turistů. Přestože Kuba se dá řadit spíše mezi bezpečnější země Latinské Ameriky, i zde je nutné dodržovat základní pravidla opatrnosti. Svá zavazadla byste měli mít stále pod kontrolou (zejména na východních plážích Havany), v noci a nad ránem byste se po městě měli pohybovat bez větších peněžních částek či s cennostmi a silně se nedoporučuje přespávat na plážích či v parcích. Prázdným uličkám a opuštěným místům obecně se vyplácí vyhýbat. Není rovněž vhodné se oblékat vyzývavě a pokud s sebou přece jen potřebujete mít více peněz, pokud je to možné, vždy je rozdělte mezi více osob. Auta parkujte jedině na hlídaných parkovištích. Ženy, které na Kubu cestují samy, by si měly najít alespoň skupinku dalších turistů, se kterými mohou sdílet cestu taxíkem (i oficiálním) z letiště do Havany, a se kterými se budou pohybovat po městě. Veškeré své cennosti ukládejte do hotelového trezoru a pro případ jakékoli nouze je vhodné mít s sebou ofocenou datovou stránku cestovního dokladu a dvě pasové fotografie. V posledních letech se také Kuba stává střediskem „sexuální turistiky“. Přestože se kubánské úřady snaží ze všech sil prostituci potírat, ve skryté formě funguje dál. Oblast Karibiku také bohužel bývá často zasahována hurikány. Nejvyšší nebezpečí výskytu tohoto ničivého přírodního jevu se týká zejména období od července do listopadu. Místní meteorologové bedlivě sledují veškeré povětrnostní změny, které by mohly vést ke vzniku hurikánu. V případě, že nebezpečí příchodu hurikánu na Kubu opravdu hrozí, je nutné se řídit instrukcemi a požadavky jednotek záchranného bezpečnostního systému.

  • Telefonování

    Telefonovat je možné z místních telefonních automatů na telefonní karty (karty se prodávají v hodnotě 10,- convertible peso) nebo z hotelu (počítejte s hotelovou přirážkou). Předvolba při telefonování do ČR je 119-420 + kód města (Praha - 2) + číslo volaného.