Laos Laos

  • Možnosti cestování a dopravy

    Do Laosu se pohodlně dostanete letecky z Prahy. Letenka do hlavního města Vientiane s přestupem v Bangkoku stojí okolo 15 000 Kč a cesta trvá asi 20 hodin. Levnější variantu dopravy do země představuje kombinace letenky do sousedního Thajska nebo Vietnamu a pozemní doprava autobusem přes laoské hranice. Při této variantě je potřeba počítat s nepohodlnou cestou ve vozidle s pochybným technickým stavem a na špatně udržovaných cestách. Vnitrozemskou dopravu zajišťují letecké společnosti Lao Airlines a Lao Air. Pravidelné linky spojují města Luang Prabang, Paksé, Savannakhet, Vientiane, Xieng Khouang, Houei Xay, Luang Namtha, Phngsaly, Oudomxay a Samneua. Po zemi jezdí autobusy, nákladní automobily a pick-upy. Autobusy ve špatném technickém stavu jsou přeplněné. Pro zvýšení jejich kapacity se do uličky přidávají ještě plastové židličky. Z odjezdové stanice vyjíždějí včas, ale po cestě naberou značné zpoždění. V severním Laosu nahradily autobusy tzv. Songteo, neboli „dvě lavice“, které jsou namontované na korbu nákladního vozu a pojmou až 30 pasažérů. Do prostoru na nohy jsou umístěny židle nebo pytle s rýží, na kterých sedí další lidé, proto přijďte na odjezdové místo včas a zajistěte si alespoň nějaké pohodlí.

    Lodní doprava funguje na řekách Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum nebo Se Don. Na kratší vzdálenosti využijte říční taxi. Mezi Huay Xai a Vientiane plují dálkové lodě Heua duan. Z paluby uvidíte krásnou krajinu lemující říční koryto a vesnice přístupné pouze z vody. Lodě se dělí na nebezpečné a příliš hlučné speed boats a pomalejší a bezpečnější slow boats.

    Po městech jezdí taxíky a tuk-tuky, tedy tříkolové motocykly pro více lidí. Turistickým zážitkem jí jízda rikšou. Nikdy nezapomeňte smlouvat. Kromě veřejné dopravy si můžete pronajmout auto nebo motorku nebo jakékoliv vozidlo i s řidičem. Opět si domluvte taxu předem.