Laos Laos

 • Zajímavá místa

  Hlavní město Laosu se jmenuje Vientiane. Leží na břehu řeky Mekong a v blízkosti hranic s Thajskem. Díky strategické poloze poznává malá metropole rozmach hodný evropských velkoměst. Vientiane slouží jako politické, správní, univerzitní a kulturní středisko. Za prohlídku stojí stúpa Pha That Luang, vítězný oblouk Patuxai věnovaný Laosanům zabitým v boji o nezávislost na Francii nebo chrám Wat Si Muang ze 16. století, který je považován za strážce města. Před vstupem do chrámu je zvykem se vyzout. Interiér bohatě zdobí výjevy z Buddhova života a vyřezávané pilíře. Za hranicemi města stojí zahrady Xieng Khuan s více než 200 buddhistickými a hinduistickými sochami. Dominuje jim 43 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký ležící Buddha.

  Bývalé hlavní město Luang Prabang figuruje od roku 1995 na seznamu UNESCO. Jeho zástavba sestává z koloniální architektury, buddhistických chrámů zdobených zlatými věžičkami a honosných paláců. Palác Haw Hham dnes slouží jako muzeum. Chrám Wat Xieng Thong (chrám Zlatého města) ze 16. století s krásnou mozaikou a k zemi se svažujícími střechami přijíždějí obdivovat turisté z celého světa. V blízkosti stojí Červená kaple a knihovna Tripitaky. V královském paláci z 20. století si prohlédnete expozici s oblečením, bustami králů či hudebními nástroji. Nad ruch města se povznesete na vrcholku kopce Pu Si s malým buddhistickým chrámem. Na jih od Luang Prabang přetínají řeku Mekong vodopády Kuang Si známé svými bazénky s tyrkysově zbarvenou vodou, v nichž se můžete i vykoupat. Severně od Luang Prabang objevíte dvě posvátné jeskyně Tham Ting a Tham Thung, kde stojí 2000 soch Buddhy v různých velikostech.

  Na hranici s Barmou a Thajskem leží oblast Bokeo bohatá na naleziště drahokamů a polodrahokamů. V odlehlých vesnicích žije 34 etnických skupin. Mnohdy respektují po generace předávané zvyky a nevzdalují se od tradičního způsobu života.

  Planina Xieng Khuang v blízkosti města Phonsavan si také vysloužila místo na seznamu UNESCO. Na louce se sem tam roztroušenými stromy jsou rozesety stovky kamenných nádob starých i 2000 let. Jejich původ a význam nebyl dosud objasněn. Největší džbán nazvaný Thong Hai Hin je vysoký 3 metry a váží 6 tun. Některé nádoby jsou obyčejné, jiné mají bohatě zdobená víka. Oblast neponičilo ani bombardování sousedního Vietnamu v letech 1964 – 1973. Válku připomínají jen zbytky bomb využité jako korýtko pro prase, květináč nebo plot. V okolí leží mnoho nevybuchlé munice, proto planinu navštivte jen s průvodcem.

  Na jihu Laosu zamiřte do trosek chrámu Wat Phu zapsaných od roku 2001 v seznamu UNESCO. Mezi tisíce let starými sloupy na vás dýchne duchovní atmosféra buddhismu a hinduismu. Na opačném břehu řeky Mekong se zdvihá náhorní plošina Boloven. Dosahuje výšky okolo 1000 metrů nad mořem. Plošinou protékají divoké řeky s krásnými vodopády jako jsou Tad Itou, Champi a Tad Yuan. Na úrodné půdě se od roku 1900 pěstuje vynikající káva, čaj, ovoce i kardamon.

  Turisty přitahuje městečko Vang Vieng přezdívané St. Tropez Asie. Obklopuje ho zelená džungle s krasovými jeskyněmi Tham Sang a Tham Phu Kham. Návštěvníci zde zakusí sjíždění řeky Song na pneumatikách, výlety do džungle pěšky nebo na pronajatém kole, pravou rýžovou whisky, prohlídky klášterů a zábavu v barech a restauracích.