Kuba Kuba

  • Fauna

    Kvůli izolaci od pevniny na ostrově nežije příliš mnoho druhů živočichů. Výjimkou jsou ptáci, těch tady žije několik stovek druhů, často endemických a korálové ryby. Na jižním pobřeží najdete kromě mangrovníkových močálů také množství ptáků a ryb, zatímco severní pobřeží je lemováno drsnými plážemi. Nejhojnější faunou Kuby jsou plazi včetně krokodýlů, iguan, ještěrek, salamandrů, želv a 15 druhů nejedovatých hadů.

    Nejrozšířenějším savcem ostrova je juta, což je stromová myš, která dorůstá délky až 60cm. Nejmenší pták na světě pochází také z Kuby - kolibřík neboli zunzuncito váží pouhé 2 gramy. Národním ptákem je tocororo díky svému zbarvení peří - červená, bílá a modrá, což jsou barvy kubánské vlajky. Samostatnou kapitolou je na Kubě podmořský svět. Díky poloze a protáhlému tvaru Kuby jsou na jejím mořském dně zastoupeny téměř všechny druhy charakteristické pro Karibik včetně korálových útesů. Převažuje skalnaté dno, ale vyskytuje se i písek a další možnosti. Bahnité dno nevhodné pro potápění se vyskytuje u ústí řek. Například se nabízí více jak 120 potápěcích míst ve čtyřech hlavních zónách na západě země - Cayo Levisa, María La Gorda, Bahía de Cochinos a Caleta Buena, plus další místa provozovaná v hotelech Club Tropical na Varaderu, Rancho Luna v Cienfuegos a Costasur v Trinidadu. Na severu země je geologický základ ostrova nižší a stupňovitý, na jihu se nacházejí hluboké prolákliny s vertikálními stěnami.

    V důsledku tvaru mořského dna, relativně mělké hlouby a klimatických podmínek země za Obratníkem Raka je moře teplé a světlé, což představuje ideální podmínky pro život korýšů, mušlí a ryb. Korálové útesy nabízejí kontrastní barvy a rozmanité tvary a zároveň poskytují úkryt tisícům druhů ryb, z nichž 400 je poživatelných, dále bylo zjištěné 200 druhů mořských hub a 59 druhů korálů, 100 korýšů a 1400 druhů škeblí.