Kuba Kuba

 • Zdraví

  Před cestou na Kubu není vyžadováno žádné povinné očkování, doporučuje se pouze očkování proti žloutence typu A i B.

  Základním preventivním návykem, který by si měl každý ihned po příletu na Kubu osvojit, je pití pouze balené vody s neporušeným uzávěrem. Kohoutková voda může být infikována různými bakteriemi, které mohou turistům následně způsobit značně nepříjemné střevní potíže. Nedoporučuje se proto ani konzumovat potraviny či čerstvé šťávy od drobných prodejců na ulici, jelikož se dá jen těžko dokázat, že daný pokrm či nápoj neobsahuje nepřevařenou vodu z vodovodu. Dalším dobrým návykem také bude, když u sebe budete neustále mít lahvičku s antibakteriálním gelem na ruce. Tato prevence je namístě obzvlášť v případě, že budete ubytovaní u soukromých osob v tzv. casas particulares, anebo v případě vycestování mimo turistická střediska.

  Protože kubánská vláda dovoluje dovézt do země až 10 kg léků pro osobní užití, rozhodně doporučujeme této možnosti alespoň částečně využít. Najít na Kubě lékárnu totiž často bývá velmi obtížný, mnohdy dokonce až nemožný, úkol. Důležité je se vybavit především léky proti průjmům a jiným zažívacím potížím. Právě tyto léky mnozí návštěvníci následně shledávají za velmi užitečné.

  Pokud se přesto ocitnete v situaci, kdy byste byli nuceni využít nemocnici, existují zde takzvané dolarové kliniky pro cizince. Za služby se zde samozřejmě platí, a to v měně CUC. Bude o Vás dobře postaráno, ale připlatíte si.

  Před cestou na Kubu s sebou také nezapomeňte zabalit repelenty (případně si v lékárně na Kubě koupit tea tree oil, který je údajně velmi účinný). Přestože situace s výskytem horečky dengue je v současné době na Kubě již stabilizovaná, stále je nutné se před komářími bodnutími chránit. V případě, že se komářímu bodnutí přece jen neubráníte, je nutné následně pečlivě sledovat případné zhoršení zdravotního stavu. Příznaky jsou podobné klasické chřipce spojené s vysokými horečkami.

  Příznaky chřipky jsou ostatně bedlivě sledovány již při příletu na Kubu. Hned na letišti musí každý návštěvník vyplnit zdravotní formulář o momentálním zdravotním stavu. Pokud cestující prokazuje příznaky chřipky, ihned je jeho krev testována na přítomnost viru H1N1 a v případě nutnosti je umístěn do karantény.

  Nezapomeňte také, že od roku 2010 je povinností každého zahraničního turisty si vyřídit cestovním pojištění, které adekvátně pokryje hrazení případných léčebných výloh na celou dobu pobytu. Pokud si toto pojištění nevyřídíte před odjezdem, budete nuceni tak učinit na letišti ihned po příletu. To však může být doprovázeno četnými komplikacemi, a doporučujeme proto si cestovní pojištění vyřídit s dostatečným časovým předstihem ještě v ČR z pohodlí domova. Cena pojištění by se měla pohybovat v rozmezí 1,50 – 3,00 EUR na den.